“Populisma kalngals” un “Saeimas goda jautājums” – rosina atteikties no aizklātām prezidenta vēlēšanām

1 komentārs

Valsts prezidents Saeimai ir jāievēl atklātā balsojumā. Tā otrdien, 12. jūnijā, lēmusi Saeimas Juridiskā komisija, konceptuāli atbalstot izmaiņas Satversmē.

Gadu pirms prezidenta vēlēšanām Satversmi aicina labot Reģionu apvienība, lai prezidents vairs nebūtu vienīgā amatpersona, kuru Saeima ievēl aizklāti.

Edvards Smiltēns
Saeimas deputāts

Es domāju, ka lielākā daļa sabiedrības nevēlas to muklāju, to purvu, kas ir saistīts šobrīd ar valsts simbola – valsts pirmās amatpersonas – ievēlēšanu. Šis ir tāds Saeimas goda jautājums. It sevišķi, ņemot vērā to, ka tiks ievēlēts Latvijas simtgades prezidents nākamgad tieši ap šo laiku. Un tā varētu būt laba simboliska dāvana simtgadē.

Gundars Daudze
Saeimas deputāts, ZZS

Varbūt arī mums vajag, nezinu, tautas vēlētu prezidentu atklātās vēlēšanās? Vai varbūt atklātas parlamenta vēlēšanas taisām? Es uzskatu, ka tas ir vienkārši nonsenss. Mēs no iesniedzējiem dzirdējām pamatojumu, kas manā uztverē ir populisma kalngals.

Lai gan ar balsu vairākumu komisijas deputāti konceptuāli atbalstīja prezidenta atklātu ievēlēšanu, vēl netika lemts, kad izmaiņas Satversmē būtu skatāmas Saeimas sēdē. Komisijas vadītājs vispirms vēlas sagaidīt pārējo Saeimas komisiju viedokli.

Tikmēr priekšlikuma autoriem ir bažas, ka sākusies laika novilcināšana, lai, iespējams, censtos nepieļaut, ka prezidenta ievēlēšanas kārtība tiek mainīta. Satversmes labošanai ir nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts, un visi līdzšinējie centieni panākt prezidenta atklātu ievēlēšanu ir izgāzušies.

1 komentārs