Prokurors: Lembergam konfiscējamās mantas apjoms varētu būt 300 līdz 500 miljonu eiro apmērā

4 komentāri

Latvijas tiesu prakses vēsturē garākajā prāvā, kas ziņu virsrakstos ir bijusi redzama gadiem ilgi, ir iestājies starpfinišs – līdz brīdim, kad “Lemberga lietā” prokurori varēs paziņot prasītos sodus apsūdzētajiem – ilgus gadus cietumā un simtos miljonu eiro vērtas mantas konfiskācijas, likuma uzraugiem nācās gaidīt garus 10 gadus.

Korupcijas apkarotāji Ventspils mēru Aivaru Lembergu aizturēja pirms tieši 12 gadiem uz Rīgas-Ventspils šosejas. Lietai pret Lembergu jau toreiz bija vairāku gadu vēsture. Aizturēšana notika pēc tam, kad prokuratūra bija saņēmusi tiesiskās palīdzības informāciju no Šveices, kas, apsūdzētāju ieskatā, apstiprinājusi, ka Lembergs kļuvis par patieso Ventspils ostas tranzītuzņēmumu saimnieku.

Lemberga un prokuratūras juridiskā cīņa strauji pārvērtās arī par spēkošanos sabiedrisko attiecību laukā. Uz katru tiesas sēdi Lembergu atbalstīt ar autobusu bija ieradušies arī Lemberga atbalstītāji, līdzi ņemot plakātus, ziedus, kādā gadījumā arī īpaši izgatavotus balonus. Lemberga atbrīvošana no apcietinājuma izvērtās par īstiem svētkiem.

Ikoniskajā Lemberga atbalstītāju pulkā Jūrkalnes pagasta iedzīvotāja Anna Rudīte atpazīst sevi.

“Nē, samaksāts nebija, tā vienkārši bija sirdslieta, un tāds entuziasms – nu kā tā var būt? Kā var apsūdzēt cilvēku? Mums tas nebija saprotams, un ļoti daudziem tas nav saprotams,” norāda Rudīte.

Slavenos autobusos entuziastiskie vecāka gadagājuma atbalstītāji tomēr paši nav īrējuši – tos nodrošinājuši Lembergam draudzīgie Ventspils uzņēmēji.

“Mums bija ļoti daudz, kas atbalstīja. Mums pat nevajadzēja jautāt. Bija daudzi uzņēmēji, kas vienkārši piedāvāja. Pumuru Uldis deva autobusu. Daudzi bija tādi, kas vienkārši apmaksāja autobusus, un mēs vienkārši varējām braukt. Daudzi uzņēmēji mūs atbalstīja. Man būtu vesels saraksts,” stāsta Rudīte.

Lemberga prāvai Rudītes kundze joprojām seko līdzi – avīzē rūpīgi pasvītroti citāti no Lemberga pēdējās intervijas. Goda vietā redzama arī prāvai veltītā Lemberga grāmata kopā ar visu autogrāfu. Rūpīgi saglabātas arī abu kopīgās fotogrāfijas. Tomēr tagad atbalstītāji pie Lemberga tiesas sēdēs vairs nepulcējas.

“Jo mēs bijām vienkārši noguruši. Tas tāpat kā Anglijā tagad ar “Brexit”. Tāpat mēs esam noguruši ar mūsu tiesu, prokuroriem,” bilst Rudīte.

Uz pirmās instances sprieduma nolasīšanu ikoniskais autobuss ar Lemberga atbalstītājiem gan varētu atkal parādīties, ir pārliecināta Rudītes kundze. “Noteikti brauksim. Visi tie, kas ir dzīvi. Ir desmitiem cilvēku nomiruši ar pārliecību, ka viņš ir nevainīgs,” saka Rudīte.

Par vainu gan ir pārliecināta Latvijas Ģenerālprokuratūra, kas Lembergu apsūdz smagu nozieguma virknē. Kukuļņemšana sevišķi lielos apmēros, noziedzīgi iegūtas mantas legalizēšana, dienesta viltojums, piedalīšanās neatļautos darījumos, ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana.

