Plānots uzsākt jaunu skolotāju apmācības programmu, kurā pedagoga kvalifikāciju varēs iegūt viena gada laikā

1 komentārs
Plānots uzsākt jaunu skolotāju apmācības programmu, kurā pedagoga kvalifikāciju varēs iegūt viena gada laikā
EDIJS PĀLENS, LETA

Izglītības ministrija šonedēļ nāca klajā ar jaunu ierosinājumu, kā mazināt skolotāju trūkumu. Cilvēki, kam ir augstākā izglītība un kas nolēmuši nākotni saistīt ar skolotāja darbu, varētu par pedagogiem kļūt pēc specializētas vienu gadu ilgas apmācības.

Pie jaunās reformas strādāja darba grupa, kurā bija gan Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un augstskolas, gan nozares speciālisti. Tur secināja, ka šā brīža sistēma pedagogu apmācībai ir pārāk sadrumstalota.

“Ir vajadzīga vienkāršāka pieeja, skaidrāk strukturēta pieeja un arī risinājumi, kas ļautu ātrāk reaģēt uz to, kāds ir darba tirgus pieprasījums,” norāda IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece augstākās izglītības jomā Dace Jansone.

Pieprasījums šobrīd ir liels. Pedagogi trūkst gan mazajās, gan lielajās skolās un notiek arī strauja pedagogu novecošanās, kas pedagogu iztrūkumu radīs arī tuvākajos gados. Tāpat nepieciešama jauna mācību pieeja, jo līdz ar jauno izglītības standarta ieviešanu, skolotājus jāmāca citādāk. Tādēļ ministrija rosina dot iespēju tiem, kam ir augstākā izglītība, kļūt par skolotāju viena gada laikā.

“Tie ir bakalaura vai maģistra programmas nesen beigušie, kuri saprot, ka varbūt sākotnējās ekspektācijas darbam, kuru viņi ir izvēlējušies sākotnēji, nav tas, ka viņi gribētu skolā strādāt. Un tikpat labi tas attiecas uz industrijā esošajiem cilvēkiem, kuri skaidri saprot, ka ir pienācis punkts mainīt karjeru,” skaidro Jansone.

Jauno skolotāju apmācību īstenotu Latvijas, Daugavpils un Liepājas Universitāte. Līdz tam gan vēl jaunā programma ir jālicencē, taču darbi pie tā jau sākti un ir skaidrs, kā programmu plānots īstenot.

“Tās ir tādas gada studijas, kur students nevis sēž auditorijā, bet viņi mācās darba vidē. Respektīvi, viņi uzreiz strādā un iet skolā. Tad viņiem būs mentors, kas ļoti aktīvi ar viņiem strādās visā viņu darba procesā. Un, protams, viņi piektdienās, sestdienās brauks uz lekcijām uz universitāti,” tā TV3 Ziņām pauda Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes dekāne Malgožata Raščevska.

Šobrīd ir paredzēts, ka jau nākamgad jaunajā programmā uzņems vismaz 100 topošo skolotāju. “Iespējamā misija”, kas jaunos skolotājus apmāca jau sen, uzskata, ka interesentu programmai būs.

“Tas noteikti ir iespējams un izdarāms. Latvijā tiešām ir ļoti daudz cilvēku, kas interesējas par iespējām. Mēs esam priecīgi, ka augstskolas ir atvērtas un tās sāk domāt, lai šis mācību process ir draudzīgs un dod rezultātu, lai skolotājs skolā būtu jau nākamgad,” norāda “Iespējamās misijas” valdes locekle Inese Saldābola.

Vēl gan arī jāatrisina jautājums par programmu finansēšanu, jo tās izmaksas būs augstākas par esošajām.

“Ir skaidrs, ka tas finansēšanas modelis, kas ir attiecināts uz studiju programmu īstenošanu, nevar tikt attiecināts uz šo programmu. Tāpēc mēs rakstām informatīvo ziņojumu un iesim skaidrot uz Ministru kabinetu, ka ir šī programma, kura ir jāfinansē pavisam savādākā veidā,” skaidro Jansone.

Cik tieši jaunā programma izmaksās, vēl gan zināms nav. Taču plānots jau šoruden uzsākt jaunās programmas topošo studentu atlasi. Tie mācības varētu uzsākt jau no nākamā gada 1. septembra.