Plastmasas pudeļu nodošana par naudu – kamēr Igaunijā un Lietuvā sistēma jau ir, Latvija vēl “muļļājas”

6 komentāri

Saeimas deputātu darba kārtībā nonākusi vairāk nekā 11 tūkstošu iedzīvotāju atbalstīta iniciatīva – noteikt atlīdzību par plastmasas pudeļu nodošanu. Iniciatīvas autori uzsver, ka Lietuvā un Igaunijā šāda dzērienu iepakojumu depozīta sistēma jau ir ieviesta.

Tautas kalpi tagad uzdevuši Vides ministrijai izvērtēt visus plusus un mīnusus, ja šādu sistēmu ieviestu.

Kompānijas SKDS veiktajā aptaujā 89% iedzīvotāju atbalstījuši tādu depozīta sistēmas ieviešanu, ja viņi par nodoto plastmasas pudelēm saņemtu atlīdzību. Piemēram, 10 centus par katru iepakojumu.

Ideju sākusi vētīt Saeimas atbildīgā komisija. Deputāti ar tirgotājiem un ražotājiem norādīja uz vairākiem mīnusiem, kas kavē ieviest apmaksu par nodoto iepakojumu.

Pirmkārt, depozīta sistēmas izveide esot pārāk dārga. Otrkārt, neesot garantijas, ka tas vidi padarītu tīrāku, – šādi ir deputātu un tirgotāju argumenti.

Tikmēr Igaunijā un Lietuvā iedzīvotāji jau saņem atlīdzību par nodotām plastmasas pudelēm. Lietuvā šāda depozīta sistēmas izveide izmaksāja aptuveni 30 miljonus eiro.

Atgādinām, ka jau iepriekš politiķi vairākkārt apsprieda līdzīgus priekšlikumu, taču tie nav guvuši atbalstu, jo depozīta sistēmas ieviešana esot pārāk dārga.

6 komentāri