Juris Juriss
prokurors

Tieši izmantojot savas pilnvaras kā amatpersona – būdams Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs, viņš ilgstošus gadus ir izmantojis savu varu, lai ne tikai ietekmētu uzņēmējus, veicot kukuļu izspiešanu, bet arī turpmāk, lai piedalītos dažādos viņam neatļautos darījumos caur kompānijām, kurās viņš pastarpināti vai tiešā veidā ir patiesā labuma guvējs.

Lembergs pieņēmis lēmumus par labu uzņēmumiem, kuros pats vai viņa bērni ir patiesā labuma guvējs, uzsver Juris Juriss – viens no četriem prokuroriem šajā lietā.

2009. gadā, kad Lemberga lieta nonāca tiesā, tas bija apjomīgākais process Latvijas vēsturē – 147 lietas sējumus tiesā nogādāja divos iepirkumu ratiņos. Tagad sējumu skaits pieaudzis jau līdz 234, kopumā tās ir aptuveni 58 000 lappušu. Tiesāšanās ilgusi 10 gadu, un lietā notikušas jau 629 tiesas sēdes.

Pašlaik Lemberga tiesā izsludināts pārtraukums. Tiesas sēdes šeit ikdienā ilgst no plkst.10.00 līdz plkst.16.00. Ikdienas tiesāšanās process ir juridiski tehnisks, varētu pat teikt, ka samērā garlaicīgs. Atsevišķi lietas dalībnieki mēdz kliedēt laiku internetā, taču Aivaram Lembergam ir priekšā izprintēti tiesas materiāli, kuriem viņš rūpīgi seko līdzi.

Jau gadu tiesas sēžu skaits nedēļā palielināts līdz četrām, pašam Lembergam ļauts tiesas sēdēs piedalīties videokonferences režīmā no Ventspils tiesas. Iepriekšējās prognozes, ka spriedums varētu būt jau 2018. gadā izrādījušās neprecīzas.

Aivars Lembergs
apsūdzētais

Tagad kopā ar kriminālprocesu ir 20 gadu, droši vien apelācija vēl kādi 5…7 gadi, kasācija vēl. Tā kā kopumā tas process ilgs vienus 30-35 gadus, viņi būs savu sasnieguši, viņi būs aizgājuši pensijām jau lielākā daļa. Process ir tik ilgs tāpēc, ka ir nepamatoti celta apsūdzība, saaicināti vairāk nekā 100 liecinieki, un, treškārt, tur ir samestas papīra kaudzes.

Prokurors tikmēr pauž viedokli, ka lietas iztiesāšanu apzināti vilcina Lembergs un viņa advokāti. Rīgas apgabaltiesā LNT Ziņām norādīja, ka prāvas laikā Lembergam sešas reizes piemērota sankcija – naudassods vienas minimālās mēnešalgas apmērā. Divas reizes Lembergs sodīts, jo neesot pildījis tiesas sēdes priekšsēdētāja atkārtoti izteiktas prasības ievērot tiesas sēdē vispārpieņemtas uzvedības normas, un vēl četras reizes Lembergs sodīts par izvairīšanos no liecību sniegšanas pēc būtības.

“Naudassodi ir piemēroti, brīdinājumi ir piemēroti neskaitāmi. Kopumā manā 20 gadu praksē neesmu redzējis nevienā procesā, kur būtu tik daudz nepieciešams tiesai kā procesa virzītājam reaģēt, ka tiek vilcināts process,” norāda Juriss.

Pavērsiens lietā notika pirms nedēļas, kad prokurori lūdz trim apsūdzētajiem apsūdzētajiem piemērot konkrētus sodus. Lemberga dēlam Anrijam Lembergam apsūdzība prasa piespriest piecu ar pusi gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju.

