Premjera alga pieaug virs 4000 eiro mēnesī

Pievienot komentāru

Kārtējo reizi neizpratni sabiedrībā radījusi ziņa, ka Saeimas deputātu un valdības locekļus algas piedzīvos pamatīgu pieaugumu. Piemēram, premjera alga kāps par aptuveni 250 mēnesī, pārsniedzot 4000 eiro robežu. Kaut Saeimas opozīcija šo kārtību asi kritizē, ātrāk kā nākamā gada beigās neviens tajā izmaiņas nesola.

Premjerministra Māra Kučinska mēnešalga nākamgad pieaugs par divarpus simtiem, sasniedzot 4032 eiro mēnesī. Apjoma ziņā ļoti līdzīgs pieaugums gaidāms arī ministru algām. Tomēr premjers izvairās šo kārtību kritizēt, aizbildinoties, ka to noteikusi Latvijas augstākā vara – Saeima.

Premjers Māris Kučinskis:

No manas puses galvenais, lai valdībā nebūtu nemotivētu ministru, kas, nedod Dievs, vēl meklē kādas iespējas piepelnīties, un lai es varētu dabūt augstākā ierēdniecībā cilvēkus, kas šobrīd ir problēma.

Algas tiek celtas, pateicoties sistēmai, kas ministru un deputātu atalgojumu nosaka automātiski, reizinot Centrālās statistikas pārvaldes aprēķināto vidējo algu valstī ar dažādiem koeficientiem.

Savukārt daudzu ierēdņu atalgojums tiek aprēķināts, izsakot to kā daļu no premjera algas, tādējādi viņus visus it kā iekļaujot vienotā sistēmā. Šī sistēma gan izpelnījusies asu kritiku, jo oficiālajai vidējajai algai pēdējos gados ir tendence augt straujāk nekā darba ražīgumam vai ekonomikai kopumā, turklāt tās apjomu stipri ietekmē arī atalgojums valsts pārvaldē, ko nosaka paši politiķi. Tādēļ Saeimas opozīcija norāda, ka pašreizējā kārtība ir nepamatota jau pašos pamatos.

Foto


Inguna Sudraba, opozīcijas deputāte:

Mēs zinām valstis, kurās atlīdzības sistēma tieši tā ir veidota, ka ir apņemšanās politiskā sasniegt noteiktus rādītājus ekonomikā, par ko pēc tam, kad rādītāji ir sasniegti, tiek saņemta atlīdzība. Manuprāt, tas būtu pareizs princips un to arī sabiedrība saprastu. Sistēmai jāspēj novērtēt to, kas ir politisks devums, un kas apstākļu sakritība.

Tikmēr Saeimas deputāti nākamgad saņems par 167 eiro mēnesī vairāk nekā šogad. Un gandrīz tikpat lielu algas pieaugumu viņi piedzīvoja arī pērn. Tādēļ pirms dažām nedēļām Saeimas opozīcijā esošā Reģionu apvienība centās panākt, ka parlamentāriešu algas mainītos tikai reizi četros gados, aizejošajam parlamenta sasaukumam, nosakot kādu algu saņems tā pēcteči.

Šo Reģionu apvienības priekšlikumu Saeimas vairākums gan noraidīja.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra atzīst, ka kritika ir vismaz daļēji pamatota un automātisko atalgojuma pieaugumu varētu ierobežot, piemēram, nosakot, ka tas nedrīkst pārsniegt 10% gadā. Tomēr šogad pie šādām reformām ķerties nav plānots.

Lasi vēl