Plūdi Latgalē: vairāki novadi plāno lūgt izsludināt ārkārtas stāvokli

1 komentārs

Šonedēļ nepieredzēti plūdi pārsteiguši Latgales iedzīvotājus, appludinot laukus, pārraujot ceļus un bloķējot satiksmi, kā arī nodarot, visticamāk, miljonos mērāmus zaudējumus lauksaimniekiem. Plūdi visvairāk skāruši Rēzeknes, Kārsavas Alūksnes un Baltinavas novadus, un pašvaldības plāno lūgt izsludināt ārkārtas stāvokli šajā reģionā.

Lietavas, kas nedēļas otrajā pusē pārsteigušas Latgali, pārsniedza līdzšinējo novērojumu rekordus. Divās dienās Rēzeknes un Kārsavas novados nolija trīs mēnešu norma. Ūdens līmenis upēs cēlies milzu tempos, appludinot laukus un ceļus. ūdenim pārraujot šosejas, vietām veidojās iespaidīgi ūdenskritumi, kas bloķēja satiksmi.

Plūdu dēļ nācies slēgt vairākus vietējās un reģionālās nozīmes ceļus. Latvijas valsts ceļi gan noraida kritiku, ka nesen remontētu ceļu izskalošana liecinātu par sliktas kvalitātes remontu. Lietus appludināja arī daudzas mājas. Zem ūdens gan pakļuvuši sējumi un labības lauki. Tādēļ pašvaldības cer uz valdības kompensācijām.

“Cietuši gan sējumi šī gada novācamie, gan sasētais nākamgad un ir noteikti jāizvērtē iespēja kā sniegt atbalstu zemniekiem, lai viņi varētu nodrošināt savu tālāko darbību. Es domāju, ka šeit valdības atbalsts noteikti varētu būt,” norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Atsevišķu plūdu skarto novadu vadība plāno lūgt valdību  izsludināt ārkārtas stāvokli saistībā ar radušos krīzes situāciju lauksaimniecībā. Kaut intensīvais lietus nu jau Latgalē mitējies, ūdens līmenis nekrītas. Daudzas lauksaimniecības teju izolētas.

“Esam atšķirti kā uz salas. Ar visu tehniku, ar kaltēm. Pie labākiem apstākļiem, kad būtu sausāks, varētu jau kult pēc trīs dienām, bet mēs vienkārši fiziski nespējam tikt ārā no saimniecības. Esam palikuši ārpus pasaules,” saka Baltinavas novada saimniecību “Riekstiņi” un “Amatnieki” saimnieks Guntars Bartkevičs.

Milzīgo plūdu nodarītie zaudējumi vēl tiek rēķināti, bet jau tagad skaidrs, ka tie mērāmi miljonos.

TOP komentāri

  • Arija DeWar
    0 0 0

    Arija DeWar

    Vai tad tas jaludz novadiem? Vai to neredz Latvijas valdiba? Un nav pienemusi jau lemumu? Cik tad ilgi tie gules...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl