Pozitīvi! Latviešu skolotāja pretendē uz miljons dolāru vērto Pasaules skolotāja balvu

Pievienot komentāru
Pozitīvi! Latviešu skolotāja pretendē uz miljons dolāru vērto Pasaules skolotāja balvu
Foto: F64

Cēsu Jaunās sākumskolas skolotāja un direktore Dana Narvaiša īsā brīdī ir kļuvusi par populārāko pedagoģi Latvijā. Viņa nonākusi uz žurnālu un avīžu vākiem, viņu var redzēt televīzijā, populārākos interneta portālos, dzirdēt radio. Iemeslu pēkšņai popularitātei neviens neparedzēja. Dana Narvaiša kā vienīgā no Latvijas pretendē uz miljonu ASV dolāru vērto Pasaules skolotāja balvu. Pasaulē šī balva tiek salīdzināta ar Nobela miera prēmiju pedagoģijā.

Pasaules izcilākos skolotājus vērtē un apbalvo fonds – The Varkey Foundation. Tā ir prestižākā balva pedagoģijā. Žūrijā ir izglītības eksperti no attīstītām rietumeiropas valstīm, britu karaļnama pārstāvji un pat Holivudas zvaigzne Kevins Speisijs. Arī bijušais ASV prezidents Bils Klintons aktīvi atbalsta fonda darbību.

Fonda īstenotā programma kalpo kā ieguldījums zināšanu vairošanā. Kā ir teicis Bendžamins Franklins: ieguldījums zināšanās ir pats vērtīgākais. Šis koncepts ir programmas pamatā, ceļot izglītības standartus visā pasaulē.

Miljons dolāru vērtajai balvai šogad pieteicās aptuveni 8000 skolotāju no 148 valstīm. Cēsu Jaunās sākumskolas skolotāja kā vienīgā no Latvijas Dana Narvaiša ir iekļuvusi starp 50 labākajiem. Tas nozīmē, ka viņa jau ir saņēmusi augstu starptautisku atzinību par savu ieguldīto darbu bērnu skološanā un turpina cīņu par milzu naudu.

Foto:

Ar skolotāju Danu Narvaišu tikāmies Rīgas centrā, īsi pēc viņas intervijas radio. Dana smaidot atklāja, ka balvai pieteikusies pati un par šādu iespēju uzzinājusi nejauši no Iespējamās misijas izsūtītiem materiāliem. Viņa aizpildījusi apjomīgu anketu, skaidrojot, kāpēc atbilst pasaules labākā skolotāja kritērijiem. Paveiktais bija jāpierāda ar publikācijām medijos un jāaizsūta arī atsauksmes.

Narvaiša pirms diviem gadiem bija viena no Cēsu Jaunās sākumskolas dibinātājām. Privātajā skoliņā mācās aptuveni 60 bērni. Piemērotu telpu trūkuma dēļ, vairāk uzņemt nav iespējams. Skola balstās uz četrām vērtībām – ģimene, attīstība, daba un pozitīvisms, tur satiekas cilvēki, kuriem patīk un kuri vēlas mācīties. Visi viens otru iedvesmo un papildina. Katram bērnam ir nodrošināta individuāla pieeja.

Gados jaunā skolotāja ir jau ir ieguvusi divus maģistra grādus – pedagoģijā un sociālajās zinībās. Viņa ir precējusies un dēls Gustavs arī mācās Cēsu Jaunajā sākumskolā. Ja skolotāja iegūs miljonu dolāru lauvas tiesu no šīs summas viņa ieguldīs skolas attīstībā.

No 50 pretendentiem uz Pasaules skolotāja balvu finālā iekļus 10, kuru vārdus žūrija nosauks februārī. Kurš tiks pie miljona kļūs zināms nākamā gada martā, Dubaijā, Globālās izglītības un prasmju forumā.

Skaties video!