Plāno precēties? Latvijā grib ieviest iespēju to izdarīt bez lieciniekiem un svinīgas ceremonijas

3 komentāri

Vēl viena iespēja, kur reģistrēt laulību! Līdztekus tradicionālajai dzimtsarakstu nodaļai un baznīcai, tiek plānots, ka turpmāk laulību varēs reģistrēt arī bez svinīgas ceremonijas pie notāra, vienlaikus saņemot arī juridisku konsultāciju un iespēju noformēt dokumentus savas mantas aizsardzībai.

Pēdējo gadu statistika liecina, ka apmēram puse pirmo bērnu dzimuši nereģistrētās attiecībās. Lai šo situāciju labotu, Tieslietu ministrija vēlas ņemt piemēru no Igaunijas, kur notāriem jau ir atļauts reģistrēt laulības. Šo iespēju Igaunijā izmanto vidēji 4,5-6% jaunlaulāto. Latvijā cer, ka tie pāri, kas dažādu apsvērumu dēļ precēties negrib baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā, to labāk darītu pie notāra. Šāds veids pāriem palīdzētu atrisināt arī mantiskos jautājumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dzintars Rasnačs, tieslietu ministrs:

Laulības pie notāra tieši būs tās, kas preventīvi novērsīs aprēķina laulības, kas radīs situāciju, kad abas puses būs līdztiesīgas, ka abām pusēm būs skaidri zināmi nākotnes nosacījumi, tie nosacījumi, kas skar viņu mantisko stāvokli.

Laulības pie notāra ministrs salīdzina ar civiltiesisku darījumu, jo romantiskā puse šajā gadījumā izpaliks – nekādas ceremonijas nav paredzētas.

Sarakstīšanās pie notāra arī būtu dārgāka par vienkāršo ceremoniju dzimtsarakstu nodaļā. Notāra atlīdzība varētu sasniegt 100 eiro, kamēr valsts nodeva, ja laulību slēdz bez svinīgas ceremonijas dzimtsarakstu nodaļā, izmaksā 14 eiro. Savukārt, ja ar svinīgu ceremoniju – 35-50 eiro, bet ja ar svinīgu ceremoniju ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām – tad 100 un vairāk eiro.

Notāri norāda, ka cilvēki jau gadiem aktīvi interesējoties par iespēju reģistrēt attiecības tieši pie notāra – privātā konfidenciālā gaisotnē, iepriekš izrunājot, piemēram, laulību līguma slēgšanas nepieciešamību vai testamenta saturu.

Pēdējos gados noslēgto laulību skaits Latvijā stabili pieaudzis. Piemēram, 2010. gadā noslēgti vairāk nekā 9 tūkstoši laulību, turpmākajos gados arvien vairāk, līdz pērn, 2015. gadā, tika noslēgti jau gandrīz 14 tūkstoši laulību, tuvojoties pirmskrīzes līmenim.

Foto

Video

TOP komentāri

 • Mōnika
  +2 +2 0

  Mōnika

  Phe, kas tas par sviestu? Precējos 1990. gada decembrī un mums nebija nekādi liecinieki! Laulība tika reģistrēta un nekādi liecinieki nafig nav vajadzīgi!!!
 • Puika
  +2 +2 0

  Puika

  Vai tad tas sen jau nav izdarāms? :D Man drauga māte tak sen jau apprecējās nevienam neko nesakot, un i abi bija laimīgi, ietaupot naudu uz visām dzīrēm, vienkārši aizbraucot pa kluso vēl ceļojumā. :D
  Tak lai sareģistrētos, nav obligāti vajadzīgi liecinieki. :D
 • zutis
  +2 +2 0

  zutis

  kaut kādas muļķības! jau 30 gadus atpakaļ to varēja izdarīt! pats esmu tā salaulājies! parakstījām dokumentus un viss!

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl