Policijas un robežsardzes darbā neparedz izmaiņas saistībā ar prasību pēc negatīva Covid-19 testa robežšķērsotājiem

1 komentārs
Policijas un robežsardzes darbā neparedz izmaiņas saistībā ar prasību pēc negatīva Covid-19 testa robežšķērsotājiem
ĢIRTS ĢERTSONS, F64

Nākamnedēļ, stājoties spēkā prasībai par negatīvu Covid-19 testu robežšķērsotājiem, Valsts policijas un Valsts robežsardzes darbā izmaiņas nav paredzētas – turpināsies jau kopš pērnā gada nogales ieviestie aktīvie kontroles pasākumi.

Jau kopš 7.decembra robežsardze veic pastiprinātu imigrācijas kontroli uz atsevišķiem ceļiem iekšējo robežu tuvumā. Uz lielajiem autoceļiem 24 stundu režīmā tiek veiktas pārbaudes sadarbībā ar zemessargiem, savukārt uz mazākiem ceļiem izvietotas mobilās patruļas un atbalstu robežsargiem sniedz Valsts policija. Minētie likumsargi kontrolē, vai robežšķērsotāji ir aizpildījuši elektroniskā apliecinājuma anketu vietnē “covidpass.lv”.

Lai veicinātu epidemioloģiski drošāku pārvietošanos un samazinātu Covid-19 infekcijas ievešanu valstī, valdība šonedēļ nolēma no 15.janvāra pastiprināt ieceļošanas pasākumus Latvijā – ieceļojot valstī būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu.

Valsts policijas preses pārstāve Simona Grāvīte aģentūrai LETA apliecināja, ka, stājoties spēkā jaunajai prasībai, policijas darbā nekas nemainīsies un tā turpinās veikt pastiprinātu robežšķērsotāju kontroli tāpat kā līdz šim.

Tām privātpersonām, kuras pēc robežas šķērsošanas nevarēs uzrādīt negatīvu testu, policija par epidemioloģiskās drošības noteikumu neievērošanu var piemērot naudas sodu no 10 līdz 2000 eiro. Grāvīte gan uzsvēra, ka jebkuru epidemioloģiskās drošības pārkāpumu policija vērtē individuāli un jaunā prasība nebūs izņēmums.

Arī Valsts robežsardzes preses pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA apliecināja, ka robežsardze turpinās strādāt tāpat kā līdz šim un iekšējo robežu tuvumā veiks pastiprinātu imigrācijas kontroli.

Jau ziņots, ka Covid-19 testam vajadzēs būt veiktam ne senāk kā pirms 72 stundām.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā vienlaikus ar līdzīga regulējuma ieviešanu Lietuvā un Igaunijā.

Papildu drošības pasākumu mērķis ir pasargāt no vīrusa infekcijas ievešanas un mudināt iedzīvotājus pārvietoties tikai būtisku iemeslu, ģimenes apstākļu vai darba dēļ.

Apliecinājums par negatīvu testu, proti, testa rezultāts, ārsta izziņa, izziņa par antivielu esamību vai cits medicīnisks dokuments, kas apliecina, ka persona nav infekcioza, ir jāuzrāda pārvadātājam, piemēram, lidsabiedrībai, pretējā gadījumā personai tiks atteikta iekāpšana.

Ieceļojot Latvijā ar privāto automašīnu, atzīmei par negatīvu testa rezultātu ir jābūt aizpildītajā “Covidpass.lv” anketā. Šīs prasības izpildi izlases kārtībā pārbaudīs Valsts robežsardze vai Valsts policija.

Noteikti arī izņēmuma gadījumi, kad tests pirms ieceļošanas Latvijā nav jāveic, – bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas ir vakcinētas pret Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpes locekļiem, jūrniekiem, kas dodas uz vai no savas darbavietas, tranzīta pasažieriem, kuri nepamet lidlauka kontrolējamo zonu, diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.

Tāpat tests netiks prasīts pierobežas iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso robežu darba, izglītības un līdzīgu vajadzību dēļ un var uzrādīt apliecinājumu par nodarbinātību vai izglītību.

Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ar augstu inficēšanās risku ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, kā arī citas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās drošības norādes.

SM joprojām aicina atbildīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un rūpīgi iepazīties ar to valstu epidemioloģiskās drošības prasībām, caur vai uz kurām ceļotājam jādodas.

1 komentārs