Programma “Erasmus” svin 30 gadu jubileju; sevi par “erasmusiešiem” var saukt gandrīz 100 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju

1 komentārs

Izglītības programma “Erasmus”, kas tiek uzskatīta par vienu no Eiropas Savienības veiksmes stāstiem, šogad svin savu 30. pastāvēšanas gadadienu.

Šo gadu laikā “Erasmus” programma devusi iespēju vairāk nekā deviņiem miljoniem cilvēku studēt, strādāt vai iesaistīties brīvprātīgajā darbā ārzemēs, iegūstot milzu popularitāti arī Latvijā. Šodien Eiropas Parlamentā Strasbūrā ar svinīgu ceremoniju tika svinēta “Erasmus” dzimšanas diena.

“Erasmus” ir viena no populārākajām apmaiņas programmām pasaulē, un to pavisam noteikti var dēvēt par viseiropeiskāko. Ikviens, kas tajā piedalījies, studējot vai strādājot kādu laiku ārvalstīs, zinās teikt, ka tieši “Erasmus” iemieso sevi Eiropas Savienības moto – “Vienoti daudzveidībā”.

“Erasmus” Eiropā iesākās 1987. gadā kā neliela augstākās izglītības apmaiņas programma un pirmajā pastāvēšanas gadā tajā piedalījās vien 3000 studenti. “Erasmus” audzis milzu tempos, un šobrīd ik gadu no nu jau “Erasmus plus” programmas labumu gūst jau gandrīz 300 tūkstoši studentu.

Svinot “Erasmus” dibināšanas 30. gadadienu, šodien Eiropas Parlamentā Strasbūrā valdīja svētku noskaņa. Šeit ieradušies visi atslēgas cilvēki, kuri stāvējuši blakus programmas attīstībai. Plenārsēžu zālē parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni un Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers sveica “Erasmus” dalībniekus – vienu no katras programmas dalībvalsts, tostarp Latvijas.

Žans Klods Junkers

Žans Klods Junkers
Eiropas Komisijas prezidents

Mēs zinām, ka neoficiāli “Erasmusam” ir diezgan liela romantikas pieskaņa. Mēs dzirdam par daudziem “Erasmus” laika bērniem. Tam nav nekāda saikne ar Eiropas Komisijas iejaukšanos, bet tieši to mēs saucam par Eiropas integrāciju.

To, ka “Erasmus” ir būtiska loma arī profesionālajā izglītībā, apliecina uz svinīgo ceremoniju uzaicinātais Latvijas pārstāvis Artūrs Bukonts, kurš pats kā Rīgas Valsts tehnikuma students savulaik praktizējās kokapstrādes tehnoloģiju izmantošanā Turcijā.

Artūrs Bukonts
izmantojis “Erasmus” iespēju

Tajā vecumā man likās interesanti redzēt nozari, bet arī kultūras atšķirības un reliģijas ietekmi uz darba kultūru. “Erasmus” dod iespēju tiem jauniešiem, kuri citādāk to nevarētu atļauties, tur visi ir vienlīdzīgi.

Tagad Bukonts vada meža nozares darba devēju organizācijas Latvijā un norāda, ka uzņēmēji novērtē, ja potenciālajam darbiniekam ir “Erasmus” pieredze.

Latvija “Erasmus” programmā piedalās 20 gadus, šajā laikā īstenojusi projektus par 142 miljoniem eiro. Faktiski nu jau ir izaugusi vesela “Erasmus” paaudze un sevi par “erasmusiešiem” var saukt gandrīz 100 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

Artis Parbriks

Artis Parbriks
Eiropas parlaments deputāts (Vienotība)

Tās ir investīcijas izglītībā, ir iespēja mūsu studentiem iegūt labākas kvalitātes izglītību, iepazīt citu kultūru un beigu beigās veicināt ES valstu jaunās paaudzes savstarpējo sadarbību.

Populārākās valstis, uz kurām “Erasmus” ietvaros izvēlas doties cilvēki no Latvijas, ir Spānija, Portugāle, Vācija, Itālija, arī Lietuva un Igaunija.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl