Prokuratūrai nodota apjomīga krimināllieta par prostitūciju “džentelmeņu klubā”

19 komentāri

Policija nodevusi prokuratūrai apjomīgu krimināllietu par sutenerismu kāda “džentelmeņu kluba” aizsegā, kur vairāku gadu garumā turīgiem klientiem piedāvāti intīmpakalpojumi. Policijā secina, ka pēdējā laikā arvien biežāk uzdarbojas trešo valstu – Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas – prostitūtas un arī suteneri, un ir prognozes, ka nelegālais bizness tikai pieņemsies spēkā, stāsta TV3 Ziņas.

Policija pabeigusi izmeklēšanu skaļā prostitūcijas lietā, taču uzsver, ka pašreizējā likumdošana ir novecojusi un tajā ir pamatīgi robi.

2019.gada oktobrī policija  par sutenerismu kādā Rīgas “džentlmeņu klubā – bārā” aizturēja piecu personu grupu – trīs īpašniekus un divus administratorus. Šī vieta nebija pieejama ikvienam apmeklētājam, tajā varēja iekļūt tikai ar kluba biedru sniegtajiem ieteikumiem un izejot stingru pārbaudi jeb “face control”.

Nelegālais rūpals darbojās no 2015. līdz 2018.gadam. Klubu klienti pārsvarā bija turīgi ārvalstu tūristi. Nakts klubā striptīza un šova programmas aizsegā, par atsevišķu samaksu, kluba klientiem bija iespējams saņemt seksuālus pakalpojumus.

2018.gadā sāktajā kriminālprocesā likumsargi uzlika arestus 35 objektiem, kuru kopējā vērtība ir vairāk nekā 500 000 eiro. Organizētās grupas dalībniekiem tika inkriminēta arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija kopsummā par vairāk kā 400 000 eiro.

Likumsargi veica sešas kratīšanas dažādās vietās Rīgas reģionā – klubā, personu dzīvesvietās un automašīnās. Kratīšanu laikā tika izņemti priekšmeti un dokumenti, kam ir pierādījumu nozīme kriminālprocesā. Prostitūtas saņēmušas iespaidīgu algu, iespējams, tāpēc arī policijā nav vērsušās.

”Cietušo nebija – šajās lietās praktiski cietušo nav! Sievietes, kas ar to nodarbojas klubos, sevi neatzīst par cietušajām, neatzīst arī par prostitūtām,” skaidro Valsts Policijas (VP) Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts.

Trim no aizturētajiem vīriešiem tiesa piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu, savukārt pārējiem – drošības līdzekli, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu. Tagad gan visi ir brīvībā. Biedrībā “Centrs MARTA” pauž neizpratni, kādēļ suteneri ir uz brīvām kājām, jo noziegums ir smags.

”Būtu jāpiemēro apcietinājums visām personām, ņemot vērā ka tie, kas veic šo noziegumu, viņu rīcībā ir daudz veidu, kā ietekmēt tās personas, kas ir iesaistītas, izmantotas, kurām liek veikt seksuāla rakstura darbības. Mēs redzam, ka šīs personas ir ārkārtīgi ievainojamā situācijā. Pat, ja piedāvā labumus, ir kontrolējamas, ievainojamas,” skaidro biedrības “Centrs MARTA” direktore Iluta Lāce.

Policijā uzsver, ka pašreizējā likumdošana ir novecojusi un neatbilst realitātei. Tam piekrīt arī biedrība “Centrs MARTA”, taču te katram savs viedoklis – ja “Centrs MARTA”  uzsver, ka būtu jāsoda arī pakalpojuma pircējs, tad likumsargi atgādina, ka valstīs, kur šāda pieeja ir ieviesta, prostitūcija nebūt nav izbeigusies, bet nogājusi vēl dziļākā pagrīdē. Policija aicina Saeimai pieņemt politisku, konkrētu lēmumu, vai prostitūciju legalizēt vai iegrožot.

”Ir liela problēma, ka mūsu valstī aizvien nav pieņemts prostitūcijas ierobežojumu likums. Spēkā ir 2008.gada Ministru Kabineta noteikumi, bet pēc tiem nevaram pilnībā strādāt. Ir ļoti liels risks nākotnē, tiklīdz beigsies pandēmija varam atgriezties vēl lielākā bedrē, nekā tas bija deviņdesmitajos gados. Redzam, ka nāk valstī ”trešvalstnieces”, kā darbinieces, un parādās ”trešvalstnieki” kā suteneri,” stāsta Lubarts.

Jau pašlaik Latvijā darbojas kā prostitūtas, tā suteneri no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, turklāt policija esot uz pēdām arī suteneriem no “krietni eksotiskākām valstīm”, kādām tieši, izmeklēšanas interešu vārdā policisti neatklāj.

19 komentāri