Pusē Latvijas nav nevienas diennakts aptiekas… Cilvēki nodrošinās ar zāļu rezervēm

2 komentāri
Pusē Latvijas nav nevienas diennakts aptiekas… Cilvēki nodrošinās ar zāļu rezervēm
Foto: F64

Vai jums ir gadījies, ka naktī pēkšņi sakāpj temperatūra, sagriežas vēders vai vajadzīgs kaut vai tikai plāksteris? Ir labi, ja to var palūgt kaimiņam vai aizskriet līdz diennakts aptiekai. Nedz liepājniekiem, nedz jelgavniekiem un vēl pusei Latvijas šādas iespējas nav, un cilvēkiem neatliek nekas cits kā veidot tablešu uzkrājumus.

Brīvdienās un vakaros neslimojam! Grūti to iedomāties, bet Jelgavā, kas ir viena no mūsu retajām lielajām pilsētām, nav diennakts aptiekas! Pat slimnīcā izvietotā aptieka durvis slēdz jau pulksten sešos vakarā, sestdienās – pat pulksten trijos, un, kad arī lielveikalos aptiekas ir slēgtas, vienīgā vieta, kur nopirkt zāles, ir… Rīga.

TV3 Ziņas devās uz Jelgavas aptieku šī gada pirmajā darba dienā. Plūsma nav liela, taču cilvēki durvis virina regulāri. Galu galā, ja neko nevajag šobrīd, vismaz jānodrošinās uz priekšdienām. “Tas ir ļoti liels trūkums, ka tādai pilsētai nav aptiekas. Ir bijis, kad jābrauc uz Rīgu, bet mēģinām nodrošināties,” teic vietējā iedzīvotāja Zane.

Jelgavnieki ir pieraduši dzīvot bez diennakts aptiekas, un, ja ko savajagas, ir draugi un kaimiņi, kam nakts vidū palūgt ibumetīnu vai paracetamolu.

Foto

Tādas iespējas nebija Mārai. Viņa dzīvo Rīgā, un Jelgavā apmetas tikai uz lekciju laiku. Neklātienē studē Lauksaimniecības universitātē, tāpēc pilsētā nevienu nepazīst. Kādu vakaru viņai kļuva slikti. “Aizbraucu uz Neatliekamo palīdzību, viss ļoti jauki, attieksme laba, iedod receptes un saka – naktī paliks sliktāk. Receptes ir, nostiprinies naktij! Atgriežos viesnīcā, man saka – aptieka Vienības gatve. Rīgā! Esmu viena ar bērnu, līdz aptiekai stundas brauciens,” atceras Māra.

Vienības gatves adrese tiešām rakstīta uz aptieku durvīm Jelgavā. Iedomāties, ka ceturtajā lielākajā Latvijas pilsētā ar vairāk nekā 60 000 iedzīvotāju nav diennakts aptiekas, viņa nespēja.

Māra, rīdziniece:

Var jau teikt – nēsājiet visas zāles līdzi! Bet tu nezini, kuras kad vajadzēs. Pie tam Jelgava, studentu pilsēta… oglīte naktī nav vajadzīga? Citreiz Tev tik maza palīdzība vajadzīga! Kāpēc lai traucētu neatliekamos?

Aptieku īpašnieku asociācijā taisnojas, ka tas ir tāds pats bizness kā visi pārējie. Naktī alga jāmaksā dubultā, nemaz nerunājot, ka pat dienā nav, kas aptiekās strādā! Ja tas neatmaksājas, durvis slēdz. “Mazākās pilsētās, kur pa nakti nopērk vienu pamperi un divas šprices, jebkurš uzņēmējs padomās, vai vajadzīga diennakts aptieka, lai stāvētu tukša,” teic Aptieku īpašnieku asociācijas pārstāvis Jānis Lībķens.

No Pāvilostas līdz Jēkabpilij

Varētu domāt – Jelgava taču nav maza pilsēta. Bet atklājas, ka problēma ir daudz plašāka. Diennakts aptieka slēgta arī Liepājā. Pa visu valsti izretotas tikai 22 diennakts aptiekas un, ja novelk taisnu līniju no Pāvilostas līdz Jēkabpilij, šajā daļā Latvijas pēc darba laika iestājas pilnīga tumsa.

“Pirmkārt, par iedzīvotājiem rūpējas pašvaldība. Tad tai jānāk pretī, ja uzskata, ka cilvēkiem vajag aptieku. Labvēlīgas nomas attiecības, komunālos apmaksāt. Motivēt, lai strādā diennakts režīmā,” saka Aptieku īpašnieku asociācijas pārstāvis.

Par šādu aicinājumu Jelgavas pašvaldībā nav domājuši. Tikai noplāta rokas, ka būtu jauki, ja diennakts aptieka būtu, bet nekādus labumus uzņēmējiem nepiedāvā. “Tā uzreiz grūti pateikt, kā varam atbalstīt. Tas ir privāts bizness… tā ir privātās rokās lieta. Pašvaldība var pastimulēt tikai kā Ministru kabineta noteikumos noteikts,” saka Jelgavas domes pārstāve Lija Golubeva.

Kas paradoksāli, Jelgavā ir aptieku pārbagātība – 23. Tur neievēro 500 metru likumu, kas liedz zāļu tirgotavas izvietot pārāk cieši citu pie citas. Taču pa nakti neviena no tām nestrādā.

TOP komentāri

  • pensionaars
  • es
    +1 +1 0

    es

    plāksteris, tablešu uzkrājumi... bāc, ko var murgot. Ir cilvēki , kas tendēti uz tablešu dzeršanu-atkarīgi. brīnumtabletītes!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl