Policija grib vienkāršot izmeklēšanu un iztiesāšanu

0 Komentāru
Policija grib vienkāršot izmeklēšanu un iztiesāšanu
Foto: LETA

Valsts policija rosinājusi vienkāršot mazāk bīstamu noziegumu izmeklēšanu un iztiesāšanu, paredzot lietas izskatīšanu bez pierādījumu pārbaudes. Tā lūk, par ne pārāk smagiem noziegumiem, piemēram, zādzību veikalā, vainīgais varētu tikt notiesāts 48 stundu laikā! Taču ģenerālprokuratūra šajā iecerē saskata vairākus klupšanas akmeņus.

Acīmredzamā atšķirība apliecina to, kriminālprocess Latvijā patlaban ir smagnējs un ļoti resursu ietilpīgs. Tērējot pārāk daudz enerģijas salīdzinoši vieglāku noziegumu izmeklēšanā, mazāk atliek tiešām smagu nodarījumu pārbaudei. Zādzības veikalos, īpašuma bojāšana vai huligānisms – šādu un citu mazāk smagu kriminālnoziegumu izmeklēšanu un lietas izskatīšanu vienkāršot rosinājusi Valsts policija.

”Policija, konstatējot noziedzīgu nodarījumu, ja uzreiz zināma persona, dažu stundu laikā nodod šo personu prokuratūrai, savukārt prokuratūrai ir izvēle – vai nu piemērot uzreiz pašai priekšrakstu par sodu. Ja uzskata, ka ir nepieciešams brīvības atņemšanas sodu, tad nodod lietu nekavējoties tiesā un pirmā sēde notiek 48 stundu laikā,” skaidro VP KPP pārstāvis, projekta vadītājs Dainis Vēbers.
Patlaban, piemēram, ja pieķerts zaglis veikalā, nepietiek ar vaininieka un liecinieku nopratināšanu. Ja ir video novērošanas ieraksts, tas sīki un smalki tiek aprakstīts, tāpat tiek pārbaudīts, vai tiešām konkrētā prece bijusi veikalā, un veiktas vēl citas darbības, kam būtībā nav lielas jēgas. Turklāt arī tiesā lieta nenonāk dažu dienu laikā.

”Šeit liela nozīme vienotas izpratnes trūkumam starp policijas izmeklētāju, prokuroru un tiesnesi. Prokurors aizbildinās: man tiesa prasīs, līdz ar to viņš prasa no izmeklētāja, un tamdēļ tieši veidojas tās muļķīgās situācijas, kad pieprasa veikalam preču pavadzīmes par to, ka tiešām šāda veida konkrēts alkohols ir piegādāts veikalam,” norāda ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

”Ārvalstu prakse: 4 dokumenti – iesniegums no veikala, apsarga liecība, kas varētu būt pat nevis detalizēta nopratināšana, bet pāris teikumi: es pieķēru šo personu zogam un arī vainīgā nopratināšanas protokolā arī: es šo noziegumu izdarīju. Nevis garš teksts uz divām lapām: kur gāja, kāpēc gāja un tamlīdzīgi,” stāsta ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Taču Ģenerālprokurors paredz, ka mazāk smagu noziegumu kriminālprocesu iztiesāšanai paredzot 48 stundas, varētu rasties problēmas. ”Šeit radīsies problēma ar tiesām, jo tiesneši savu darbu plāno, noslodze ir pietiekami liela un, lai izskatītu šāda veida lietas ārpus paredzētā grafika, ir jāatrod brīvs logs, kur ielikt. Bet ir jau arī citi risinājumi: ir vairāk jāpiemēro šie vienkāršotie kriminālprocesa pabeigšanas veidi, nesūtot lietu uz tiesu nemaz.”

Tas nozīmē, ka prokuroru pilnvaras vajadzētu palielināt, lai gan jau patlaban viņi ir tiesīgi pabeigt kriminālprocesu ar priekšrakstu par sodu. Taču šī iespēja gada laikā no aptuveni 12000 kriminālprocesu tiek izmantota tikai 13% gadījumu. Tikmēr policija nespēj izskatīt samērā vienkāršās lietas neatliekamības kārtā, jo tiesas pieprasa arvien jaunus dokumentus.

”Teiksim, ja persona agrāk sodīta, tiesas prasa apstiprinātas tiesas spriedumu kopijas. Mums diezgan bieži bijušas konfliktsituācijas, kad tad, ja šis spriedums ir izdrukāts no tiesu informatīvās sistēmas, neatzīst, ka tas ir dokuments, tas ir teksts,” norāda Kalnmeiers.
”Tāda pārapdrošināšanās būtu pieļaujama slepkavības gadījumā, nevis zādzībā no veikala, kur ir 10 eiro zaudējumi,” uzskata Valsts policijas pārstāvis.

Grozījumus, kas ļautu atvieglot mazāk smagu nodarījumu kriminālprocesus, policija sola nākamā gada vidū.
0 Komentāru