Putnu ligzdošanas laikā Latvijā grib ieviest koku izciršanas aizliegumu

2 komentāri
Putnu ligzdošanas laikā Latvijā grib ieviest koku izciršanas aizliegumu
LETA

Ik pavasari tūkstošiem putnu nolemti iznīcībai, tāpēc laikā, kad putni ligzdo, Latvijai vajadzētu ieviest mežizstrādes miera periodu. Tas pasargātu ne tikai retās sugas, bet arī pārējās, tāpēc ornitologi par to iesnieguši iniciatīvu portālā Manabalss.lv. Pretestību izrāda kokrūpnieki, sakot, ka tas radītu miljoniem eiro vērtus zaudējumus.

Ornitologu aicinājums gan nav jaunums, jo jau pirms astoņiem gadiem putnu draugi vērsuši uzmanību, ka tieši mežizstrāde ligzdošanas laikā ļoti traucē melnajam stārķim.  Vides aizstāvji savu ideju pamato ar to, ka pašreizējā prakse ir pretrunā Latvijas putnu aizsardzības likumam un ES putnu direktīvai. Turklāt aptaujās noskaidrots, ka aptuveni 80% iedzīvotāju būt par šādu miera periodu.

Ornitologu biedrība aicina noteikt vispārēju mežizstrādes un jaunaudžu kopšanas pārtraukumu no 1. aprīļa līdz 30.jūnijam, iekļaujot šīs prasības Ministru kabineta noteikumos.

Video

Kokrūpniekiem ideja nepatīk

Iecerei iebilst kokrūpnieki, norādot, ka pārtraukums radītu būtiskus zaudējumus meža nozarei, kas kopumā Latvijas tautsaimniecībai nes ieņēmumus aptuveni trīs miljardu eiro  vērtībā. Tiek lēsts, ka aptuvenā negatīvā ietekme varētu būt desmitu vai par simtu miljonu eiro apmērā. Turklāt mūsu mežsaimnieki zaudētu konkurētspēju.

Kristaps Klauss, Latvijas kokrūpnieku federācijas izpilddirektors:

Ietekme, uz lielo tautsaimniecību un kopējo labklājību ir daudz lielāka, nepatīkamāka, nekā teorētiskais labums, ko varētu gūt no šāda vides pasākuma. Kāpēc ne visai bagātai valstij Latvijai vajadzētu darīt kaut ko niknāku nekā no to dara bagātie vācieši, norvēģi, šveicieši un citas meža lielvalstis?

Ornitologu biedrība norāda, ka ir gatava diskusijai, līdz ko būtu gatava analīze par iespējamo kaitējumu mežsaimniekiem miera perioda ieviešanā. Ja iniciatīvai izdosies savākt nepieciešamos 10 000 parakstu, par tās ieviešanu būs jālemj Saeimai.

Video

2 komentāri