Policija: Reliģisku ideju aizsegā “Neatkarība Balt.” atkarību nomocītus cilvēkus paverdzināja lauksaimniecībā un mežizstrādē

6 komentāri

Biedrība “Neatkarība Balt.”, izmantojot atkarību gūstā nonākušu personu ievainojamību, vairākus gadus piespiedu kārtā nostrādināja šīs personas fiziski smagā un ilgstošā lauku un mežizstrādes darbā, preses konferencē apstiprināja Valsts policijas (VP) priekšnieka vietnieks, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Vairāku gadu garumā organizētā grupā ar noteiktu lomu sadali izveidoja palīdzības centrus vairākās Latvijas vietās. Norādot cēlu mērķi, palīdzēt atbrīvoties no atkarības, patiesībā paverdzināja problēmās nonākušos. Centra mājaslapā redzama foto galerija un šķietami iedvesmojoši stāsti, kā darba trerapija palīdzējusi rūdītiem alkoholiķiem un narkomāniem sakārtot dzīvi un būt brīviem.

Patiesībā, tā dēvētā darba terapija nozīmēja, ka jāstrādā sešas dienas nedēļā, darba diena līdz 10 stundām dienā. Lai slēptu patiesos ieņēmumus, centra vadība un viņiem pietuvinātie cilvēki reģistrējās kā individuālie komersanti un slēdza līgumus vai mutiskas vienošanās ar zemnieku saimniecībām vai citiem darba devējiem par atsevišķu darbu veikšanu. Daļu samaksas norunāja veikt ar pārskaitījumu, bet daļu – skaidrā naudā. Biedrības kontā tika ieskaitīti tikai tie līdzekļi, kas bija nepieciešami centru formālai uzturēšanai.

Andrejs Grišins, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

“Slēpjoties zem mērķa, organizētā grupa izmantojot personu ievainojamību, izmantoja smagā lauku mežistrādes darbā. Upuri uzrunāti uz ielām, meklēti caur draudzi, pēc tuvinieku ieteikuma.”

Viņiem bija ļoti ierobežotas iespējas pamest darba vietu. Lauksaimniecības un mežistrādes jomas, smags darbs, viņi atradās ļoti lielā atkarībā no grupas, kas viņus turēja trīs atbalsta centros, kas darbojās it kā kā atkarības centri cilvēkiem, kas cieš no atkarībām,” pauda iekšlietu ministre Marija Golubeva (“Attīstībai/Par!”).

Paverdzinātajiem nodrošinātas trīs ēdienreizes dienām, bet ēdiena kvalitāte neatbilda smagajam darbam, bija gultasvieta, iespēja nomazgāties. Strādniekiem par darbu neko nemaksāja, taču lielāko daļu nopelnīto līdzekļu savā starpā sadalīja organizētās grupas dalībnieki.

“Centru iemītniekim bija ierobežotas iespējas pamest vietu. Zināmi atsevišķi gadījumi, kad strādniekus, kas izmuka, meklēja, centās panākt viņu atgriežšanos. Ir pieņēmums, ka grupu vadīja līderis, Krievijas valstspiederīgais, kam Latvijā ir uzturēšanās atļauja. Iespējams līderis guva vislielāko peļņu no paverdzināšanas,” teica Grišins, apliecinot, ka šonedēļ iespējamais grupas līderis un viņa līdzdalībnieki aizturēti.

Iespējams, līderis arī guva vislielāko peļņu no cilvēku paverdzināšanas. Persona, kura ieņēma līdera “labās rokas” statusu, uzturēja sakarus ar centru vadītājiem un nodeva tiem līdera norādījumus, koordinēja savervēto cilvēku nonākšanu centros. Nākamie pēc statusa bija trīs centru vadītāji, kuri ar palīgiem un brigadieriem organizēja iekšējo kārtību.

