Policisti gatavojas protestam – ES prezidentūras viesus sagaidīs basām kājām vai pastalās

3 komentāri
Policisti gatavojas protestam – ES prezidentūras viesus sagaidīs basām kājām vai pastalās
(Foto: LETA)

Lidostā Rīga jau tuvākajās nedēļās Latvijai draud starptautiska mēroga apkaunojums. Eiropas Savienības amatpersonas, tostarp ietekmīgi valsts vadītāji ieraudzīs mūsu policistus un robežsargus ar basām kājām vai ar pastalām. Iekšlietu sistēmas darbinieki nolēmuši ļoti savdabīgā protesta akcijā parādīt absurdo situāciju, ka pašiem no savas jau tā mazās algas ir jāpērk patruļdienesta zābaki un kurpes.

Uniformu un apavu bezmaksas piešķiršana iekšlietu sistēmas darbiniekiem ir valsts likumiskais pienākums, bet jau divus gadus policisti, robežsargi un cietumu darbinieki kurpes un zābakus dodas paši pirkt pat uz lietoto apavu veikaliem. Iekšlietu ministrijas bezmaksas krājumi ir tukši.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Armands Augustāns:
Ja mums nav apavu, tad policisti ir basi, basām kājām, nu tad es gribu skatīties, kā viņi vienkārši spēs nodrošināt valsts iekšējo drošību. Protams, viņi to dara, cilvēki pērk par saviem līdzekļiem tos apavus.

Ar baso kāju akciju, operatīvo dienestu arodbiedrība vēlas Eiropas Savienības politiskajai elitei parādīt – par kādu iekšējo un ārējo drošību Latvija vispār var runāt, ja nespēj policistus un robežsargus elementāri apgādāt pat ar ziemas zābakiem.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Armands Augustāns: “Ja mēs nevaram nodrošināt valsts policiju ar apaviem, tad vai mēs spēsim Valsts policiju nodrošināt ar tehniskajiem līdzekļiem – bruņu vestēm, ieročiem -, lai varētu pasargāt iekšējo drošību valstī. Ja kaut kas notiks līdzīgi kā Ukrainā ar zaļajiem cilvēciņiem, tas nozīmē, ka būs pagalam, būs policijas darbinieki. Ja viņiem nav apavu, viņiem nav ieroču, tad kādā veidā mēs varēsim cīnīties pret zaļajiem cilvēciņiem.”

Šonedēļ Valsts Policijas vadība un iekšlietu ministrs lepojās ar tikko iegādātām 40 jaunām policijas automašīnām, ar kurām turpmāko pusgadu pa Rīgu eskortēs Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē augstos ārzemju viesus. Šajā auto prezentācijā LNT Top 10 gan vairāk uzmanību pievērsa, kas ceļu policistiem kājās, un raidījuma žurnālista jautājums, iespējams, izjauca iekšlietu ministra svētku sajūtu.

Foto: LETA

Foto: LETA

LNT Top 10:  Vai nav kauns, ka policistiem nav jaunu apavu, ka pašiem ir jāpērk pa savu naudu. Jums kā ministram nav kauns?
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība): Mēs šajā gadījumā runājam par to, ka ir problēmas ar piegādes procedūru, tas ir publisko iepirkumu likums, kā dēļ mums ir problēmas, un ir aizkavējies šis iepirkums. Persona, kas līdz šim ir vinnējusi konkursā, šoreiz ir zaudējusi, un to pārsūdz.

Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūra pērnā maijā izsludināja publisko iepirkumu konkursu uz trim gadiem iegādāties 10 ar pus tūkstošus pāru kurpju, 900 gumijas zābakus, trīs ar pus tūkstošus pāru vissezonas zābakus un 19 tūkstošus darba zābakus. Valsts tam atvēlēja 1.6miljonus eiro.

Informē par vardarbības pret sievieti mazināšanuValsts Policijas priekšnieks Ints Ķuzis:
Līdzekļi jau šiem apaviem ir. Jautājums ir par to, ka mēs viņus nevaram nopirkt. Šeit nav runa, ka nav naudas. Nauda ir, bet, lūk, šī kārtība, kāda ir noteikta iepirkumu likumā.

Iekšlietu darbinieku arodbiedrība uzskata – tas, ka iepirkuma konkursā zaudējušais apstrīd uzvarētāju un tamdēļ Iepirkumu Uzraudzības birojs procesu ir apturējis, un policisti staigās basām kājām, esot vainojami juristi, kuri uzrakstījuši brīvi interpretējamu apavu specifikācijas nolikumu.

“Man vienkārši rodas iespaids viens no diviem – vai nu Nodrošinājuma Valsts aģentūrā sēž cilvēki, kuri nav kompetenti, vienkārši nesaprot no tā, ko viņi tur dara, vai viņi vienkārši to negrib darīt,” tā Armands Augustāns.

Nodrošinājuma Valsts aģentūra noraida pārmetumus. Konkursa apstrīdētājs savā sūdzībā Iepirkumu uzraudzības birojam esot norādījis drīzāk uz savu subjektīvo vērtējumu – uzvarētāja apavi šķietot smagnēji, neesot pietiekami eleganti. “Domāju, ka nav pamatota, jo, pieņemot lēmumu, konkursa iepirkuma locekļi šos apavus arī testēja, staigājot mežos, gan pārbaudot to mitruma izturību,” skaidro Nodrošinājuma valsts aģentūras Iepirkumu nodaļas vadītājas vietniece Ilze Zīberga

Iekšlietu ministrs cer – policistu, robežsargu un cietumu darbinieku apavu iepirkuma konkurss atkal iekustēsies un apavi pie to valkātājiem nonāks aprīlī.

