Politiķi sliecas pensijas daļēji atbrīvot no iedzīvotāju ienākumu nodokļa sloga

0 Komentāru

Saeimas deputāti un ministriju pārstāvji saķērušies par sabiedrības iniciatīvu atbrīvot pensijas no iedzīvotāju ienākuma nodokļa sloga. No pensijām pavisam noņemt nodokļu slogu politiķi nav gatavi – tā vietā tiek piedāvāti vairāki citi varianti. Pensionāru federācija piedāvā noteikt slieksni minimālās algas apmērā. Finanšu ministrijā to neatbalsta un gatavi diskutēt par zemākiem ar nodokli neapliekamiem pensijas griestiem.

Pērn oktobrī pensionāru federācija Saeimā iesniedza 12 tūkstoš iedzīvotāju parakstītu iniciatīvu par pensiju atbrīvošanu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa nastas. Parlamentā šis jautājums izraisīja asas debates. Politiķi aprēķinājuši, ka, pilnībā atbrīvojot pensijas no nodokļiem, valsts budžets ik gadu zaudētu ap 100 miljoniem eiro.

Iniciatīvas autori Saeimā norādīja, ka, aizejot pensijā, cilvēkiem ienākumi samazinās uz pusi. Neatvelkot iedzīvotāju ienākuma nodokli, senioru ienākumi būtu par ceturtdaļu lielāki nekā ir šobrīd. Tomēr valdošā koalīcija neatbalsta pilnīgu atteikšanos no pensijas aplikšanas ar nodokli, tāpēc tiek piedāvāti kompromisi. Pensionāru federācijas vadītājs un Saeimas deputāts Andris Siliņš piedāvā no nodokļa atbrīvot pensijas līdz 380 eiro jeb minimālās algas apmērā.

“Par to, cik reāli ir nonākt līdz šādam ciparam. Tas lielā mērā būs atkarīgs no valsts finansiālajām iespējam. Bet, ņemot vērā to, ka katru gadu valsts budžets palielinās par vairākiem 100 miljonu eiro, es domāju, ka arī vecākā paaudze ir tiesīga pretendēt uz vairākiem desmitiem miljonu eiro, lai šo jautājumu taisnīgi atrisinātu,” saka Pensionāru federācijas vadītājs un Saeimas deputāts Andris Siliņš.

Noprotams, ka 380 eiro slieksnim koalīcijā nav atbalsta. Siliņš ir gatavs kompromisam un samierināties ar 280 līdz 300 eiro robežu. Tas jau būtu ieguvums, jo pašreiz ar nodokli neapliek pensijas līdz 235 eiro. “Ieguvēji tad būtu visi tie, kuru pensijas ir lielākas par pašreizējo neapliekamo minimumu 225 eiro. Mazo pensiju saņēmēji neko neiegūtu,” turpina Siliņš.

Valsts maka turētāji Finanšu ministrijā vēl neko konkrētu sirmgalvjiem nesola. Tomēr noprotams, ka izmaiņas būs. “Ja mēs noņemam nodokli pavisam, tad lielāki ieguvēji būtu lielo pensiju saņēmēji, kas noteikti nav mērķis. Šobrīd diskusijas par konkrētu slieksni vēl nav,” saka deputāts un Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra.

Konkrētus priekšlikumus šajā jautājumā politiķi solās sagatavot līdz pavasarim, kad valdībā plānots skatīt plašas izmaiņas nodokļu politikā.

0 Komentāru