Plāno doties ārpus valsts? Izlasi šos padomus!

Pievienot komentāru
Plāno doties ārpus valsts? Izlasi šos padomus!
Dennis Jarvis / Flickr

Ņemot vērā, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji svētku brīvdienās dosies ceļojumos uz ārvalstīm, Latvijas Ārlietu ministrija sagatavojusi padomus, dodoties ārpus Latvijas.

Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija informē, ka vairums ceļotāju no Latvijas šī gada Ziemassvētkus un gadumiju ir izvēlējušies pavadīt Tenerifē (Kanāriju salās Spānijā), Taizemē, Apvienotajos Arābu Emirātos, Šrilankā, kā arī Austrijas un Somijas kalnu slēpošanas kūrortos.

Ārlietu ministrija ceļotājiem atgādina svarīgāko, kas jāatceras, lai braucieni izdotos bez raizēm!

 • Pirms pieņem lēmumu par ceļojuma galamērķi, Ārlietu ministrijas mājaslapā noskaidro,vai uz izvēlēto valsti ceļot ir droši, vai ir nepieciešama vīza, kā arī kur to var noformēt. Iepazīsties ar valstu sarakstu,kuras apmeklēt nebūtu ieteicams vai arī kuru apmeklēšanas gadījumā būtu jāievēro īpaša piesardzība vai jāņem vērā specifiski ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumi.
 • Pārbaudi sava ceļošanas dokumenta derīguma termiņu! Ja derīguma termiņš ir mazāks par sešiem mēnešiem, noformē jaunu dokumentu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Latvijas pilsoņi Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomikas Zonas (EEZ) valstīs, kā arī Šveicē, Melnkalnē, Serbijā un Gruzijā var ieceļot arī ar personas apliecībām (eID). Nepilsoņa pases turētāji var ceļot tikai ar pasi.
 • Reģistrējies Konsulārajā reģistrā! Ja ārvalstī būs ārkārtas situācija, Ārlietu ministrija varēs ar Tevi sazināties, lai noskaidrotu, vai ir nepieciešama palīdzība.
 • Bez maksas noformē Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)! Tā ir derīga trīs gadus, un ļaus ES, EEZ un Šveicē saņemt pirmo neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apmērā, kādā tā tiek nodrošināta vietējiem iedzīvotājiem.
 • Papildus EVAK noformē privāto apdrošināšanu, kas segs transportēšanas izdevumus smagas saslimšanas gadījumā.
 • Latvijas Infektoloģijas centrā uzzini, vai ir nepieciešama vakcinācija, lai apmeklētu izvēlēto galamērķi!
 • Latvijas Robežsardzē noskaidro, kādi dokumenti nepieciešami, ja bērni ceļos vieni paši vai ar pavadošo personu, kas nav viņu vecāki!
 • Ielādē viedtālrunī mobilo lietotni ”Ceļo droši!”, kas pieejama App Store un Google Play. Tajā pat pieredzējuši ceļotāji atradīs noderīgu informāciju un padomus.
 • Ja ceļojuma laikā zudusi pase/personas apliecība (eID), esi apzagts, aizturēts vai nonācis ārkārtas situācijā, zvani uz diennakts (24/7) tālruni +371 26337711 vai raksti uz [email protected], un uzzini, kur varēsi saņemt pagaidu ceļošanas dokumentu, kā arī informāciju par to, kad vēstniecība varēs un nevarēs palīdzēt.
 • Plānojot ceļojumu un tā laikā, seko līdzi aktuālajai informācijai par drošības situāciju izvēlētajā ceļojuma galamērķī un ievēro vietējo drošības iestāžu norādījumus, it sevišķi attiecībā uz tādu vietu apmeklēšanu, kur pulcējas liels cilvēku skaits (piemēram, populāri tūrisma apskates objekti, iepirkšanās centri).
 • Atceries – jebkuras būtiskas izmaiņas ārvalstu drošības situācijā tiks atspoguļotas Ārlietu ministrijas mājaslapā. Valstis, kurās ir aktuālas drošības situācijas izmaiņas, sarakstā izceltas ar atzīmi ‘Aktuāli’.
 • Ievēro tās valsts, kurā atrodies, likumus un paražas!