Pneimonoloģe: Covid-19 ir kā loterija, mēs nekad nevaram paredzēt, kāda būs mūsu slimības gaita

2 komentāri
Pneimonoloģe: Covid-19 ir kā loterija, mēs nekad nevaram paredzēt, kāda būs mūsu slimības gaita

Ne vienmēr vecums un blakusslimības ir noteicošie faktori tam, kāda būs Covid-19 slimības gaita, norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” pneimonoloģe Linda Barkāne, kura ikdienā sniedz palīdzību tiem, kuri pašu spēkiem mājas apstākļos vairs nespēj izveseļoties.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca (RAKUS) akcijā#APTURIMELUS nolēmusi atspēkot mītus un nepatiesus apgalvojumus saistībā ar Covid-19 pacientu ārstēšanu un mediķu darbu, tostarp norāda, lai arī sabiedrībā ir izveidojies priekšstats, ka vidēji smagu un smagu slimības gaitu piedzīvo tikai gados vecāki cilvēki un personas ar kādām blakussaslimšanām, pneimonoloģe Linda Barkāne ir novērojusi, ka šie ne vienmēr ir noteicošie uz to norādošie faktori. Patiesībā vidēji smagu un smagu slimības gaitu var piedzīvot arī jauni cilvēki – ne vienmēr vecums un blakusslimības ir noteicošie faktori.

Viņa teica, ka Covid-19 ir salīdzinoši jauna slimība, par kuru ir vēl daudz nezināmā, taču vīruss ir ļoti lipīgs. Daļai pacientu ir asimptomātiskā forma, kad pacients jūtas vesels, bet ir spējīgs inficēt citus. Tomēr lielākajai daļai pacientu ir simptomi, visbiežāk – paaugstināta temperatūra, galvassāpes, klepus, sāpes krūtīs, izteikts nespēks. Lai arī aptuveni 80% Covid-19 pacientu slimības gaita ir viegla, ar ātri pārejošiem simptomiem, tomēr 20% slimo daudz smagākā formā ar nepieciešamību pēc ārstēšanas slimnīcā.

Stacionētie pacienti visbiežāk sūdzas par ļoti augstu temperatūru, 38,39, 40 grādi, kas ir ilgstoša un kuru ir loti grūti samazināt. Tāpat pacienti sūdzas par nespēku, nespēju pagatavot sev ēst, paēst, citkārt pat aiziet līdz tualetei. Progresējot plaušu bojājumam, jo Covid-19 izraida pneimoniju, parādās elpas trūkums, sāpes krūtīs. Pacients sūdzas par to, ka jūtas it kā viņam kāds būtu uzlicis kasti uz krūtīm. Pacienti nespēj ievilkt elpu, kas ir viena no briesmīgākajām sajūtām.

“Covid-19 ir kā loterija, mēs nekad nevaram paredzēt, kādu lozi mēs izvilksim – vieglu, vidēji smagu vai smagu slimības gaitu. Tas diemžēl ne vienmēr ir atkarīgs no vecuma vai kādām blakusslimībām. Vai jūs esat gatavi piedalīties šāda loterijā. Ja jūs esat, vai vēlaties, lai tajā piedalās arī jūsu radinieki, draugi un citi tuvinieki?” retoriski vaicā Barkāne.

Lai pasargātu sevi no inficēšanās ar Covid-19, ārste atgādina par nepieciešamību ievērot epidemiologu prasības, tostarp mazgāt rokas, ievērot divu metru distanci un nēsāt sejas maskas, kā arī uzticēties drošie ziņu avotiem un neizplatīt melus.