Prasa ieviest olšūnu donoru reģistru. Deputāti kritizē ministriju par bezdarbību

Komentāri

Saeimas deputāti neapmierināti ar Veselības ministrijas kavēšanos ieviest olšūnu donoru reģistru, tāpēc vērsīsies pie Ministru prezidenta Māra Kučinska.

Olšūnu donoru reģistrs nepieciešams, lai varētu zināt, cik reižu sievietes ziedo dzimumšūnas.

Pašlaik tas nav iespējams, jo Latvijā ir sešas mākslīgās apaugļošanas klīnikas, bet nav vienota donoru reģistra.

Izskatot grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, šim jautājumam otrdien, 17. oktobrī, atkārtoti pievērsās Saeimas Sociālo lietu komisija.

Speciālisti norāda, ka pārāk bieža dzimumšūnu ziedošana var kaitēt sievietes veselībai. Par olšūnu ziedošanu pienākas kompensācija – aptuveni 500 līdz 900 eiro. Lai gan par šo jautājumu runāts jau gadiem, Veselības ministrija joprojām nav izstrādājusi donoru reģistru, par to izpelnoties deputātu pārmetumus.

Aija Barča
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja, ZZS

Uz šodienu, kamēr reģistrs nav kopīgs visām sešām šīm ārstniecības iestādēm, ir ļoti iespējams, ka sievietes, kuras ir arī gados ļoti jaunas, kļūst par olšūnu donorēm vairākās ārstniecības iestādēs. Lai šo praksi pārtrauktu un būtu skaidrība Latvijā kopumā – mēs jau diezgan ilgi cīnāmies ar Veselības ministriju, lai šāda kopīga datubāze būtu.

Likuma grozījumos joprojām ir paredzēts arī olšūnu ziedošanas aizliegums nedzemdējušām sievietēm, par ko pērn pie Saeimas notika skaļi protesti. No aizlieguma atteikties rosinājusi veselības ministre Anda Čakša, bet Saeimas atbildīgajā komisijā šis jautājums vēl nav skatīts.

Lasi vēl