Pretēji skeptiķu bažām gaidāmā mājsēde neaptur vakcinēšanās tempus

60 komentāri

Bija bažas, ka vakcinēto nolikšana mājas režīmā apturēs vēlmi potēties. Ne velti valdība paziņojumu par gaidāmo “lokdaunu” iesāka ar garu atvainošanos tieši vakcinētajiem. Taču otrdien pie izbraukuma vakcinācijas punktiem novērotais liecina par pretējo. Kurš piespiedu, kurš brīvprātīgi, bet pēc potes ierodas daudz cilvēku.

Ir aptuveni pusdienlaiks, un izbraukuma vakcinācijas autobuss piestājis Juglā. Ik pa brīdim to izmanto kāds potes gribētājs, to veikli apkalpo, un gara rinda neveidojas.

“Vairāk nav variantu! Visiem jāvakcinējas. (TV3: Piespiešana vai bailes no vīrusa ir jūsu motivācija?) Man tāda profesija, ka varēju saslimt sen. Dieviņš stāvēja klāt,” saka Dace, kura strādā tirdzniecībā. Pret vakcināciju kā tādu neesot, vien atlikusi uz pēdējo brīdi. Sagaidīja, kad busiņš piebrauc tuvāk mājām, un to izmantoja.

Līdzīgi par iemesliem nogaidīt atbild arī citi šodien sapotētie, proti, kategorisku iebildumu viņiem neesot bijis.

“Esmu mājsaimniece. Nesaskaros ne ar ko citu. Vīrs darbā, bērns skolā. Nav pretenziju pret vakcīnām. Vienkārši nogaidījām,” par vakcinēšanos saka Eva.

“Sāpēja celis. Te viens, te otrs. Tad vēl pēc koronavīrusa ilgi atkopos. Tā sanāca,” norāda iedzīvotāja Ludmila.

Medmāsa pārskaita zāļu flakonus – otrdien izlietoti vairāki desmiti “Pfizer” devu un pie 100 “Janssen”.

Lielais vairums no tām savakcinētas autobusa rīta pieturā – Vecmīlgrāvī. Tur visu rindu noliktajās trīs stundās pat nepaguva sapotēt, bet kalendārs izbraukuma autobusam ir strikti noteikts. Nācās vērt durvis ciet un pārbraukt uz Juglas pieturu. Bet Vecmīlgrāvī vakcinācijas busiņš atgriezīsies pēc nedēļas tai pašā vietā, tai pašā laikā.

Silti, nedaudz šauri, bet vismaz nelīst uz galvas. Vakcinācijas busiņi turpina apbraukāt Latviju, un atrodas, kas izmanto šo iespēju vakcinēties bez rindas, jo atzīst, – pierakstā pie ārsta būtu jāgaida vairākas dienas. Nenoliedzami, – arī šeit dominē “Janssen” vakcīna.

Savukārt pie Ziedoņdārza TV3 Ziņas novēroja pavisam zemu aktivitāti. Māmiņas ar ratiem vien nostaigāja garām, bet rindā uzrunātie savu poti gaidīja bez liela entuziasma.

“Darba devējs teica, ka visiem jāvakcinējas. Strādāju veikalā. (TV3: Piespiešana nostrādāja?) Jā. (TV3: Nebūtu vakcinējies no brīvas gribas?) Nē. Tikko ar gripu izslimoju. (TV3: Cilvēki reanimācijā arī domāja, ka viņus tas vīruss “neņems”?) Es domāju, tas nav no tā,” uzskata veikala darbinieks Zigurds.

Uz otrdienas rītu apkopotie Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka Latvija ar milzu pūlēm un mokoši lēni beidzot sasniegusi 50% vakcinācijas aptveri, skatoties uz visiem valsts iedzīvotājiem. Kursu noslēguši miljons un 33 000 cilvēku. Ja ņemam vien tos, kuri vispār drīkst vakcinēties un vecāki par 12 gadiem, aptvere izskatās optimistiskāk.

“Tā grupa, kas drīkst vakcinēties, uzsākuši ir 64%, pabeiguši – tūlīt 57%. Pēdējās četrās nedēļās intensitāte pieaug. Tas, ko redzam pēc statistikas, ap 80% ir pirmās potes. Tas ir svarīgs rādītājs, domājot par iedzīvotāju aktivitāti. Ja skatāmies pret pagājušo pirmdienu, par 3000 lielāks nekā pagājušā pirmdienā,” vērš uzmanību NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Vakcinācijas taktika nemainīga – atjaunoti lielie centri, vakcīnu var saņemt pie ģimenes ārsta un izbraukumos. Tuvākajā nedēļas nogalē potes pievedīs pat 17 dažādās Latvijas vietās.

60 komentāri