Komentāri
Plostotāju un reņģēdāju festivāls pulcē daudz interesentu, kas noraugās uz sēkļa uzskrējuša plosta novilkšanā
Foto: LETA

Lai saglabātu koku pludinātāju amata prasmi un popularizētu plostu siešanas tradīcijas, katru gadu maijā daudzviet notiek plostnieku svētki. Šodien Salacgrīvā plostnieki demonstrēja savas prasmes, dalījās pieredzē ar jauno paaudzi un ēda reņģes.

Vienā no Salacas upes līkumiem parādās plosts. Tas lēni slīd pa upi un uz tā izvietojušies vairāki desmiti plostnieku.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Plostnieki ir ļaudis, kas agrāk pelnīja iztikai, pa ūdensceļiem, upēm nogādājot baļķus ostās, kas parasti atradās šo upju grīvā. Tagad šis arods vairs nav nepieciešams un veco plostnieku palicis maz, taču Salacgrīvā ik gadu tiek rīkots plostu brauciens – arī šodien. Gatavošanās braucienam sākās jau dažas dienas iepriekš, kad trīs vecie plostnieki un pulciņš interesentu sēja plostu. Šodienas brauciens tomēr nenotika bez aizķeršanās – plosts uzsēdās uz sēkļa un pagāja vismaz pusstunda, kamēr tas atkal līgoja straumē.

No malas izskatās vienkārši, taču atrodoties uz plosta nākas pamatīga pasvīst. Jāuzmanās no akmeņiem un krācēm. Tautā sauktais ‘’Nēģu tacis’’ liek saspringt visiem, pat sunim pirātam, kurš plosto jau devīto gadu.

Nostāti teic, ka plostnieki bijuši jautri vīri un arī šoreiz plostniekus uzmundrina dziesmas. Vecā plostnieku paaudze atzīst, ka jauniešiem šī lieta neinteresē, savukārt pašu jaunībā uz plosta pat pusdienas gatavotas.

Tomēr šodien plostnieki zivis tomēr ēda. Salacgrīvā plostnieku svētki šogad apvienoti ar reņģēdāju festivālu. Tas tāpēc, ka šajā laikā, reņģu Rīgas jūras līcī un zvejnieku stāvvados ir visvairāk. Kulinārijas brīnumus ar reņģi kā galveno sastāvdaļu varēja nobaudīt ikviens svētku apmeklētājs – sākot no ceptām un marinētām reņģēm līdz reņģu kotletēm.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl