Politologs: ir pirmās indikācijas, ka Lāčplēsis varētu palikt ārpus koalīcijas Daugavpils domē

0 Komentāru
Politologs: ir pirmās indikācijas, ka Lāčplēsis varētu palikt ārpus koalīcijas Daugavpils domē
(F64)

Ir vērojamas pirmās indikācijas par to, ka Riharda Eigima pārstāvētā “Mūsu partija” varētu saprasties labāk ar partiju “Saskaņa” nekā ar pašreizējā Daugavpils mēra Jāņa Lāčplēša pārstāvēto “Latgales partiju”, pauda Latvijas Universitātes prorektors sociālo un tiesību zinātņu jomā Jānis Ikstens.

Daugavpils domē ir iekļuvušas tikai trīs partijas, bet valdošās koalīcijas izveidošanai būs nepieciešama vismaz divu no tām vienošanās. “Ja vien tur nenotiek kaut kas būtisks, tad man šķiet, ka divi Saeimas deputāti varētu izveidot kaut kādu politisko bloku,” sacīja politologs.

Savukārt, vērtējot Jūrmalas pašvaldības vēlēšanu rezultātus, eksperts sacīja, ka ir skumji raudzīties uz tiem, jo izskatās, ka Kauguru iedzīvotājiem iepriekšējā Jūrmalas mēra Gata Trukšņa (ZZS) politikas veidošanas stils šķiet pieņemams. “Tas ir ārkārtīgi apbēdinoši,” pauda Ikstens. Viņš prognozēja, ka teorētiski Truksni Jūrmalas domē varētu ielikt opozīcijā, bet tādā gadījumā “Saskaņai” būtu jāsastrādājas ar nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK.

Fotoreportāža no pašvaldību vēlēšanām

Politologs komentēja arī vēlēšanu rezultātus Liepājā, sakot, ka ka Liepājas mēra Ulda Seska vadītā “Liepājas partija” zaudēja mandātu partijai “Saskaņa”, jo nacionālajos medijos tika atspoguļots, ka Liepājā ir nepieciešamas pārmaiņas. “Ja skatāmies uz mandātu pārdali no Liepājas partijas par labu “Saskaņai”, tad tā “melnā kampaņa”, kas tika izvērsta pret Uldi Sesku un viņa partiju, būs “aizstūmusi” daļu vēlētāju uz “Saskaņu”,” skaidroja politologs.

Runājot par Ventspils pašvaldības vēlēšanu rezultātiem, politologs sacīja, ka tie pierāda, ka Ventspils mēra Aivara Lemberga (“Latvijai un Ventspilij”) atbalstītāju loks ir akmens ciets. Pēc viņa teiktā, ka Ventspilī, tāpat kā Rīgā, pastāvošā vara nemainās, turklāt Lemberga atbalsts ir nelokāms, jo, par spīti Lemberga reputācijai, viņa atbalstītāju skaits pārsniedza 7000 un par viņu atdoto balsu skaits saruka vien par 100.

Vienlaikus Ikstens sacīja, ka Ventspils mēra kampaņa priekšvēlēšanu laikā arī pēdējo gadu laikā bija ievērojamāka, nekā tā bija iepriekšējo pašvaldības vēlēšanu laikā.

Tāpat viņš uzsvēra, ka Ventspils iedzīvotāju aktivitāte vēlēšanās pieaugusi, jo nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, partijas “Vienotība” un Latvijas Reģionu apvienības saraksts ar Ģirtu Valdi Kristovski (V) priekšgalā deva cerības staru tiem, kuri iepriekš vēlēšanās nevēlējās piedalīties. “Tie, kas kādreiz negāja balsot, neredzēja jēgu, jo [vienīgā izvēle] bija tikai Lembergs, bet Kristovskis deva cerību,” sacīja eksperts.

Turpretī, komentējot pašvaldību vēlēšanu rezultātus Jelgavā un Rēzeknē, pēc Ikstena domām, tie nav īpaši pārsteidzoši. Kā ziņots, Ventspilī pārliecinošu uzvaru pašvaldību vēlēšanās ieguva politiskā partija “Latvijai un Ventspilij”, iegūstot 62,13% vēlētāju balsu, tādējādi Lembergam saglabājot Ventspils mēra amatu.

Liepājā visvairāk balsu ir ieguvusi esošā mēra Seska vadītā Liepājas partija, kuru atbalstīja 31,26% vēlētāju, kā arī Latvijas Reģionu apvienība, kura ieguva 29,15% balsu. Tāpat domē iekļuva “Saskaņa”, par kuru nobalsoja 19,58% vēlētāju.

Jūrmalas pašvaldības vēlēšanās par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja redzeslokā nonākušā Gata Trukšņa vadīto Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) nobalsoja 30,77% vēlētāju, par “Tev, Jūrmalai” un Jaunās konservatīvās partijas (JKP) apvienoto sarakstu – 21,28% vēlētāju. Savukārt partija “Saskaņa” Jūrmalā ieguvusi 18,32% vēlētāju atbalstu, bet par nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK savas balsis atdevuši 10,61% vēlētāju. Balsu sadalījums liecina, ka mazākajām partijām pietiktu mandātu, lai nepieļautu Trukšņa atgriešanos mēra amatā, taču tas prasītu “Saskaņas” un nacionālās apvienības sadarbošanos vienā koalīcijā.

Savukārt Daugavpils domē ir iekļuvušas tikai trīs partijas – pašreizējā Daugavpils mēra Lāčplēša vadītā “Latgales partija”, kura ieguvusi 28,57% balsu, “Saskaņa” ar Saeimas deputātu Elksniņu priekšgalā ieguvusi 28,16% vēlētāju, turpretī Eigima pārstāvētā “Mūsu partija” vēlēšanās ieguva 28,16% vēlētāju. Valdošās koalīcijas izveidei Daugavpilī būs nepieciešama vismaz divu no domē ievēlēto partiju vienošanās.

Jelgavā pašvaldību vēlēšanās ar 41,54% balsu pārsvaru pār citiem politiskajiem spēkiem ir ieguvusi pašlaik pilsētā valdošā ZZS, tomēr tai nepietiek balsu absolūtajam balsu vairākumam.

Turpretī Rēzeknē pašvaldību vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi pie varas jau astoņus gadus esošā partija “Saskaņa” ar tās līderi un pilsētas galvu Aleksandru Bartaševiču priekšgalā, iegūstot 59,03% vēlētāju atbalstu.

0 Komentāru