1 komentārs

Lai noskaidrotu, kā vērtējamas bērnu reakcijas, skatoties multfilmas, videoplatforma ”Viaplay” veica nelielu eksperimentu. Proti, bērniem tika demonstrēta leģendārā padomju laika multfilma ”Nu, pagaidi!” un pēc tās noskatīšanas bērniem tika jautāts viedoklis par redzēto. Savukārt bērnu psiholoģe un ”Viaplay” bērniem droša satura vēstniece Dace Bērziņa atklāja, kā jāvērtē bērnu sniegtās atbildes un kā vecākiem labāk saprast bērnu pausto.

Foto: ekrānuzņēmums

”Ir svarīgi, ka mēs tiešām skatāmies ne tikai tās reāli konkrētās, redzamās darbības, bet kāds ir kopējais emocionālais noskaņojums konkrētai filmai. Šīs filmas vēstījums ir kāds – ka zaķītis priecājas par dzīvi, visnotaļ labdabīgs, kādreiz tas pajokojas, izjoko vai paķircina kādu, bet viņam nav ļaunu mērķu un nolūku. Kas parasti filmā notiek – ka vilks pats cieš no tā, ka viņš grib kaut ko izdarīt ar zaķīti, bet viņam visu laiku neveicas ar zaķīša noķeršanu. Kā bērni šīs situācijas skaidroja  – tā, ka zaķītis muka, bet vilks to grib apēst, bet kā jau jūs saprotat, tā jau ir pašu bērnu interpretācija,” norāda Dace Bērziņa, ”savukārt, ka bērna interpretācijā parādās apēšana kā tāda, iespējams, mēs to varam interpretēt kā bērna iekšējās pasaules satraukumu, spriedzi, jo  multfilmā jau stāsts ir par to, ka vilks vēlas noķert zaķi. Tālāk – tā jau ir fantāzija.”

Bērn psiholoģe atklāj, ka kopumā konkrētās multfilmas vēstījums ir pozitīvs, taču jāņem vērā, ka caur šādām multfilmām mēs veidojam bērna rakstura īpašības – ”kā viņš skatās uz lietām, kā viņš kaut kam tic, kā viņš par kaut ko domā. Proti, kādas viņam veidojas vērtības jau kā cilvēkam.”

Psiholoģe arī norāda, ka ir vērts “multenes’ skatīties kopā – bērnam un vecākiem. ”Katrā ziņā tas skatījums, ko mēs varētu vēlēties, būt tāds, ka vecāki nevis pieķeras kaut kādām darbībām, kas notiek ar bērnu viņam skatoties multfilmas, bet gan cenšas bērnam palīdzēt izvērtēt redzēto no morāli ētiskām kategorijām,” atklāj bērnu psiholoģe.

Iepazīsties ar drošu saturu bērniem

TOP komentāri

  • aizmežu suns
    0 0 0

    aizmežu suns

    Nu nav gan tā, ir epizodes, kur nevajag bērna fantāzijas - vilks gatavo nazīti un dakšiņu un iedomājas, ka zaķi ēdīs. Tā, lai skatītājam ir skaidrs, par ko iet runa. Nav tā nevainīga zaķa ķerstīšana. Bērni pareizi uztver un tur nevajag nekādu spriedzi bērnos piesaukt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl