Politisko krīzi Armēnijā cer atrisināt ar ārkārtas vēlēšanām

0 Komentāru
Politisko krīzi Armēnijā cer atrisināt ar ārkārtas vēlēšanām
TASS/SCANPIX

Armēņi 20.jūnijā dosies pie vēlēšanu urnām parlamenta ārkārtas vēlēšanās, kam iemesls ir zaudējums karā pār Kalnu Karabahu, kas izraisīja nu jau kārtējo politisko krīzi šajā valstī, kas joprojām atrodas spēcīgā Maskavas ietekmes zonā, vēsta TV3 Ziņas.

Pēdējie gadi Armēnijai bijuši ļoti trauksmaini. Plaši protesti pirms trim gadiem pēc konstitucionālajām reformām, varu valstī koncentrējot ilggadējā vadītāja Serža Sargsjana rokās, rezultējās pārmaiņās. Par šīs bijušās Padomju Savienības un joprojām lielā Krievijas ietekmes zonā esošās valsts vadītāju kļuva toreizējas samta revolūcijas līderis Nikols Pašinjans.

Tomēr tagad daudzi armēņi viņā vīlušies – nespēja īstenot solītās reformas unm, jo sevišķi, sakāve karā pret Azerbaidžānu par Kalnu Karabahu. Tehniski Pašinjans noslēdza pamieru, taču daudzi to uzskata par kapitulāciju. Vienošanās, kuru Erevāna un Baku noslēdza ar Krievijas starpniecību, paredz, ka armēņi zaudē daļu Kalnu Karabahas pamatteritorijas, kā arī visus drošības buferzonas rajonus, kas kopš deviņdesmitajiem gadiem atradās armēņu kontrolē. Valstī atkal politiskā krīze, plaši protesti, un lai to izbeigtu, Pašinjans izsludinājis parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Ričards Giragosinjans, Reģionālo studiju centra direktors

“Šis ir kā referendums. Vēlēšanas, kuras definē drošība jeb, precīzāk sakot, nedrošība, ņemot vērā negaidīto un bezprecedenta zaudējumu karā par Kalnu karabahu. Azerbaidžānas uzbrukums ar Turcijas militāro atbasltu ir pārdefinējis visu politsko ainavu Armērnijā.”

Priekšvēlēšanu kampaņu raksturo agresīva retorika un bailes, ka vēlēšanas varētu vēl vairāk sašķelt vasti un izraisīt nemierus. Pašinjans pēdējo nedēļu mītiņos uzstājies ar āmuru rokās, aicinot dot viņam “tērauda mandātu”, lai varētu sagraut kritiķus un korumpētus politiķus.

Ričards Giragosinjans, Reģionālo studiju centra direktors

“Mēs izrausim šīs sarūsējušās naglas no daudzām vietām. Tai skaitā šīs!”

Vēlēšanās kandidēs četri vēlēšanu bloki un lielākajai daļai kampaņas bijušas ar prokrievisku raksturu. Spēcīgākais Pašinjana sāncensis būs kādreizējais prezidents Roberts Kočarjans, kurš Kremļa saimnieku Valdimiru Putinu sauc par tuvu savu draugu.

Roberts Kočarjans, Armēnijas alianses līderis

“Šī valdība nespēj risināt visas pašreizējās problēmas, jo pati tās radījusi. Laiks tam pielikt punktu!”

Sociologi Pašinjana un Kočarjana izredzes vēlēšanās vērtē līdzīgi, tači nevienam blokam neprognozē vairāk par 30% balsu. Sagaidāms, ka parlamentā iekļūs arī bijušā Armēnijas līderis Serža Sargsjana politiskais spēks. Vēlēšanās tiesīgi balsot 2,6 miljoni cilvēku.

0 Komentāru