Pusaudžu resursu centrā no 23. novembra ir pieejams konsultatīvais tālrunis

1 komentārs
Pusaudžu resursu centrā no 23. novembra ir pieejams konsultatīvais tālrunis
PUBLICITĀTES FOTO

Pateicoties garīgās veselības fonda “Esi ziedojumam”, Pusaudžu resursu centrā (PRC) kopš pirmdienas, 23. novembra, ir pieejams jauns palīdzības veids – konsultatīvais tālrunis, informēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Tālrunis – +371 25737636 – darbosies katru darba dienu laikā no plkst. 12.00-16.00, un konsultācijas gan pusaudžiem, gan viņu vecākiem un aprūpētājiem bez maksas sniegs PRC speciālisti.

2020. gadā ir strauji pieaudzis pieprasījums pēc atbalsta, un bieži PRC pēc palīdzības vēršas paši pusaudži – vidēji 20 jaunieši katru mēnesi paši sazinās ar PRC, lai vienotos par iespēju saņemt konsultāciju. Apzinoties lielo pieprasījumu un ierobežotos resursus uzņemt valsts apmaksātajās programmās visus jauniešus, kuriem nepieciešama palīdzība, PRC šā gada oktobrī uzsāka sadarbību ar garīgās veselības fondu “Esi”.

Pateicoties fonda “Esi” ziedojumam 20 000 eiro apmērā, Pusaudžu resursu centrā ir uzsāktas gan īstermiņa konsultācijas tiem jauniešiem, kurus šogad vairs nevar uzņemt programmā, gan arī izveidots jauns palīdzības veids – konsultatīvais tālrunis, lai ikviens jaunietis un viņa tuvinieks savlaicīgi var saņemt profesionālu konsultāciju.

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa pauda pateicību fondam “Esi” par tik nepieciešamo ziedojumu. “Covid -19 pandēmija un ierobežojumi, kas jau gandrīz divus mēnešus ļoti tieši attiecas uz pusaudžiem, daļai jauniešu un arī viņu vecāku ir radījuši papildus emocionālo slodzi. Izmaiņas ikdienas rutīnā, attālinātās mācības, atceltas ārpus skolas aktivitātēs un citi socializēšanās ierobežojumi, tas jau tā trauslajā vecuma posmā daļai pusaudžu rada papildus trauksmi un nomāktību, par ko jaunieši min, kad vēršas PRC pēc palīdzības. Tāpēc jauniešiem un viņu vecākiem ir nepieciešams viegli sasniedzams, tūlītējs un profesionāls atbalsts,” sacīja Dambiņa.

Fonda “Esi valdes priekšsēdētāja Eva Berlaus

“Ir svarīgi panākt, lai kvalitatīva palīdzība mentālās veselības jomā jebkuram jaunietim Latvijā būtu pieejama pēc iespējas ātri un ērti. Esam ļoti priecīgi par iespēju palīdzēt spert soli šajā virzienā. PRC konsultatīvais tālrunis ļaus saņemt tūlītēju palīdzību gan tiem jauniešiem, kuri pašreiz vēl neuzdrošinās doties pie speciālista uz konsultāciju klātienē, gan tiem, kuri to nevar izdarīt jebkuru citu iemeslu dēļ. Jāuzsver, ka šī ir īpaši svarīga iespēja pusaudžiem un viņu vecākiem ārpus Rīgas, kur speciālistu pieejamība ir daudz mazāka.”

PRC programmu vadītājs, klīniskais psihologs Emīls Ūdris uzsver, ka pusaudži vai viņu ģimenes bieži nespēj saņemt nepieciešamo atbalstu mentālās veselības aprūpes iestādēs, jo, pirmkārt, pieprasījums ir augsts un gandrīz visās iestādēs ir jāgaida rindā, jo īpaši, valsts vai pašvaldību apmaksātiem pakalpojumiem. Otrkārt, bieži vien jaunieši vai aprūpētāji uzskata, ka grūtības ir maznozīmīgas un nemaz nevēršas pēc palīdzības, jo nereti tas nozīmē iet pie ārsta vai psihologa, kas liekas pārāk liels solis. Treškārt, sabiedrībā joprojām valda stigma par mentālās veselības grūtībām īpaši vecākajām paaudzēm. Tas noved pie problēmu noliegšanas vai izstumšanas, kas ievērojami samazina ne tikai cilvēku, bet arī ģimeņu labklājību.

Lai jaunieši ar dažādām mentālās veselības grūtībām savlaicīgi varētu saņemt uz pierādījumiem balstītu un profesionālu palīdzību, Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar nozares speciālistiem 2018. gadā izveidoja Pusaudžu resursu centru (PRC). Pateicoties Labklājības ministrijas un Veselības ministrijas finansējumam, Pusaudžu resursu centrā palīdzību 2020. gadā saņēmuši jau vairāk nekā 250 pusaudži. Pateicoties valsts finansējumam, PRC speciālistu palīdzība jauniešiem un viņu vecākiem ir pieejama bez maksas.