Pirmoreiz Latvijas vēsturē atrastas savvaļā augošas ēdamās trifeles

7 komentāri
Pirmoreiz Latvijas vēsturē atrastas savvaļā augošas ēdamās trifeles
Foto: Ekrānuzņēmus

Pozitīva sensācija Latvijā! Izskatā necilās sēnes, bet pašas dārgākās. Runa ir par ēdamajām trifelēm. Iepriekš brīvā dabā mūsu valstī šīs sēnes nebija sastopamas, bet augusta beigās  atrasta pirmā Latvijas vēsturē savvaļā augusī ēdamā trifele, turklāt ļoti liela. Tagad pēc ekspertu domām Latvijā varētu sākties trifeļu audzēšanas drudzis.

Juvelieris no Rīgas, Jevgēnijs, savos laukos Rēzeknes novadā negaidīti atrada savvaļā ēdamo trifeli – divas sēnes, kuru kopīgais svars bija vairāk par puskilogramu, kas ir ārkārtīgi daudz.

“Atbraucu salāpīt mājas jumtu, izgāju uzsmēķēt un pie kājām ieraudzīju kaut ko neparastu, atnesu mājās, no šīm sēnēm bija stipra smarža, paskatījos internetā un sapratu, ka tā ir savvaļas trifele,” stāsta laimīgais atradējs.

Skaties foto:

Par atradumu viņš zvanījis uz Dabas muzeju. Mikoloģe Diāna Meiere, kura zvanu saņēma, nav īsti ticējusi stāstītajam, jo uz muzeju ik pa laikam zvana cilvēki, kuri saka to pašu – esmu atradis ēdamo trifeli, taču hipotēze neapstiprinās. Tāds gadījums bija arī pirms trim gadiem, taču sēne izrādījās neēdama. Šobrīd mikologi simtprocentīgi pārliecināti – Rēzeknes novadā atrasta baltā cūktrifele, kas ir visdārgākās baltās trifeles vistuvākā radiniece.

Agrāk trifeļu meklēšanā nereti izmantoja cūkas, tomēr tās ātri nogurst, un, ja saimnieks nepaspēj aši reaģēt, cūka atrasto sēni var apēst. Tāpēc trifeļu audzētāji un vācēji dod priekšroku suņiem. Sēnes meklē labradori, retrīveri un, piemēram, Velsas springerspanieli. Mācību process ir vienkāršs, bet ilgs un neatlaidīgs.

Tikmēr Jevgēnijs, ja hipotēzes apstiprināsies, apsver domu juveliermākslu likt mierā un pievērsties savvaļas trifeļu biznesam. Ir restorāni, kas gatavi trifeles pirkt. Latvijā tieši šo trifeļu cena varētu būt 100-200 eiro par kilogramu.

Skaties video: