Komentāri
Privātās klīnikas pieņems valsts apmaksātus pacientus, taču vairākus mēnešus uz priekšu
Foto: LETA

Ņemot vērā sacelto ažiotāžu par izsmeltām kvotām, privātās klīnikas paziņojušas, ka pieņems pacientu pierakstus uz valsts apmaksātām vizītēm vairākiem mēnešiem uz priekšu. Nacionālais veselības dienests gan norāda, ka šis solis nav nekāda revolūcija – ar šo paziņojumu privātie veselības aprūpētāji vien pacientiem atgādina, ka arī tur pieejami valsts apmaksāti pakalpojumi.

Pagājušajā nedēļā liels satraukums valdīja Austrumu Klīniskajā universitātes slimnīcā – cilvēki drūzmējās bailēs, ka nebūs iespējas tikt pie valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Amatpersonas vēlāk mierināja – visi gribētāji uz vizītēm galu galā pierakstīti. Bet savu atbildi saceltajai ažiotāžai devušas privātās klīnikas, paziņojot, ka pacienti uz valsts apmaksātām procedūrām varēs pierakstīties pat uz gada beigām. Parasti pieraksti veikti uz trim četriem mēnešiem.

Tas maina mūsu plānošanu. Mums jādarbojas pacientu pierakstu programmā, un mums jārespektē VM noteikumi par prioritārajām pacientu kategorijām, sevišķi pēc 1. jūlija. Tā ka mums jāparedz diezgan daudz rezerves vietu.

Privātās klīnikas no ārstniecības budžeta saņem ap 129 miljoniem eiro. Gan valsts, gan privātās medicīnas iestādes naudu saņem pa daļām, taču summa ir zināma, tāpēc pakalpojumu sniedzēji var plānot pierakstus ilgāku laiku uz priekšu.

Pieņemu, ka arī privātās ārstniecības iestādes grib par sevi atgādināt, ka arī viņi ir pakalpojuma sniedzēji un arī pie viņiem ir nevis maksas pakalpojumu sadaļa, bet arī pie viņiem var pierakstīties uz valsts apmaksātu pakalpojumu.

Lielas cerības uz kārtības ieviešanu pierakstu sistēmā liktas uz e-veselības projektu, kas ļautu pārskatīt rindas un izslēgtu iespēju cilvēkiem pierakstīties uz vizītēm dažādās medicīnas iestādēs. Kamēr šis projekts iestrēdzis, pagaidām pierakstīties var arī vietnē piearsta.lv. Rindu problēmu nozares ministrs Guntis Belēvičs iecerējis arī risināt, ieviešot prioritāro secību – proti, ātrāk pie ārsta tiktu akūtie slimnieki, bet pārējiem nāktos ilgāk pagaidīt.

Lasi vēl