Plāno noteikt, ka par valsts naudu skolotiem IT speciālistiem un pedagogiem trīs gadi būtu jānostrādā nozarē

6 komentāri

Izglītības ministrija nākusi klajā ar iniciatīvu, kā vairot jauno pedagogu skaitu skolās.

Drīzumā spēkā varētu stāties nosacījums, ka par valsts naudu skolotiem pedagogiem pēc augstskolas savā profesijā šeit būtu jānostrādā kāds noteikts laika posms. Tas pats varētu attiekties arī uz jaunajiem informācijas tehnoloģiju speciālistiem. Studentu organizācijas gan ar šādu ideju nav mierā.

Pedagogu un informācijas tehnoloģiju speciālistu valstī akūti pietrūkst, tāpēc Izglītības un zinātnes ministrija sāktu tieši ar šīm profesijām – tiem studentiem, kuri studējuši valsts budžeta grupā, varētu būt izvirzīts nosacījums pēc mācību beigšanas noteiktu gadu skaitu nostrādāt attiecīgajā nozarē. Ja absolventi nosacījumam nepiekrīt un pēc studiju beigšanas ieplānojuši ko citu, viņiem nāktos atmaksāt valsts iztērēto naudu.

Izglītības un zinātnes ministre Inga Šuplinska norāda: “Ļoti bieži viņi pabeidz un dodas uz ārzemēm. Protams, ka brīvas pasaules pilsoņi to drīkst darīt, bet, no otras puses, ja valsts ir dotējusi viņa studijas, būtu jābūt arī kādai atbildībai.”

Pēc diploma saņemšanas jaunais pedagogs vai IT speciālists strādātu vietā, kur darbinieks būtu vajadzīgs.

Latvijas Studentu apvienība neuzskata, ka šāds nosacījums atrisinās darba roku trūkumu.

Latvijas Studentu apvienības prezidente Justīne Širina pauž: “Mēs saprotam šo vajadzību, ka valstij ir nepieciešami gan IT speciālisti, gan pedagogi, bet, mūsuprāt, šis nav mehānisms, kā to risināt. Tas ir mūs ierobežojošs un pātagas mehānisms. Te vajadzētu drīzāk raudzīties uz mērķstipendiju izveidošanu. Skatīties uz iespēju, piemēram, nodrošināt prakses iespējas, lai students būtu ieinteresēts tur darboties.”

Jāpiebilst, ka šāda ideja nav jaunums. Līdzīga kārtība pastāv medicīnas nozarē – ārstiem pēc valsts apmaksātas rezidentūras trīs gadus jānostrādā valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādē. Tādu pašu laiku – trīs gadus – Šuplinska min arī savā piedāvājumā. Ministre prognozē, ka viņas ideja sastapsies ar pretestību.

“Pretestība ir pilnīgi par visu, par jaunām iniciatīvām, īpaši, ja cilvēkam jāmaina domāšana. Īstenībā šādu rīku vispār nevajadzētu ieviest, jo demokrātiskā sabiedrībā katram būtu jāatbild par to, kāds ir viņa pienesums valstī, kurā viņš dzīvo,” norāda Šuplinska.

Iespējams, šāda kārtība stāsies spēkā jau nākamgad.