Aģentūra LETA vēsta, ka līdera “Labā roka” uzturēja sakarus ar centru vadītājiem, nodeva līdera norādījumus. Nākamie pēc statusa – centru vadītāji ar brigadieriem, kas organizēja iekšējo kārtību. Brigadieri bija centru iemītnieki, kas ilgi bija strādājuši, ieguvuši vadības uzticību. Kratīšanu laikā atrasti 140 000 eiro skaidrā naudā, trīs apvidus auto, liels daudzums datu nesēju, dokumentu. Centros kopā bija 105 iemītnieki, kuriem izskaidrotas viņu tiesības. 23 cilvēki izteica vēlmi pēc palīdzības un uzskata sevi par cietušajiem, taču iespējams, ka laika gaitā pieteiksies vēl vairāk upuru, lēš likumsargi.

Iepriekš plānotas operācijas laikā šā gada 13. jūlijā VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Speciālā uzdevuma bataljona likumsargiem saistībā ar iespējamu darba ekspluatāciju palīdzības centros atkarīgiem cilvēkiem “Neatkarība Balt.” un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju aizturēja organizētu grupu astoņu personu sastāvā, tostarp grupas līderi un viņa iespējamos līdzdalībniekus.

Kriminālprocesā iegūtā informācija liecina, ka cilvēkiem bija jāstrādā sešas dienas nedēļā no deviņām līdz desmit stundām, un šādi nosacījumi tika pamatoti ar “darba terapiju”. Ja kāds nespēja izpildīt darba normu, tika veiktas profilaktiskas pārrunas un neizdarītais bija jāatstrādā svētdienā saimniecības darbos centrā. Sākotnēji cilvēkiem bija iespēja sazināties ar saviem tuviniekiem tikai caur centra vadību. Vēlāk atsevišķiem cilvēkiem, kas bija ieguvuši centra vadības uzticību, bija iespēja arī personiski sazināties ar tuviniekiem. Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka kvalificēta medicīnas aprūpe centros nebija pieejama, to veica ar pašārstēšanos. Vienīgi smagākajos gadījumos tika izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Iepriekš minētā biedrība policijas redzeslokā nonāca 2018.gada rudenī. Tika veiktas pārbaudes centros, taču tobrīd neizdevās iegūt pietiekamu pierādījumu kopumu, lai varētu celt apsūdzību. Pēc šīm pārbaudēm centros nedaudz uzlabojās dzīves apstākļi, taču organizētās grupas dalībnieki kļuva daudz piesardzīgāki. Šī izmeklēšana un cita iegūtā informācija bija par pamatu 2020.gadā sākt kriminālprocesu un veikt jau plašāku izmeklēšanu par visiem biedrības centriem.

Šā gada 13.jūlijā, veicot sankcionētas kratīšanas gan centros, gan iespējamās organizētās grupas dalībnieku dzīvesvietās, tika atsavināti vairāk nekā 140 000 eiro un trīs apvidus automašīnas. Tāpat tika izņemti datu nesēji un dokumenti, kas varētu saturēt informāciju par noziedzīgi iegūtu līdzekļu apriti un darba ekspluatāciju. Kratīšanu laikā pie viena no iespējamās organizētās grupas dalībniekiem tika atrasta zaļganbrūnas izcelsmes viela, kas, iespējams, satur narkotikās vielas. Tai nozīmēta ekspertīze.

Saistībā ar notikušo ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 154.1 panta trešās daļas par cilvēku tirdzniecību organizētā grupā un Krimināllikuma 195. panta trešās daļas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielos apmēros.

Patlaban jau trīs aizturētajiem ir piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, un tiks lemts par apcietinājuma piemērošanu vēl divām personām.

Visiem centra iemītniekiem tika izskaidrota un piedāvāta iespēja saņemt valsts nodrošinātu palīdzību.

VP pieļauj, ka šī noziedzīgā darbība, iespējams, ir notikusi ilgstošā laika periodā un, iespējams, ir vēl cietušas personas, par kurām policijai šobrīd nav informācijas. Tāpēc VP aicina atsaukties arī citas personas, kuras varētu būt cietušas no minētās organizētās grupas dalībnieku rīcības. Sazināties ar policiju iespējams, rakstot e-pastu “[email protected]” vai zvanot pa tālruņa numuru 110, norādīja Grišins.

VP atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

6 komentāri