Puntulis: Lielākais pandēmijas radītais zaudējums kultūras nozarei būtu skolēnu dziesmu svētku atcelšana

8 komentāri
Puntulis: Lielākais pandēmijas radītais zaudējums kultūras nozarei būtu skolēnu dziesmu svētku atcelšana
OKSANA DŽADANA, F64

Lielākajiem pandēmijas radītais zaudējums kultūras nozarei būtu Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku atcelšana, intervijā  “900 sekundēm” uzsvēra kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

Ministrs akcentēja, ka zaudējumus, ko kultūras nozarei radījusi Covid-19 pandēmija, var mērīt divējādi – finansiāli un emocionāli.

Zaudējumi nozarē pērn pārsniedza 20 miljonus eiro, savukārt šogad tie jau sasniedz 15 miljonu atzīmi. “Tas ne tuvu nav viss, jo rēķinu vēl nav piestādījušas kapitālsabiedrības. Tie ir ļoti daudzi miljoni eiro, un es dažkārt valdībā pieķeru sevi pie domas par to, kā mēs strādāsim ar nākamā gada budžetu, kur katra nozare parasti asiņaini cīnās par 100 000 eiro, bet tagad esam pieraduši operēt ar milzīgām summām. Tas mani mazliet baida,” atzina politiķis.

Savukārt uz problēmu raugoties no emocionālā skatupunkta, Puntulis uzsvēra, ka viens no lielākajiem riskiem, ko pandēmija var atstāt kultūras nozarei, ir zaudēt Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus.

“Jāsaprot, ka ne Olimpiskās spēles, ne Dziesmu svētki nav tikai svētki, tas nav tikai process dažu dienu vai nedēļu garumā. Tas ir cikls, kurā cilvēki gatavojas šim lielajam notikumam. Ja mēs velkam paralēles ar olimpiskajām spēlēm, iespējams, kādam šīs būtu bijušas viņa karjeras noslēdzošās olimpiskās spēles, uz nākamajām viņš vairs nesasniegs šo sportisko formu. Iespējams, ka šīs būtu bijušas kādam pirmās Olimpiskās spēles un varbūt spēļu atlikšana viņam nedos motivāciju turpināt un mēģināt pamēģināt tikt uz nākamajām spēlēm. Līdzīgi ir ar Dziesmu svētkiem, tas ir cikls, process, kurā jaunieši ir ieguldījuši milzu darbu vairāku gadu garumā un kurā piedalās daudzi no tiem, kas šogad absolvēs skolas…”

Tajāts, kur problēma – jaunieši vēlāk varēs piedalīties pieaugušo Dziesmu svētkos, Puntulis nebija tik drošs. “Es nebūtu galīgi drošs apgalvojot, ka šī tradīcija nepārtrūks. Šī tradīcija ir ļoti trausla, ja mēs runātu tikai par pieaugušo svētkiem, es piekristu, sakot, ka šī tradīcija nepārtrūks. To ir pierādījuši arī kara un okopācijas gadi.  Taču, runājot par jauniešiem un bērniem, es nebūtu tik drošs apgalvot, ka, ja mēs skatītos svētku kalendāru, vēstures perspektīvā desmit gadu iztrūkums neapdraudētu. Es domāju, ka tas ir milzīgs drauds, es vēlreiz uzsveru – mēs esam radoša nācija, mums ir laiks līdz augustam,” viņš sacīja.

Ministrs cer, ka augustā epidemioloģiskā situācija valstī būs labāka. “Es ceru, ka augustā epidemioloģiskā situācija būs drošāka, es ceru, ka mēs būsim sasnieguši jau zināmu pūļa imunitāti, vakcinācijas process būs noticis. Mums ir visiem kopā, šis ir tas brīdis, kur likt mūsu radošumu kopā un visiem kopā izdomāt veidu, kā šos dziesmu svētkus neatlikt, vienlaikus padarot tos absolūti epidemioloģiski drošus. Skaidrs, ka tie nebūs tādi Dziesmu svētki, kādus mēs esam pieraduši redzēt dziesmu svētku estrādē,” teica Puntulis.

Lasi vēl: