Portālā “Manabalss.lv” vāc parakstus par marihuānas dekriminalizēšanu personiskām vajadzībām

13 komentāri
Portālā “Manabalss.lv” vāc parakstus par marihuānas dekriminalizēšanu personiskām vajadzībām
KASPARS KRAFTS, F64

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par marihuānas dekriminalizēšanu personiskām vajadzībām.

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Daniels Kristaps. Viņš piedāvā atcelt sodu par neliela daudzuma kanabisa audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paredzēta tikai personiskām vajadzībām. Tas attiecināms uz personām, kas sasniegušas 18 gadu vecumu, un daudzumos, kas nepārsniedz 200 gramus izžāvētas marihuānas un vienu augošu stādu.

Ar šiem likumu grozījumiem marihuānas tirdzniecība atļauta netiktu, norādījis iniciatīvas autors.

Kristaps piedāvā veikt atbilstīgus likumu grozījumus, lai 18 gadu vecumu sasniegušām personām par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un nēsāšanu nelielos apjomos nedraudētu sods un lai par lietošanu sabiedriskā vietā draudētu tikai administratīvais sods. Savukārt nepilngadīgām personām, kuras lietojušas marihuānu, tiktu piespriests tāds pats administratīvais sods, kāds tiem draud par alkohola lietošanu.

Iniciatīvas autors pārliecināts, ka sabiedrība no šādiem likuma grozījumiem būtu ieguvēja, jo samazinātos to jauniešu skaits, kam pašreizējo likuma pantu dēļ tiekot sabojāta turpmākā dzīve. Tāpat, viņaprāt, samazinātos alkohola lietošana, kā ar citu apreibinošu vielu lietošana.

“Vienlaikus arī policija, tiesu sistēma utt. varētu vairāk koncentrēties un novērst noziegumus, kuriem patiešām ir negatīvas sekas, savukārt cilvēkiem, kas izvēlas lietot marihuānu, nebūtu vairs jāmeklē “dīleri”, kas tiem var pārdot nekvalitatīvu marihuānu, un lietotājs varētu būt pārliecināts par to, vai šai marihuānai nav pievienotas kādas ķīmiskas, atkarību izraisošas vielas vai citas narkotikas,” klāsta iniciatīvas autors.

Viņš tāpat uzskata, ka tādējādi samazinātos cilvēku skaits, kas sāk lietot cita veida narkotikas, jo samazinātos nevēlamais kontakts ar “dīleriem”, kuru skaits arī varētu samazināties, jo “šis rūpals vairs nebūtu izdevīgs”.

Paraksti par marihuānas dekriminalizāciju šajā platformā vākti arī iepriekš. Viena no iniciatīvām, kas bija savākusi vairāk nekā 10 000 parakstu, Saeimā tika noraidīta. Aktuāls ir arī ierosinājums par medicīniskās marihuānas legalizāciju, kas līdz šim savācis mazāk par 1000 parakstiem.

Patlaban Administratīvo pārkāpumu kodekss par narkotiku neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā bez nolūka tās realizēt vai par narkotiku neatļautu lietošanu paredz brīdinājumu vai naudas sodu līdz 280 eiro.

Piemērojot administratīvo sodu par šādu pārkāpumu personu vienlaikus rakstveidā brīdina par kriminālatbildību, ja tā gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas vēlreiz pieļaus šādu pārkāpumu. Krimināllikums par šādu noziegumu paredz brīvības atņemšanu līdz trim mēnešiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

13 komentāri