Lemberga biznesa partnerim Ansim Sormulim lūgti septiņi gadi cietumā un mantas konfiskācija, bet pašam Lembergam – astoņi gadi cietumā, mantas konfiskācija un naudassods. Turklāt prokurori lūdz Lembergu apcietināt jau uzreiz pēc pirmās instances sprieduma nolasīšanas.

Juris Juriss
prokurors

Nav pieļaujama situācija, kāda līdz šim ir veidojusies atsevišķās lietās tiesu praksē, ka persona vienkārši nesagaida spriedumu, jo ir aizbēgusi.

“Viņi ļoti gribētu, lai es aizmuktu, jo tad es atzītu, ka es esmu vainīgs. Tad man nebūtu jēga cīnīties par taisnību. Lai necer, ka es kaut kur mukšu,” norāda Lembergs.

Tikmēr Lembergam konfiscējamās mantas apmērs, prokuratūras ieskatā, ir milzīgs.

“Tie aktīvi, tādās aplēsēs, ir vismaz 300 līdz 500 miljonu eiro apmērā. Tas ir apsūdzētajam Aivaram Lembergam. Mūsu skatījumā, apsūdzētais Anrijs Lembergs vai Ansis Sormulis faktiski nav nekādas mantas īpašnieki,” norāda Juriss.

Savukārt Lembergs pauž: “Šis cipars, ko min Juris Juriss ir viņa fantāzija, tas ir pirmkārt. Otrkārt, visu, kas man pieder, es esmu norādījis savā amatpersonas deklarācijā, un man vismaz neko vairāk kā to, kas man pieder, konfiscēt nevar.”

Krimināllietas ietvaros joprojām arestēta ir Ventspils ostas tranzītbiznesa impērija, kas, pēc prokuratūras domām, patiesībā piederējusi Aivara Lemberga ģimenei. Ja Lembergu atzīs par vainīgu, tad valsts varētu šos uzņēmumus konfiscēt pilnībā. Vai vismaz to, kas no tiem būs palicis pāri.

Prokuratūras arestētās mantas glabāšanu uzticējusi bijušajam Lemberga advokātam Rūdolfam Meroni, kurš Lemberga prāvā ir nozīmīgs liecinieks. Ne tikai Lembergs, bet arī vairāki plašsaziņas līdzekļi pieļāvuši, ka ar arestēto mantu Meroni nerīkojas kā labam saimniekam pienāktos, un tiesvedības laikā kļuvis par patieso īpašnieku atsevišķos viņa glabāšanai nodotajos uzņēmumos.

Aivars Lembergs
apsūdzētais

Un publiskajā telpā ir ļoti labi attēlots, kā viņš plaši dzīvo uz šo terminālu rēķina. Un skaidrs, ka viens no tiesvedības uzdevumiem ir izsaimniekot kādam piederošus īpašumus. Un šajā gadījumā tieši prokurors Juris Juriss ir tas, kurš uzstāj uz to, ka nedrīkst nomainīt arestētās mantas glabātāju, piemēram, uz ĢP seifu.

Prokuratūra tikmēr ir iebildusi visiem mēģinājumiem arestētās mantas glabāšanu uzticēt kādam citam, nevis nozīmīgajam Lemberga prāvas lieciniekam Meroni.

“Vismaz iztiesāšanas laikā tādu argumentu, kas būtu balstīti uz mantas izšķērdēšanu, kur vajadzētu procesa virzītājam iejaukties, netika konstatēti. Ja kādas personas par to var liecināt, un uzturētāji pildot prokuroru funkcijas, ir saņēmuši šādu informāciju, šī informācija tika nodota gan Valsts ieņēmumu dienestam, gan Valsts policijai,” norāda Juriss.

Kā ātrāko iespējamo termiņu līdz 1. instances sprieduma pasludināšanai, prokurori pašlaik nosauc šī gada beigas. Pašlaik vēl debatēs Lemberga un pārējo apsūdzēto aizstāvji, un pēc tam apsūdzētie varēs arī nolasīt savu pēdējo vārdu – un likumā nav noteikti nekādi laika ierobežojumi pēdējā vārda lasīšanai.

4 komentāri