“Policistam bija tiesības šaut nost, bet viņš izvēlējās neaizstāvēties!” Skolēns piekauj policistu. Kā viss notika?

26 komentāri

Skolēns piekauj policistu. Iekšlietu sistēma ir šokā par incidentu Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā, kad 15 gadīgs pusaudzis zemē nogāž pašvaldības policistu un, viņam guļošam, iesit ar kāju pa seju. Valsts policija, kas sākusi kriminālprocesu, to jau nosaukusi par ārkārtēju situāciju. Tiesai šodien bija jālemj par drošības līdzekļa piemērošanu, bet tiesas izvēle jau darījusi bažīgus policistus.

Incidents Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā notika vakar, kad pašvaldības policists pildīja pavēli no skolas ārā nelaist nevienu bērnu. Daži ar to neesot bijuši mierā. Internetā izplatītajos video, ko filmējuši paši skolēni, redzams – pie izejas sākusies grūstīšanās ātri vien saasinājās līdz policista nogrūšanai zemē un sitienu ar kāju pa seju.

Piekautā policista darba devējs ir šokā par notikušo.

Andrejs Aronovs
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka p.i.

Te droši vien vietā ir tāds krievu vārds – ”bezpriģela” situācija. Jauniešiem pēdējos gados ir tikai tiesības, bet pienākumi praktiski nepastāv. Nu, lūk, šeit mēs redzam situācijas atspoguļojumu.

Šajā Rīgas internātskolā piekautais pašvaldības policists bija vairāk nekā 60 gadus vecs. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis pašu piekaušanas faktu sauc par ārkārtēju. Tikmēr Pašvaldības policijā vērtē – viņu piekautais darbinieks izvēlējies pareizo stratēģiju nepretoties, lai gan viņam bija visas tiesības pielietot fizisku spēku pret nepilngadīgajiem.

Andrejs Aronovs
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka p.i.

Policistam no tiesiskā viedokļa bija visas tiesības pielietot šaujamieroci, šaujot nost, bet policists izvēlējās nedaudz citādāku taktiku, ņemot vērā to bara situāciju, bara noskaņojumu, kas bija aiz muguras.

Policistam pārsista seja, traumēts plecs. 15 gadīgais skolēns vardarbības aktu veicis 1,2 promiļu alkohola reibumā, un tas ir vainu pastiprinošs faktors. Skolā dievojas, neesot bijušas aizdomas, ka bērns piedzēries.

Sergejs Galilejevs
Valsts policijas Rīgas Teikas iecirkņa priekšnieks

Ir uzsākts kriminālprocess par uzbrukumu valsts varas pārstāvim, un Krimināllikums par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu.

Tūlīt pēc aizturēšanas pusaudzis nogādāts Valsts policijas Teikas rajona iecirknī, kur vecāku un advokāta klātbūtnē skaidrojis, ka ir nevis uzbrucis pašvaldības policistam, bet gan aizstāvējies no tā.

Skolēns nakti pavadījis policijas izolatorā. Vedot uz tiesu, nu jau no 15 gadīgā bravūras nebija ne miņas. Galva nodurta. Policija cerēja, ka Vidzemes priekšpilsētas tiesa puisim kā drošības līdzekli piemēros apcietinājumu, lai viņš brīvībā esot, nespētu sev par labu iespaidot skolasbiedru liecības.

Līdz krimināllietas izskatīšanai tiesa tomēr lēma skolēnu nepaturēt apcietinājumā.

Māra Ļūļa-Frankēvica
zvērināta advokāte

Konflikta situācija nav viennozīmīgi, jo konfliktu izraisīja vairāki vēl citi puiši, kas paralēli tam, ka viņu nelaida laukā no skolas, policijas darbinieks viņam sita pa rokām un lauza pirkstus, uz ko puisis reaģēja tā, kā noreaģēja.

Aizvests prom no tiesas, policista piekāvējs varēs jau pirmdien atgriezties skolā. Kad notiks tiesa krimināllietas izskatīšanai ar atbilstošu sodu, nav vēl zināms.
Anita Stukāne
Rīgas Sanatorijas internātpamatskolas direktore

Mums nav tiesību viņu izslēgt no skolas, jo Ministru Kabineta noteikumi nosaka, ka vecākiem ir vara noteikt skolu, kuru grib, lai mācās viņu bērns. Protams, šis ir ļoti nepatīkams konflikts, kas grauj skolas prestižu.

Direktore atzīst, – šajā internātpamatskolā tik tiešām lielākoties mācoties bērni ar uzvedības un psiholoģiskiem traucējumiem. LNT Ziņām kļuvis arī zināms, ka pēc vakardienas incidenta bažas par savu drošību izteikuši arī vēl atsevišķi skolotāji.

26 komentāri