Pusgada laikā neviens pilnībā vakcinēts cilvēks Latvijā nav miris no Covid-19

14 komentāri
Pusgada laikā neviens pilnībā vakcinēts cilvēks Latvijā nav miris no Covid-19
ZANE BITERE, LETA

Vakcīnas pret Covid-19 arī Latvijā uzrāda augstu efektivitāti – pusgada laikā neviens pilnībā vakcinēts cilvēks Latvijā nav miris no Covid-19 un faktiski nav bijis arī vakcinētu personu, kuriem jaunais koronavīruss bija ar smagām komplikācijām, par Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopoto informāciju vēsta TV3 Ziņas.

Kopš 28. decembra ar jauno koronavīrusu Latvijā inficējušies vairāk nekā 101 000 cilvēku. 4000 gadījumu saslimušais bija saņēmis pirmo poti, kad imunitāte vēl nav izstrādājusies. Savukārt pilnībā vakcinēto vidū inficēto skaits ir vien 292 jeb 0,3 procenti inficēto.

Jurijs Perevoščikovs, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

“Būtu dīvaini uzskatīt, ka visiem vakcinācija būtu izraisījusi pilnīgu aizsardzību, un mēs redzam, ka šādi gadījumi ir, bet, salīdzinot ar kopējo infekcijas izplatību, populācijā šai grupai 93,6 reizes sastopamība bija retāk.”

Augstu efektivitāti vakcīnas uzrāda arī attiecībā uz hospitalizēto un mirušo skaitu. Piecu mēnešu laikā hospitalizēti vairāk nekā 11 000 pacientu ar Covid-19 – no viņiem 322 bija saņēmuši pirmo poti, bet trīs cilvēki bija pilnībā pabeiguši vakcinēšanās procesu. Turklāt šie cilvēki slimnīcās nonāca citu iemeslu dēļ, bez Covid simptomiem – infekcija atklāta, tikai veicot pārbaudi pirms uzņemšanas stacionārā. Savukārt no teju 2400 mirušajiem pilnībā vakcinēšanās procesu bija noslēdzis viens cilvēks – vecumā virs 80 gadiem un nāvi izraisījušas citas slimības.

“Faktiski mēs pa šo laika periodu neredzējām nevienu mirušu pacientu, kuram būtu pabeigts vakcinācijas kurss un kurš būtu Covid-19 infekcijas gadījumā smagi saslimis un miris,” norāda Perevoščikovs.

Pēdējie pētījumi liecina, ka potes pasargā arī pret jauno delta paveidu, kura dēļ daudzās pasaules valstīs sākušies jauni uzliesmojumi.

“Dati no Lielbritānijas skaidri parāda, ka vakcīnas ļoti labi darbojas pret delta variantu un tādā veidā var ietekmēt šī vīrusa varianta transmisiju,” pauda profesors, Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Senioru vidū vakcinēšanās aptvere joprojām nav tik laba kā gribētos. Piemēram, vecumā no 80 līdz 89 gadiem pilnībā vakcinēti tikai 36% cilvēku. Lai situāciju mainītu, pēdējās nedēļās pensionāriem virs 80 gadiem poti ir iespēja saņemt arī mājās, piesakoties vai nu pie ģimenes ārsta, vai pa tālruni 8989, kā arī manavakcīna.lv portālā.

“Mēs esam uzsākuši vēl vienu iniciatīvu, esam sākuši apzvanīt personīgi seniorus. Šobrīd esam apzvanījuši vairāk nekā 10 000 senioru vecumā no 60 gadiem,” pauda Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Tikai 12% gadījumu sazvanītie ir piekrituši vakcinēties, bet 22% arī pēc personīgas uzrunāšanas vēl šaubās. Patlaban tiek apzvanīti seniori Liepājas reģionā, kam sekos Rēzekne un citas pašvaldības.
14 komentāri