Psihoterapeite: katra piektā sieviete dzīves laikā piedzīvojusi depresiju

0 Komentāru
Psihoterapeite: katra piektā sieviete dzīves laikā piedzīvojusi depresiju
FOTO: LETA

Arvien populārāka Latvijā kļūst psihoterapeitu apmeklēšana. Daudzviet pasaulē tā ir jau sen ierasta prakse, bet mūsu valstī došanās pie šī speciālista joprojām maldīgi tiek saistīta tikai ar nopietnām problēmām psihē. Pēdējā laikā ārsti secinājuši, ka Latvijas iedzīvotāji izjūt bailes par situāciju pasaulē. 

Pēdējos gados psihoterapeitu pacientu Latvijā skaits ir ļoti audzis un nereti pieraksts pie speciālista ir pārblīvēts.

”Ja es atceros savu pagātni 20 gadu atpakaļ, kad es sāku slimnīcā kā psihologs strādāt, tad ļoti bieži cilvēki nāca iekšā ar teikumu, jau atvairoties – ”Nē, nē, es neesmu psihs, es tikai parunāties gribu!” un principā – tas noteikti ir mainījies, ka cilvēki daudz vairāk atpazīst, izvēlās to, tas nerada tik lielas bažas, tik lielu piesardzību, ka pie psihologa un psihoterapeita iet tikai tie, kuriem kaut kas ar psihi nav kārtībā,” stāsta Latvijas Psihoterapeitu biedrības prezidente Baiba Purvlīce.

Eiropā veikts pētījums liecina, ka Latvijā uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju ir 8 psihoterapeiti, un tas ir desmit reizes mazāk nekā Austrijā, kur, piemēram, uz tādu pašu iedzīvotāju skaitu ir 86 speciālisti.

Latvijas psihoterapeitu biedrības prezidente skaidro, ka psihoterapija galvenokārt ir saruna par cilvēku un viņa dzīvi. Šī specālista apmeklējums nenozīmē, ka cilvēks ir neatgriezeniski smagi psihiski slims – visā pasaulē šo ārstu apmeklē liela daļa sabiedrības.

Runājot par asākajām problēmām, kas satrauc Latvijas iedzīvotājus visvairāk, tad tās ir attiecības ar citiem cilvēkiem, izaugsmes iespējas, un pirms tam ļoti lielu iespaidu atstāja Zolitūdes traģēdija un ekonomiskā krīze. Bet ienāk arī jauni satraukumi.

”Ukrainas krīze ienes savas krāsas, tiešām daudzi cilvēki runā par tādām nedrošības sajūtām, apdraudētības sajūtām. Tā kā tādas jaunas situācijas ienāk, viņas ienāk līdz ar to kontekstu,” piebilst Psihoterapeitu biedrības prezidente.

To, ka notikumi Ukrainā daudzos pacientos satricinājuši drošības sajūtu, novērojusi arī Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācijas prezidente. Tomēr viņa norāda, ka parasti ārsta psihoterapeita redzeslokā pacients nonāk pēc cita ārsta nosūtījuma, ja ir kādas nopietnas problēmas.

Par precīziem pacientu apmeklējumu skaitļiem ārsti vairās runāt un arī nopietni pētījumi mūsu valstī pagaidām šajā jomā nav veikti. Ārsti tomēr norāda – arī šajā jomā valstij ir jāiesaistās.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2011. gadā 7 reģistrētajās ārstu psihoterapeitu praksēs bija 1600 apmeklējumu, bet 2013. gadā reģistrētas divreiz vairāk šādas prakses un trīskārt pieauga arī apmeklējumu skaits.

Savukārt Psihoterapeitu biedrība šobrīd topošā pētījumā jau secina, ka pēdējos piecos gados pieaugusi psihisko slimību izplatība Latvijā. Viena no tām ir depresija, kuras viena no ārstēšanas metodēm ir mākslas terapija.

Mākslas terapeite un ginekoloģe Dita Baumane – Auza novērojusi, ka katra piektā sieviete dzīves laikā piedzīvojusi depresiju. Lai saprastu cēloņus un konkrēto problēmu, pacients terapijas laikā zīmē, veido kolāžas, glezno.

Terapijā, izmantojot materiālus, pacienti veido stāstus, kas ārstam liek saprast bažu cēloņus. Mākslas terapeite secinājusi, ka vismaz viņas praksē 90% gadījumu slimību iemesli ir psiholoģiski un tos var ārstēt nevis ar zālēm, bet izzinot cēloni zemapziņā.

0 Komentāru