Pret Āgenskalna tirgus slēgšanu savākti jau vairāk nekā 1000 paraksti

5 komentāri
Pret Āgenskalna tirgus slēgšanu savākti jau vairāk nekā 1000 paraksti
Foto: F64

Pārdaugavas iedzīvotājos satraukumu radījis pašvaldības plāns no nākamā gada 1. janvāra slēgt vēsturisko Āgenskalna tirgu.

Tirgus vadība stāsta, ka tas ir tikai uz laiku, kamēr paviljonu izremontēs, tomēr šobrīd nav aprēķinu ne, cik ilgi remonts vilksies, ne cik tas izmaksās. Tāpēc tirgus aizstāvji baidās, ka to var aizslēgt uz visiem laikiem, un vāc parakstus iecienītās iepirkšanās vietas glābšanai.

Āgenskalna tirgū remonts ir nepieciešams. Bēdīgā stāvoklī ir piemēram trepes uz otro stāvu un paviljona grīda, kas ir nesošā konstrukcija. Tomēr pircējos un pārdevējos neizpratni raisījis lēmums tirgu slēgt uz nenoteiktu laiku, kamēr vēl pat nav izsludināts iepirkuma konkurss, lai noteiktu, kas tad tirgu remontēs.

Āgenskalna tirgus paviljons celts pirms 80 gadiem, un kā apgalvo saimnieki, kopš tā laika kapitālais remonts ēkā nav taisīts. Laika zobs ēkā tik tiešām ir jūtams – saplaisājušas sienas un logi, apdrupis apmetums, sadauzītas flīzes. Tomēr tirdzniecība ēkā norit itin raiti. Dienā svaigu pārtiku un citas preces te iepērk aptuveni 10 000 cilvēku. Kad pie tirgus durvīm parādījās paziņojums, ka Vecgada vakars būs tirgus pēdējā darba diena, viņi nebija apmierināti.

Lielākās problēmas gan ir pircēja acīm neredzamas – tās šovasar pārbaudē atklājis Būvniecības kontroles valsts birojs. Mitrums saēdis ēkas pamatu metāla sijas. “Šeit jūs jau varat redzēt, cik stipri korodēja nesošās sijas un arī izdrupumi mūrim. Šeit arī varam redzēt, ka mitrums šur tur ir. Šeit jau pelējums un redziet, ka jau metāls dalās nost un gandrīz nekas arī neatlika no tā metāla,” tirgus defektus izrāda BVKB Ekspertīžu nodaļas vadītājs Vadims Goremikins.

Birojs atzina, ka ēka ir ļoti sliktā, bet ne avārijas stāvoklī. Tas ir, pagaidām tā vēl neapdraud cilvēkus, bet nepieciešami būtiski remontdarbi. Birojs Āgenskalnu pārvaldošajam Rīgas Centrāltirgum atvēlēja gadu, kura laikā veikt ēkas padziļinātu tehnisko izpēti. Pēc tam būtu skaidrs, kas ar ēku darāms.

Centrāltirgus tagad paziņojis, ka Āgenskalna tirgu slēgs 2018. gada 1.janvārī. Bet ne mazākās skaidrības nav par to, kad tas atsāks darbu. Plānots vēsturisko paviljona ēku vispirms iekonservēt un tikai tad remontēt, bet ne rekonstrukcijas, ne konservācijas projekts, ne pat šo projektu iepirkuma specifikācija vēl nav sagatavota. Nav arī zināms, cik tas izmaksās. Centrāltirgus vadība skaidro, ka pie tā visa šobrīd tiek strādāts.

“Mēs esam spiesti slēgt visu paviljonu, jo tāda apmēra darbi netiek veikti, neviens neapstiprinās tādu projektu, pa daļām. Nevar tā, ka visus aicināt pulcēties vienā kaktā kamēr mēs remontēsim citu kaktu. Nē,” skaidro Rīgas Centrāltirgus pārstāvis Aleksandrs Šuņins.

Jāstiprina paviljona grīdas, jāmaina elektroinstalācija pagrabā, jāremontē skurstenis un kāpnes, nemaz nerunājot par kosmētiskajām detaļām. Visiem 200 tirgus nomniekiem un 300 tiek piedāvāts pārcelties uz Rīgas centrāltirgu.

“Diemžēl situācija ir tāda, kāda ir. Mēs atvainojamies pircējiem un nomniekiem par sagādātajām neērtībām. Bet tirgu ir jāremontē. Mēs prasām to saprast un attiecīgi arī rīkoties. Centrāltirgus ir atvērts 363 dienas gadā. Laipni lūgti visi šeit,” saka Šuņins.

Tomēr daudzi to neuzskata par risinājumu. Tādēļ tirgus darbinieki un apmeklētāji sākuši vākt parakstus pret tā slēgšanu. Šobrīd savākti jau vairāk kā 1000.

“Tirgus tiešām foršs ir, svaiga gaļa viss ir. Uz centrāltirgu, lai es ar bērnu ietu? Nu nē,” saka Sanda. “Mēs neko nezinām – te būs tirgus vai kazino, vai atpūtas nams. Mēs gribam, ka šeit būs Āgenskalna tirgus,” norāda Svetlana. “Kā lai jums saka, tā ir cilvēku izmantošana, lai viņiem nebūtu, ko darīt un lai varētu atmazgāt naudu. Tā ir tikai naudas atmazgāšana, nekas vairāk,” uzskata pārdevēja Mairita.

Rīgas Centrāltirgus ir pašvaldības uzņēmums, tādēļ cīņā iesaistījusies arī Rīgas domes opozīcija. Tā piedalās parakstu vākšanā un pieprasīs sasaukt domes atbildīgās komitejas ārkārtas sēdi, kurā Centrāltirgum būs tomēr jānāk klajā ar konkrētiem remontdarbu termiņiem.

“Nav neviena tehniskā projekta, un nav jau arī nekādas koncepcijas, kas būtu normālā veidā pilsētplānotāja izstrādāta koncepcija par Āgenskalna tirgus attīstību. Āgenskalna tirgus faktiski ir rajona centrs. Un šādu centru uz vairākiem gadiem iekonservēt ir bezatbildība,” saka Rīgas Domes opozīcijas deputāts Juris Pūce (LRA/LA)

Tikmēr pārdevējas runā – ja tirgu tik tiešām aizvērs, jārīko protesti.

5 komentāri