Prestižo Paula Stradiņa balvu saņem bērnu ķirurgs Aigars Pētersons

Komentāri

Ik gadu Latvijā tiek pasniegta ievērojamā ķirurga Paula Stradiņa balva. Prestižo apbalvojumu piešķir ārstiem par izciliem sasniegumiem medicīnas vēsturē vai par nozīmīgu veikumu praktiskajā medicīnā. Šogad par sasniegumiem bērnu ķirurģijā, P. Stradiņa balvu saņēma profesors Aigars Pētersons. Viņu godina par inovatīvu metožu ieviešanu bērnu ķirurģijā un bērnu traumatisma profilaksē Latvijā.

No sapņa par humānu profesiju līdz bērnu dzīvību glābšanai

Bērnu ķirurgs, profesors Aigars Pētersons jau bērnībā domājis par humānu profesiju. Vidusskolā iemēģinājis roku sanitāra amatā un uzreiz sapratis, ka medicīna ir dzīves aicinājums. Nu jau aiz muguras 35 raženi, saspringti, emocionāli un gandarījuma pilni darba gadi, ārstējot un operējot bērniņus no viņu pirmajām dzīves dienām līdz pat pilngadībai. 19 gadus Pētersons vada Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīniku.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mans uzdevums ir stratēģiski rūpēties, lai nozare attīstītos. Ne tikai slimnīcā, arī valstī. Meklēt finansējumu un zinātniskus kontaktus, organizēt ķirurģijas darbu, organizēt, lai mūsu jaunie ķirurģi saņemtu iespēju stažēties labākajās ārvalstu klīnikās. Lai labākie ārvalstu profesori operētu šeit, Latvijā, un mēs apgūtu viņu pieredzi. Rūpēties, lai neapstātos zinātniskais darbs.

Bērni joprojām gūst traumas pieaugušo neuzmanības dēļ

Ārsts ar nožēlu atzīst, ka Latvijā bērnu traumatisma līmenis ir ļoti augsts. No rītiem, ieejot intensīvās terapijas nodaļā, sažņaudzoties sirds. Jo vairāk tāpēc, ka bērni savainoti neuzmanības vai nolaidības dēļ.

Arī šobrīd slimnīcā ārstējas ārkārtīgi sarežģīti bērni, kuri ir guvuši ārkārtīgi sarežģītas traumas. Iespējams, daļa no viņiem paliks invalīdi. Protams, neatbildēts ir jautājums, kāpēc 30 gadu laikā šī situācija Latvijā neuzlabojas? It kā mediķi pietiekami informē sabiedrību par šīm nelaimēm, bet acīmredzot sabiedrība kopumā nav gatava risināt šos jautājums, ne jau tikai vecāki.

Labākais darbs pasaulē

Par spīti dažkārt sūrajai darba ikdienai, Pētersons nekavējoties piebilst – viņš izvēlējies vislabāko profesiju pasaulē.

Nu iedomājaties, ieved, piemēram, ļoti sarežģītu, smagu slimnieku, kurš ir guvis ļoti smagu traumu. Vecāki ir ļoti uztraukušies un bērns cīnās par savu dzīvību. Un ārsts var palīdzēt! Un tad pēc kāda laika bērns aizskrien ar savām kājām mājās, ģimene ir laimīga un viņš ir vesels! Un tad pēc gadiem desmit vai divdesmit viņš atsūta kartīti, sakot: ”Mēs Jūs atceramies un esam laimīgi! Man pašam jau tagad ir bērni!” Es domāju nevar būt lielāka laime kā palīdzēt cilvēkiem, kā palīdzēt bērniem.

Par daudz dzīvē skrienam

Ķirurgs neslēpj, ka ir darbaholiķis, kas savā dzīvē skrējis par daudz. Tādēļ pēdējā laikā jo īpaši apzināti rod laiku sev svarīgām vērtībām.

Man visvairāk patīk pavadīt laiku ar saviem bērniem. Man patīk aiziet uz baznīcu, man patīk izlasīt labu grāmatu. Mana mīļākā grāmata ir ”Mūks, kas pārdeva savu ferari”, kur ir runāts par dzīves jēgu. Man ir arī savi vaļasprieki – sports, makšķerēšana, sēņošana, skaistā Latvijas daba.

Neizmantotais potenciāls

Taču nesakārtotā veselības aprūpe Latvijā dara raizes, īpaši, ka valsts nemākulības dēļ jaunie ārsti spiesti doties strādāt uz ārvalstīm. Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā pašlaik trūkst ap 90 mediķiem. Pētersons uzsver, ka tā ir liela traģēdija, kuras patiesās sekas Latvijas sabiedrība vēl tikai izjutīs pēc vairākiem gadiem. Ārsts slavē savu komandu un talantīgos kolēģus, no kuriem daudzus pats izskolojis. Lai arī ķirurga mūžs esot īss, ar to nebūt darbs nebeidzas.

Arī es šobrīd esmu pārstājis operēt, bet es strādāju ar galvu. Es palīdzu ar savu lielo pieredzi, lai mēs varētu vēl efektīvāk un drošāk palīdzēt mūsu slimniekiem.

Pētersona darbs jau kārtējo reizi ir novērtēts – šoreiz ar Paula Stradiņa balvu par izciliem sasniegumiem bērnu ķirurģijā. To ārsts svinīgā ceremonijā saņēma ceturtdien.

Foto

Video

Lasi vēl