Publicēto 120 bijušo čekistu vidū nav neviena sabiedrībā labi zināma cilvēka

3 komentāri

Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija publicējusi sarakstu ar 120 bijušo čekistu vārdiem. Tie pārsvarā ir cilvēki, kuri padomju drošības iestādēs darbojās pagājušā gadsimta 60. gados. Pētnieki saka, ka arhīvos patlaban pieejamo dokumentu izpēte ir tikai pusē un jau drīz čekistu uzvārdu sarakstu varēs papildināt.

Lai gan čekas maisi VDK izpētes komisijai joprojām nav pieejami, pētnieki turpina patiesības meklējumus no arhīvos legāli pieejamajiem dokumentiem. Pārbaudot tūkstošiem PSRS laika drošības iestāžu darbinieku lietas no komunistu partijas centrālkomitejas nomenklatūras, izdevies identificēt 120 tā saucamos īstenos čekistus, kuru vārdi un uzvārdi un amati nu apkopoti sarakstā un pieejami komisijas mājaslapā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lietās skaidri atrodama informācija gan par to, kad un ko personas darījušas, kādus apbalvojumus saņēmušas, kur braukušas un cik ilgi kalpojušas PSRS struktūrām.

No sarakstā iekļautajām 120 personām 67 ir krievi, 39 – latvieši, astoņi ukraiņi, četri ebreji, viens armēnis un viens baltkrievs. Neviens no šiem uzvārdiem šobrīd sabiedrībā gan nav labi zināms.

Centrālkomitejas nomenklatūrā gan atrodami tikai štata darbinieki, savukārt aģenti joprojām ir paslēpti “čekas maisos”, kuru atvēršanai tā arī nav dota zaļā gaisma. Tajos kopumā figurē vairāk nekā 20 000 vārdu.

Jāpiebilst, ka, pētot legāli pieejamos dokumentus, VDK izpētes komisija guvusi visnotaļ plašu informāciju par čekas darbību laika posmā no okupācijas sākuma līdz 60. gadu beigām. Tostarp par kadru atlases politiku un čekistu veiktajām darbībām pretpadomju elementu iznīcināšanā.

TOP komentāri

 • haralds elceris
  +1 +1 0

  haralds elceris

  čekas maisi VDK izpētes komisijai joprojām nav pieejami. and the question is - kam čekas maisi ir pieejami?
 • kam ?
 • Juris
  0 0 0

  Juris

  Čekas maisu komisijas komiķiem. (cītīgi jaucot putriņā vēsturi par manu naudiņu) Latvijā praktiski visā pastāvēšanas laikā bija LKP nevis PSKP. PSKP savu nosaukumu ieguva 1952.gadā. Čau žvinguli !!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl