Politiķiem nav vienprātības, kā cīnīties pret Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanos

68 komentāri
Politiķiem nav vienprātības, kā cīnīties pret Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanos
Zane Bitere / LETA

Turpinoties pašreizējai tendencei, Latvijas iedzīvotāju skaits jau tuvākajā desmitgadē var nokrist līdz 1,6 miljoniem, turklāt katrs ceturtais no viņiem būs pensionārs. Līdz šim teju vienīgais Latvijas politikā apspriestais risinājums ir bijuši lielāki bērnu pabalsti, taču ar to diez vai pietiks. Vai esam gatavi domāt par citiem veidiem, kā apturēt Latvijas iztukšošanos?

Jauniem dzimstības veicināšanas pasākumiem valdība naudu atrada arī nākamā gada budžetā – lielākoties atbalsts tiks daudzbērnu ģimenēm. Taču demogrāfi kritizē, ka ar pabalstiem jau vairs nepietiks. Cerēt uz pabalstu radītu dzimstības sprādzienu ir nereāli, jo jau tagad Latvijā vidēji vienai mātei dzimst 1,8 bērni, bet Eiropā augstākie rādītāji ir tikai mazliet augstāki – ap 1,9 bērniem.

Tam piekrīt arī “Vienotības” līderis Arvils Ašeradens: “Milzīgas investīcijas šajā jautājumā maz ticams dos vēl būtisku pieaugumu šajā jautājumā. Skaidrs, ka dzimstība ir stimulējama un atbalstāma, bet mums ir viennozīmīgi jāatver diskusija par citiem jautājumiem.”

Lai lauztu lejupslīdošo demogrāfijas līkni, Latvijai jācer uz reemigrāciju un arī jāieved augsti kvalificēti viesstrādnieki. Taču cilvēki atgriezīsies tad, ja šeit varēs saņem lielākas algas. Lai tas notiktu, biznesam jākļūst efektīvākam. Uz to arī mērķēta nodokļu reforma, kas no nākamā gada par 50 eiro palielina minimālo algu un atceļ nodokli peļņai, ko uzņēmumi iegulda paši savā modernizācijā.

“Tas ļauj uzņēmējiem atkal ieguldīt algā, zināšanās apmācībā un tā tālāk. Visa tā rezultātā nākamgad vidējā alga varētu sasniegt 1000 eiro. Tas nākamais līmenis – mums vajadzētu pietiekami ātri tikt pie 1500 eiro,” saka Ašeradens.

Arī premjerministrs Māris Kučinskis uzstāj, ka ar plikiem pabalstiem valdības plāni, kā apturēt Latvijas izmiršanu, nebeidzas. Viņš drīzumā organizēšot apaļā galda diskusiju ar Latvijas Banku un lielajiem uzņēmējiem, par to, kā risināt darba roku trūkumu.

“Protams, ka mēs nedomājam, ka ģimenes valsts pabalsti ir vienīgie pasākumi, ar ko mēs varam uzlabot Latvijas demogrāfiju. Mēs ļoti labi saprotam, ka pirmais un galvenais nosacījums, lai ģimene domātu par bērniem, ir stabilitāte, ko var dot ekonomika un darba tirgus.Jābūt drošības sajūtai, kas būs pēc diviem un trīs gadiem,” norāda premjers.

Tikmēr Nacionālās apvienības nostāja ir nemainīga – to var raksturot kā – ”pret viesstrādniekiem, par dzimstību”. “Imigrācija katrā gadījumā būtu no NA puses pēdējais risinājums, ko mēs apspriestu un mēs pret to izturētos ļoti atbildīgi un nopietni, ņemot vērā jau tās problēmas, kas šobrīd ir Latvijā ņemot vērā iedzīvotāju etnisko sastāvu un dažādos politiskos un vērtību orientierus sabiedrībā,” saka Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Tikmēr lielākās Saeimas opozīcijas frakcijas “Saskaņas” pārstāvis Andrejs Klementjevs ir pretējās domās – tādās jomās, kā būvinženierija, medicīna un farmācija darba roku trūkst jau tagad, ar dzimstību tur nebūs līdzēts: “Es uzskatu, ka mums vajag pārņemt pieredzi no britiem un īriem, kuri paņēma no Latvijas vislabākos, gudrākos un pārvilināja pie sevis. Mums vajag atrast teritorijas, kur dzīvo cilvēki, kur algas nav tik lielas kā Latvijā un mēģināt pierunāt strādāt Latvijā.”

Klementjevs uzskata, ka viesstrādnieki tālu nebūtu jāmeklē – Baltkrievijā, Ukrainā un Vidusāzijā netrūkstot studentu, kuri jau tagad mācās galvenokārt angļu valodā.

TOP komentāri

  • Igors Pratins
  • Ēriks Vaičulis
  • Inta Ruskule
    +25 +25 0

    Inta Ruskule

    Mazāk birokrātijas! Vairāk atbalstu uzņēmējdarbībai( ne tikai vārdos, bet arī darbos)! Stabilākas un profesionālākas valdības. Mīlēt savu tautu un zemi! Nedomāt tikai par savu kabatu, bet arī par kopējo ...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl