Poniji iepriecina seniorus pansionātos

4 komentāri

Smaidu, asaras un sen nepieredzētas emocijas pēdējā laikā piedzīvojuši vairāku pansionātu iemītnieki Latvijā. Kāda biedrība seniorus aprūpes centros iepriecina ar īpašiem un pat eksotiskiem viesiem – diviem ponijiem. Vienā no šādām mīļdzīvnieku vizītēm pansionātā klāt bija arī TV3 Ziņas.

Poniju brālis un māsa  – Brunītis un Podziņa – šonedēļ apmeklēja arī Jēkabpils puses Jaunās muižas pansionātu. Tā pagalmā četrkājainos ciemiņus sagaida daudzi šejienes iemītnieki – seniora vecuma ļaudis, kuri par negaidītajiem viesiem neslēpj sajūsmu.

Kādam līdzi arī gardumi – ponijus cienā ar maizi, burkāniem un kāpostiem. Mazie zirgi gan izvēlīgi.

”Kāpostiņu viņš negrib ēst. Tikai burkānus grauž,” stāsta Anna.

Abi dzīvnieki paklausīgi ļauj sevi apčubināt katram. Citviet pasaulē šādas zirgu terapijas ir plaši izplatītas, lai ārstētu depresiju un novērstu stresu. Šeit gan īsta terapija nesanāk, jo mazajiem zirgiem īsā laikā jāsatiekas ar daudziem centra iemītniekiem. Tomēr senioru emocijas arī par šo vizīti – neviltotas.

”Es jau, redziet, esmu gados cilvēks un tādus skaistulīšus, pa dzīvi ejot, lai gan ir daudz redzēts un daudz kur būts, tādus apaļīgus un solīdus, nesatiku,” stāsta Tekla.

”Mājās jau bija pašiem liels zirgs, bet tāds maziņš nav glaudīts un redzēts. Cik, nu būts zooloģiskajā dārzā, bet tuvumā nē,” priecīga par dzīvnieciņiem ir Lota.

”Ak, tu Dieviņš, kāds brīnumiņš! Šāds brīnumiņš mums vēl nav bijis. Pārsteigums ir, tikai žēl, ka neredzu,” sajūsmināta ir pansionāta iemītniece.

Iespēja satikt ponijus ir arī tiem daudzajiem senioriem, kuri pagalmā paši iziet nespēj. Dzīvniekiem grūtības sagādā kāpnes, tādēļ pa ēkas stāviem tie ceļo ar liftu.

Poniji staigā no istabas uz istabu un arī šeit pacietīgi ļauj katram senioram sevi paglaudīt.

Un arī te sirmgalvji nespēj valdīt asaras. Poniji daudziem atgādina, ka senāk pašiem mājās bijis zirgs, atminas arī laikus, kad ar tiem arī jāts, tomēr tagad vecums to jau sen vairs neļauj.

”Ak dievs, paskat, kāds zirdziņš stāv. Es agrāk varēju pati iejūgt un braukt ar zirgu, bet tādus mazus redzu pirmo reizi,” atminas Gaļina.

”Man ļoti patīk zirgi, bērnu dienās daudz jāju, bet tik skaistu dzīvnieciņu neesmu redzējis. Ļoti mīļi. Nu, dzīvnieciņš, viņu varētu samīļot un nobučot,” priecīgs ir Praskovja.

Pansionāta vadītāja stāsta, ka šādi mirkļi senioriem ir nozīmīgi īpaši tagad, kad pandēmijas dēļ ilgstoši izklaides šeit bija liegtas. Viņa pārliecināta, kaut īsa, bet tomēr dzīvnieku vizīte, senioriem dos enerģiju ilgam laikam,

”Šajā laikā ir ļoti svarīgi. Jo visu laiku mēs dzīvojām stingrā režīmā. Protams, mēs mēģinām izklaidēt, kā nu varam  – rādām kino, ciemiņi arī šobrīd var atnākt, vedam peldēties uz ezeru pa mazām grupiņām, bet šis pasākums bija unikāls,” stāsta pansionāta “Jaunāmuiža” vadītāja Solvita Geduša.

Poniju apmeklējumu pansionātiem piedāvā Mīļdzīvnieku biedrība. Ideja tai nākusi no Vācijas, kur šāda veida pārsteigumi senioriem ir izplatīti. Pirms tam poniji iepriecinājuši arī citu pansionātu iemītniekus un emocijas visur vienādas.

”Emocijas ir asaras raisošas, tiešām, cilvēki uztver ļoti emocionāli. Ir cilvēki jau gados, viņi pirmo reizi redz tādus un ir saskarsmē ar šiem mazajiem dzīvniekiem. Viņiem ir iespēja viņus paglaudīt, iedot našķi. Šī ir komunikācija, kas rada cilvēkos pozitīvas emocijas, saskarsmes iespējas, cilvēks pats arī kļūst emocionāli mierīgāks,” stāsta Mīļdzīvnieku biedrības pārstāve Zanda Bojere.

Saimniece arī uzsver, abi poniji šādas vizītes uztver ar prieku, un tās tiem nekādu diskomfortu nerada, jo jau no mazotnes mācīti un pieradināti pie cilvēkiem.

4 komentāri