Privāto dārziņu sāga: mudina vecākus rēķinus sūtīt pašvaldībām

Pievienot komentāru
Privāto dārziņu sāga: mudina vecākus rēķinus sūtīt pašvaldībām
TT News Agency/Scanpix

Satversmes tiesa atsaka ierosināt lietu vecākiem, kuriem pēc valsts līdzfinansējuma pārtraukšanas krietni pieauguši rēķini par privātajiem bērnudārziem. Kāpēc tā un vai vecāki ir gatavi padoties?

Inese Satversmes tiesā apstrīdēja valdības noteikumus, saskaņā ar kuriem pašvaldības rēķina, cik tai izmaksā bērnudārzs. Tieši ar šo noteikumu palīdzību valsts nesekmīgi mēģināja piespiest vietvaras segt privātā dārziņa izmaksas. Atteikums ierosināt lietu šokējis gan Inesi, gan 1500 vecākus, kas ar saviem parakstiem pauda atbalstu pieteikumam.

Inese uzskata, ka atteikumu pārsūdzēt nevar, taču ir apņēmusies nepadoties. Sieviete kā Satversmei neatbilstošu pieteikumā norādījusi vienu valdības noteikumu punktu, taču tam nav saistības ar izmaksu pieaugumu, – iemeslus kāpēc pieteikumam trūcis juridiskā pamatojuma skaidro Satversmes tiesas pārstāve.

Video

“Problēma ir tāda, ka izmaksas ir pieaugušas, bet nekur pieteikumā tā īsti nebija pamatojums, ka tieši tas noteiktais MK noteikumu punkts izraisa šo izmaksu pieaugumu un tālāk arī izraisa pamattiesību aizskārumu,” norāda ST priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska.

Līdzīgi kā Inese padoties nav gatava arī biedrība Vecāki par izglītību, kas mudina vecākus, kuriem pašvaldības dārziņā vietu nav, sekot tiesībsarga aicinājumam.

Ja pašvaldība rēķinu neapmaksā, vecāki tiek mudināti doties uz administratīvo tiesu. Turklāt biedrība pamanījusi vēl vienu sakarību – jo pašvaldības līdzfinansējums privātajam dārziņam ir mazāks, jo biežāk šīs pašvaldības dārziņā tiek vāktas tā dēvētās fondu naudas.

Biedrība jau augustā sāks informatīvo kampaņu Nemaksā fonda naudu, prasi savai pašvaldībai!. Tā cer, ka kampaņa būs tik pat veiksmīga kā pirms pāris gadiem īstenotā par mācību līdzekļu iegādi skolās.