Premjera birojā noraida ZZS pārmetumus par atteikšanos no vakcīnu pret Covid-19 papildu piegādēm

1 komentārs
Premjera birojā noraida ZZS pārmetumus par atteikšanos no vakcīnu pret Covid-19 papildu piegādēm
IMAGO IMAGES/SCANPIX

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) birojā noraida Zaļo un zemnieku savienības pārmetumus par atteikšanos no vakcīnu pret Covid-19 papildu piegādēm.

Premjera birojā aģentūrai LETA norādīja, ka Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS) izplata nepatiesu informāciju, paužot, ka valdība esot atteikusies no papildu vakcīnu piegādes decembra beigās.

Birojā skaidroja, ka pērn 21.decembrī vakarā caur Baltijas valstu ārlietu dienestiem tika saņemts jautājums, vai tiek plānota papildu “Pfizer/BioNTech” vakcīnu iegāde un vai tā ir taisnība, ka Latvija ir atteikusies no piedāvājuma tās iegādāties.

Pēc Ministru prezidenta intereses Veselības ministrija sākotnēji norādīja, ka nav šāda piedāvājuma, taču pēc tam, noskaidrojot informāciju, informēja premjeru un tika nolemts jautājumu virzīt izskatīšanai valdības sēdē nākamās dienās rītā. 22.decembra valdības sēdē Veselības ministrijai tika uzdots iegādāties ražotāja piedāvātas papildu vakcīnas devas. Pēc pašlaik pieejamās informācijas, šajā piedāvājumā ir pasūtītas 100 000 papildu vakcīnas devas, skaidroja birojā.

Kā ziņots, ZZS aicina Saeimu uzdot prokuratūrai pārbaudīt amatpersonu rīcību, atsakoties no vakcīnu pret Covid-19 papildus piegādēm, aģentūru LETA informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa.

ZZS Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši parlamenta lēmumprojektu, lai uzdotu prokuratūrai veikt pārbaudi tiesiskos un faktiskos apstākļus, lēmuma pieņemšanā atteikties no lielākas “BioNTech” un “Pfizer” vakcīnu devu piegādes, noskaidrojot iesaistīto institūciju un amatpersonu rīcības tiesiskumu un pamatojumu.

Deputāts Valainis norāda, ka pašlaik ārkārtējās situācijas laikā, valsts amatpersonu rīcība ir vērtējama un sverama ievērojot tās virsuzdevumu – sabiedrības veselības un dzīvības aizsardzība.

Saeimas lēmumprojektā akcentēts, ka Ministru prezidents ir atbildīgs par valdības darbu, sadarbību starp ministrijām un kopējo valdības stratēģiju, kā arī par efektīvu un operatīvi organizētu darbu, lai aizsargātu Latvijas iedzīvotāju veselību un dzīvību.

ZZS deputāti uzskata, ka valsts amatpersonu rīcība, nelemjot un nesasaucot valdības sēdi par iespēju iegādāties valsts iedzīvotājiem vitāli svarīgo vakcīnu, arī pēc ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) atgādinājuma, ir neatbilstoša Latvijas iedzīvotāju kritiski svarīgajām interesēm tikt pasargātiem no cilvēku dzīvībām bīstamā vīrusa tālākas izplatības.

ZZS apgalvo, ka ārlietu ministrs publiski esot paudis, ka 2020.gada 21.decembrī laikā no plkst.20 informējis premjerministra biroju un Veselības ministriju, ka “BioNTech” un “Pfizer” vakcīnu piedāvājums ir spēkā, un vēl līdz pusnaktij ir iespējams rezervēt Latvijai paredzētās vakcīnas.

Tādējādi Latvijas augstākajām valsts amatpersonām bija vismaz četras stundas laika, lai tiktu pieņemts valsts interesēm atbilstošs lēmums un ”tas netika izdarīts”, apgalvots ZZS paziņojumā.

”Amatpersonu bezdarbības dēļ cilvēki var zaudēt dzīvības, tiks traucēta uzņēmējdarbība un bremzēta ekonomika, paildzināsies laika periods, kad bērniem un jauniešiem nebūs iespējamas mācības klātienē, kas graujoši ietekmē mācību kvalitāti un sabiedrības garīgo veselību,” uzsvērts ZZS sagatavotajā lēmumprojektā.

ZZS aicina Saeimu lemt par nepieciešamību izvērtēt amatpersonu atbildību un Covid-19 vakcīnu portfeļa veidošanas procesa atbilstību lietderības apsvērumiem, labas pārvaldības principiem un galvenais, sabiedrības dzīvības un veselības saglabāšanai.

Ievērojot likumā noteikto, ka prokuroram ir pienākums veikt nepieciešamos pasākumus personu un valsts tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai, ja faktus par likuma pārkāpumu uzdod pārbaudīt Valsts prezidents, Saeima vai Ministru kabinets, ZZS aicina Saeimu uzdot prokuratūrai veikt pārbaudi un noskaidrot tiesiskos un faktiskos apstākļus, lēmuma pieņemšanā atteikties no lielākas “BioNTech” un “Pfizer” vakcīnu devu piegādes, iesaistīto institūciju un amatpersonu rīcības tiesiskumu un pamatojumu.

Kā ziņots, saistībā ar vairākiem “BioNTech” un Pfizer” vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, kur Latvija iegādājusies mazāk vakcīnu, nekā bija pieejams, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) rosinājis disciplinārlietu pret Nacionālā veselības dienesta (NVD) Finanšu vadības departamenta Iepirkumu nodaļas vadītāja vietnieku Aināru Lācbergu un Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāri Dainu Mūrmani-Umbraško.

Vaicāts, vai rezultātā abas amatpersonas zaudēs amatu, viņš teica, ka ierēdņu atbildība vēl tiks vērtēta, norādot, ka iznākumi citu starpā var iekļaut pazemināšanu amatā vai arī atbrīvošanu no amata. Lai gan dienesta pārbaudē secināts, ka amatpersonas nav rīkojušās prettiesiski un nav pārkāpušas dienesta pilnvaras, tomēr, vērtējot procesu, kā notikusi lēmumu pieņemšana, secināts, ka “viennozīmīgi nav ievēroti labas pārvaldības principi,” sacīja ministrs.

Jau vēstīts, ka pirmajā iepirkumā, līdz 19. novembrim, Latvija varēja pieteikties līdz 860 000 “Pfizer” vakcīnu devām, bet faktiski tika pieņemts lēmums par 97 500 iepirkšanu. Nākamajā kārtā, kad tika piedāvātas 430 000 šī ražotāja vakcīnu devas, Latvija pieteicās uz 100 000 devu.

1 komentārs