Lai situāciju līdz tam kaut cik risinātu, cenšoties apturēt baskājaino policistu parādīšanos protesta akcijā lidostā, Valsts policija bez iepirkuma konkursa pa tiešo par 40 tūkstošiem eiro nopirks 500 ziemas zābakus.

LNT Top 10: Kas būs tie laimīgie, 500 policijas darbinieku, kuri saņems šos apavus?
Armands Augustāns: Tā situācija radīs tādu kā diskrimināciju, atšķirīgu attieksmi starp policijas darbiniekiem, jo viens teiks – klausies, es arī uz ielas esmu, man arī vajag to apavus, bet viņš vienkārši neiekļuva tajā bonusā iekšā.

Savukārt Valsts Policijas priekšnieks šobrīd jūtas bezspēcīgs: ”Protams, ka tā situācija ir nepieņemama, tā situācija ir kritiska un nav pieļaujama, bet diemžēl mēs esam tādā situācijā, kādā esam, jo visas iespējas pabeigt šo iepirkumu beigušās ar pārsūdzībām.”

Jautāts, vai  policijas priekšnieks nebaidas no akcijas, kad policisti basām kājām vai pastalām kājās sagaidīs Eiropas Savienības augstos viesus lidostā, Ķuzis atklāj: ”Protams, ka tas nekas smuks un labs nav, bet nu diemžēl tā situācija ir tāda, kāda viņa ir.”

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Armands Augustāns ir gatatvs parādīt nekārtību: “Ja valsti tas apmierina, viņiem tas liksies, ka tas viss ir labi, tas ir labi, ka arī ar pastalām var cīnīties un atklāt noziegumus, nu tad lai viņi tā dara, nu tad arodbiedrība principā vairs neko citādi nevar izdarīt, kā parādīt šādu situāciju.”

Tāpat arodbiedrību neapmierina ministru kabineta noteikumi, ka policistiem ar valsts piešķirtajām vienām un tā pašām kurpēm ir jānostaigā divus gadus no vietas, bet patruļdienestam vajadzīgos zābakus nav paredzēts mainīt pilnīgi pat četrus gadus. Turklāt iepirkumā nav paredzēti maiņas apavi gadījumā, ja, piemēram, tie kļūst slapji. Valsts iepriekšējā iepirkumā iegādātie zābaki vairākiem policistiem esot saplīsuši jau pēc pusgada.  “Viņiem ir zole noplīsusi, mitrumā viņi ir pilnībā slapji, cauri. Un tas viss ir saplīsis. Pusgada laikā,” tā Armands Augustāns

Tamdēļ policistiem ir izvēle – vai nu staigāt ar cauriem zābakiem vai vērt vaļā savu naudas maku. Tā kā zābaki būs tikai ziemas beigās, arodbiedrība ir apņēmības pilna internetā sekot datumiem, kad kādas Eiropas Savienības augstas amatpersonas ieradīsies Rīgā un viņas policisti sagaidīs ar basām kājām vai pastalām. Iekšlietu ministrs gan cer panākt, ka policisti baso kāju akcijā nepiedalīsies un valsti neapkaunos.

LNT Top 10:  Tie nebūs kaut kādi draudi policistiem par dalību šādā akcijā?
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība): Nē, nu es nezinu, kāpēc jūs domājat, ka tie ir kaut kādi draudi, es ļoti labi apzinos, kāda ir situācija un mēs viņu risināsim.

Lai izvairītos no šādām situācijām turpmāk, ir plānots valdību lūgt mainīt policijas statusu iepirkumu konkursos, lai nebūtu jāiet šis tradicionāli garais ceļš ar konkursa apstrīdēšanu.  Savukārt Nodrošinājuma valsts aģentūra ar secina – Iepirkumu uzraudzības birojam vajadzētu atgriezties pie kādreizējās prasības konkursa rezultātu apstrīdētājam vispirms iemaksāt drošības naudu. To zaudētu, ja sūdzība tiktu atzīta par nepamatotu.

“Tā būtu palīdzējusi. Tad jebkurš pretendents pirms iesniegt sūdzību Iepirkuma uzraudzības birojam, tiešām to izvērtētu, vai tas tiešām tā ir, nevis tikai iesniegt sūdzību iesniegšanas pēc, lai kaitētu pasūtītājam un uzvarējušam pretendentam. Jā, bet šāda norma vairs nav spēkā,,” tā Nodrošinājuma valsts aģentūras Iepirkumu nodaļas vadītājas vietniece Ilze Zīberga.

Situācija, ka valsts nespēj pildīt savu likumisko pienākumu un nenodrošina operatīvo dienestu darbiniekus ar apaviem, ir satraukusi arī ministru prezidenti Laimdotu Straujumu, kur pieprasījusi Iekšlietu ministrijai sniegt paskaidrojumu un situācijas iespējamo risinājumu.

Kamēr notiks amatpersonu un ierēdņu futbols un policistiem joprojām apavi būs jāpērk par savu naudu, arodbiedrība jau esot apzinājusi pirmos divdesmit policistus un robežsargus, kuri ar basām kājām vai pastalām janvārī un februārī lidostā Rīga radīs Eiropas politiskajai elitei apkaunojošu pirmo iespaidu par Latviju. Policistiem un robežsargiem Eiropas Savienības ārējās robeža ir jāsargā ar basām kājām.

3 komentāri