4 komentāri
Psihologs par kaitbordista meklēšanu: Cilvēki devās palīgā iedvesmas un izpalīdzības vadīti
Foto: LETA

Cilvēki nelaimes brīžos vienmēr ir gatavi doties palīgā svešiniekiem, jo palīdzēšana citiem ir viena no izdzīvošanas formām, kas piemīt visiem cilvēkiem neatkarīgi no valsts piederības, nacionalitātes un citiem aspektiem – vaicāti par to, kas mudinājis svešiem cilvēkiem doties palīgā pazudušā kaitbordista meklējumos, portālam Skaties.lv sacīja sociālantropologs Klāvs Sedlenieks un psihologs Jānis Caics.

”Vēlme palīdzēt ir cilvēciska īpašība un visiem cilvēkiem piemītoša neatkarīgi no sabiedrības un valsts,” sacīja K. Sedlenieks. Viņš uzsvēra – savstarpēja palīdzēšana ir viens no cilvēku izdzīvošanas principiem un instinktiem.

”Ir jābūt kādai ļoti nopietnai negatīvai pieredzei vai vispārējai traumai, lai tad, kad kāds cits cilvēks ir nokļuvis nelaimē un viņam ir nepieciešama palīdzība, citi cilvēki to nedarītu,” sacīja sociālantropologs. Viņš akcentēja – to pierāda arī deviņgadīgā puisēna Dāvja gadījums, kad sabiedrība kopīgi palīdzēja savākt nepieciešamos līdzekļus viņa ārstēšanai. Līdzīgi to apliecina arī citi ziedojumu vākšanas pasākumi, kas tiek īstenoti, piemēram, televīzijā.

Klāvs Sedlenieks, sociālantropologs:

Ja redzam, ka cilvēka dzīvība ir briesmās vai viņam draud fiziskas ciešanas, tad citu cilvēku vēlme palīdzēt ir liela.

Līdzīgās domās ir arī psihologs, Latvijas psihologu asociācijas vadītājs Jānis Caics. ”Pirmais aspekts, ko apliecina šādi kopīgie meklējumi – cilvēki nav atrauti no sabiedrības, un jau kopš dzimšanas ģimenei ir pozitīva ietekme uz viņa attīstību. Tas liek nodot šo vēlmi palīdzēt citiem cilvēkiem arī tālāk. Protams, meklēšanas darbos iesaistījās arī daudzi citi cilvēki, kuriem, iespējams, šādas pieredzes ģimenē nav bijis,” viņš sacīja.

Psihologs norādīja, ka sociālajiem tīkliem ir ļoti liela nozīme, jo savā ziņā sniedz iedvesmu citiem cilvēkiem doties palīgā. Viņš šo fenomenu salīdzina ar Baltijas ceļu, kad cilvēki vienojās kāda kopīga mērķa vadīti.

”Šādos notikumos iepriekš nepazīstsmu cilvēku, dalībnieku, domu gājiens ir ļoti līdzīgs,” norādīja psihologs. Šādos notikumos arī izkristalizējas, ka ir kādi līderi, kas uzņemas organizatoru lomu un iedvesmo arī pārējos. Kopumā visi cilvēki, kas piedalījās šajā meklēšanas misijā, varēs šo pieredzi – vēlmi palīdzēt citam cilvēkam – arī tālāk.

TOP komentāri

 • lol
  0 0 0

  lol

  Jums trijiem vispar nau jutu padomajiet ka piederigie jutas pirms sakat kautko dirst.
 • nesaprotu
  0 0 0

  nesaprotu

  taisa tadu sovu viens stulbenis pazud pasaules gals visu laiku bridina bet lien vienalga
 • otto
  0 0 0

  otto

  taa nu gan ir , jo ir daudzaas vietaas kur citu tautu cilveeks nemaz nenaaks paliigaa!!!
  taa ir tik neliela grupinna kas paliidz

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl