Plastikāta iepakojumi var saturēt vielas, kas izraisa aptaukošanos, neauglību un pat vēzi

2 komentāri
Plastikāta iepakojumi var saturēt vielas, kas izraisa aptaukošanos, neauglību un pat vēzi
nerissa's ring / Flickr

Vai pārtikas iepakojums var izraisīt aptaukošanos, neauglību un pat vēzi? Ērtie un vieglie plastikāta iepakojumi, kas gadu desmitu laikā aizstājuši stikla vai papīra iepakojumus, var saturēt vielas, kas ir bīstamas mūsu veselībai.

Īpašu uzmanību pasaules zinātnieki velta ķīmiskajam savienojumam Bisfenolam A, kas ir polikarbonāta plastmasas iepakojumu, kā arī konservu un dzērienu skārdeņu iekšējos pārklājumos. Eiropā to jau piecus gadus aizliegts izmantot zīdaiņu pudelīšu sastāvā. Bisfenolam nokļūst organismā, tas darbojas līdzīgi sieviešu dzimumhormoniem.

“Bisfenols ir viela, kura struktūra ir ļoti līdzīga sieviešu dzimumhormoniem estrogēniem, un līdz ar to šo vielu pieskaita pie tādām vielām kā endokrīnās sistēmas sagrāvējiem,” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes docente, dietoloģe Laila Meija.

Speciālisti gan norāda uz vairāku pētījumu rezultātiem, kas apliecinot, ka no iepakojuma bisfenols pārtikā un dzērienos nonāk pavisam nelielos daudzumos.

“Principā cilvēkam būtu jāizdzer apmēram 300 litri ūdens dienā, lai viņam tā deva būtu tāda, lai viņš varētu teikt, ka negatīvi ietekmē viņa veselību,” skaidro LLU Pārtikas tehnoloģiju fakultātes asoc. profesore Sandra Muižniece-Brasava.

Kā paši varam noskaidrot, vai iepakojums satur bisfenolu? Plastikāta iepakojumiem ir īpašs marķējums – trijstūris ar bultiņām pulksteņa rādītāja virzienā un skaitļiem, kas norāda uz plastikāta veidu. Vislielākā iespēja, ka iepakojums satur bisfenolu, ir ar skaitli 7 marķētai plastmasai. Par drošāko un inertāko plastikāta iepakojumu speciālisti atzīst polipropilēnu, kas marķēts ar skaitli 5 un bieži vien norādīti arī burtiņi PP. Savukārt skaitlis 1 apzīmē plastmasu, ko izmanto PET pudelēs, – tajās bisfenola nebūs.

Foto

Skaties video!