Policija brīdina: Parādījušās jaunas shēmas, kā cilvēkus iesaistīt naudas atmazgāšanā

1 komentārs

Policija brīdina, – parādījušās jaunas shēmas, kā cilvēkus iesaistīt naudas atmazgāšanā. Priekšlikums it kā nevainīgs – veikt naudas pārskaitījumus savā kontā, pretī par to saņemot nelielus procentus. Šī starpniecība patiesībā ir sodāma, un uz to iekrituši jau daudzi.

Tā saukto “naudas mūļa” uzdevums ir pārskaitīt svešu naudu no viena konta uz otru. Cilvēki ir ārkārtīgi naivi un bieži nenojauš, ka par šādu “darbiņu” var nākties sēdēt aiz restēm.

Starptautiskie naudas atmazgātāji izmanto ļoti plašu kontaktu tīklu, un noziedznieku tīklā arī Latvijai ir svarīga loma. Tā sauktos “naudas mūļus” uzmeklē, gan izvietojot sludinājumus internetā, gan uzrunājot personīgi.

Valsts policijas pārstāve Inese Gise norāda: “Mūsu redzeslokā nonāca gan pensionāri, gan ļoti daudzi ārvalstu studenti. Pērn aizturējām septiņus ārvalstu studentus, kuri tā arī pateica – jā, augstskolā pienāca cilvēki, palūdza iedot savus datus.”

Lai gan peļņa nav liela, darbs kaulus nelauž – tikai jāpārskaita nauda.

“Smieklīgas summas. Vidēji 20 līdz 50 eiro par datu atdošanu. Par apzināšanos – interesants moments. Līdz 2012. gadam paši neizpratām, kā vērtēt, jo no viņiem ņem datus, bet aiz katra tāda gadījuma ir cietušais,” bilst Gise.

Latvijas likumsargi ne tikai ķer naudas mūļus pašu mājās, bet arī sniedz palīdzību ārzemju kolēģiem. Viens no pēdējā laika lielākajiem sasniegumiem – sadarbība ar Vācijas kolēģiem tā sauktajā “Krievu landromāta” lietā, kur Krievijā nelegāli iegūta nauda atmazgāta arī Vācijā.

Valsts policijas Ekonomisko apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska atklāj: “Gan vācieši brauca pie mums komandējumos, gan mēs pie viņiem. Tur ir vairākas aizturētās personas, un konfiscēti aktīvi virs 40 miljoniem eiro. Šajā izmeklēšanā bija iesaistītas vairākas valstis – Vācija, Francija, Moldova, kā arī Latvija.”

Ekonomikas noziegumu izmeklētāju skaits pēdējos gados palielināts, pašlaik šajā nodaļā strādā 24 darbinieki. Likumsargi stāsta, ka aiz naudas noziegumiem, kas daļā sabiedrības šķiet tikai finansiāli, ir arī traģiski stāsti, piemēram, kāds grāmatvedis izdarījis pašnāvību, uzzinot, ka no viņa apkalpotās firmas konta izzagti trīs miljoni eiro.