FOTO: Pļaviņu HES 50! Ko slēpj spēkstacijas ūdeņi?

Pievienot komentāru
FOTO: Pļaviņu HES 50! Ko slēpj spēkstacijas ūdeņi?
Foto: F64

Šogad aprit pusgadsimts, kopš sāka darboties Latvijas lielākā un jaudīgākā hidroelektrostacija – Pļaviņu HES. Padomju laikos būvētā milzīgā spēkstacija joprojām viena pati nodrošina ceturto daļu Latvijā saražotās elektrības un gādā, ka esam viena no zaļākajām valstīm Eiropā. Taču tai līdzi nācis arī sāpīgs zaudējums – appludinātā Daugavas senleja un teiksmainā klints Staburags, kas nu atrodas upes dzelmē.

Lielāko no Latvijas hidroelektrostacijām – Pļaviņu HES – uzbūvēja triecientempā – piecos gados. Tā celtniecība ilga no 1961. gada un noslēdzās 1965. gadā. Kopš spēkstacijas iedarbināšanas šogad aprit 50 gadu. HES būves galvenā inženiera Harija Jaunzema pārziņā bija projekta dokumentācija un milzīgās būves tehniskā uzraudzība.

Spēkstacijā darbojas 10 hidroagregāti, kas šo gadu laikā nokalpojuši – astoņi no tiem nesen nomainīti, bet divus – rekonstruē tagad. Latvenergo ražošanas direktors Māris Kuņickis stāsta, – jaunās turbīnas izmantos to pašu ūdens daudzumu, bet iegūtā jauda būs daudzkārt lielāka. Pateicoties 40 metrus augstajam kritumam, Pļaviņu HES jaudas ziņā ir lielākā Baltijā un otra lielākā Eiropā.

Skaties foto:

Pļaviņu spēkstacija var spēlēt lielu lomu arī Baltijas energosistēmas stabilitātē. Avārijas gadījumā, ja visas Baltijas valstu bāzes stacijas atslēgtos, Pļaviņu HES divu minūšu laikā spētu uzņemt jaudu, lai elektrības padevi atjaunotu. Pļaviņu stacija ļauj Latvijā saražot lētu enerģiju. Daugavas HES kopumā dod 60% visas enerģijas, kā arī veido būtisku zaļās enerģijas īpatsvaru.

Kuņickis teic, – HES ir mantojums no padomju laikiem, mūsdienās to, visticamāk, neceltu divu iemeslu dēļ – miljardos mērāmās izmaksas, kā arī tādēļ, ka sabiedrība nepieļautu Daugavas ainavu iznīcināšanu, kā tas notika pirms pusgadsimta. Būvējot HES ūdenskrātuvi, tika appludināti Daugavas krasti, kā rezultātā zem ūdens pazuda Daugavas senleja vairāku desmitu kilometru garumā. To vidū – Kokneses pilsdrupas, Pērses ūdenskritums, Oliņkalns, kā arī Senču pilskalni. Par vissāpīgāko zaudējumu tiek uzskatīts teiksmainais Staburags.

18,5 metrus augstais Staburags bija unikāls veidojums. Klints veidojusies no pieciem kaļķa avotiem, kas izplūduši tās virspusē un pamazām, kaļķim izgulsnējoties uz dolomīta virsmas, Staburags auga. Savukārt ūdenskritumu dēļ klints aura bija vēl maģiskāka. Arī ziemā Staburags nezaudēja savu šarmu. Staburags atraisīja gan rakstnieku, gan mākslinieku fantāziju. To apliecina arī daudzie literārie darbi, kuros klints aprakstīta vai uzgleznota.

Skaties video: