Pirmo reizi organizē rapša ziedēšanas svētkus visā Latvijā

0 Komentāru
Pirmo reizi organizē rapša ziedēšanas svētkus visā Latvijā

Biedrība “Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi” pirmo reizi Latvijā rīkos rapša ziedēšanas svētkus, kuros aicina piedalīties iedzīvotājus no visas Latvijas, informēja biedrībā.

Brīvdienu izbraucieniem ārpus Rīgas sagatavota īpaša ceļu karte, atzīmējot ceļus ar bagātīgākajiem rapšu laukiem katrā Latvijas reģionā.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

Atzimējot rapša ziedēšanas svētkus, tiks organizēts mākslas plenērs, kurā piedalīsies Latvijā populāri mākslinieki, fotogrāfi un radošas personības, rapsim kļūstot par iedvesmas avotu mākslas darbam. Ziedoša rapša lauku savā redzējumā atspoguļos modes māksliniece un gleznotāja Elita Patmalniece, gleznotāja Kristīne Luīze Avotiņa. Plenērā piedalīsies arī māksliniece – Ieva Bondare, bet iedzīvotājus apceļot rapšu laukus un fotografēties pie dzeltenajiem ziediem aicinās fotogrāfs Jānis Paļulis.

Apvienība aicina iedzīvotājus brīvdienās, dodoties dabā, izmantot sagatavoto ceļu karti, lai rapšu laukus iekļautu kā vienu no apskates punktiem.

“Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi” valdes priekšsēdētājs Valters Zelčs

“Zemgalē un Kurzemē rapsis ir pilnziedā, agrākās šķirnes ziedēšanu lēnām beidz, taču arī šajos reģionos lauki joprojām ir koši dzelteni. Šis ir lielisks iemesls apsvērt izbraukšanu uz citiem reģioniem – Vidzemi vai Latgali. Lai izbaudītu rapša lauku ziedēšanas neatkārtojamību, esam sagatavojuši “Rapša ziedēšanas svētku” ceļu karti, kurā ietverti bagātīgākie rapšu lauki katrā Latvijas reģionā. Aicinām iedzīvotājus doties dabā, vērot skaistos rapšu laukus, iemūžināt tos, un dalīties ar fotogrāfijām savos sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #RapsisZied.”

“Lai noskaidrotu, ko iedzīvotāji domā par ikvasaras dzeltenajiem rapša laukiem, šo jautājumu uzdevām arī SKDS aptaujā. Rezultāti norāda uz to, ka lielākā daļa sabiedrības novērtē rapša laukus. Rapsis nav vēsturiski tipiska Latvijas ainava, ziedošie lauki mūsu ainavā sāka parādījīties pirms aptuveni 20 gadiem, tomēr liela daļa iedzīvotāju to jau ir paspējusi iemīļot,” norāda Zelčs.

Vairāk nekā puse jeb 60% iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā būtu jāaudzē rapsis. Vairāk nekā puse jeb 60% iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā būtu jāaudzē rapsis, liecina SKDS aptaujas rezultāti. Teju katrs piektais – 17% – atbildēja ar “noteikti jā”, bet 43% – ar “drīzāk jā”. 20% bija grūti pateikt, bet vēl 20% iedzīvotāju uzskata, ka rapsis nebūtu jāaudzē, tostarp 5% uzskata – noteikti nē, bet vēl 5% – drīzāk nē.

“Ik gadu rodas jautājumi arī par to, cik droši ir atrasties rapšu laukā un vai laukā nav tikko veikts smidzinājums. Ja ir bijusi nepieciešamība kaitēkļu, piemēram, krustziežu smecernieka vai spīduļa ierobežošanai,  to lauksaimnieki dara pirms rapša ziedēšanas, ļoti retos gadījumos ziedēšanas laikā, taču ziedošos augos to dara tikai un vienīgi pa nakti, lai neskartu apputeksnētājus. Ja pastāv baltās puves risks, pastāv iespēja, ka var tikt veikts fungicīda (ierobežo sēņu slimības augos) smidzinājums. Kaut fungicīda smidzinājumu ziedošā rapsī ir atļauts veikt arī dienas laikā, šogad lauksaimniekus aicinām to darīt diennakts tumšajā laikā, līdz ar to pa dienu augi jau ir nožuvuši un atrašanās rapša laukā pa dienu nav bīstama, jo pielīdzināma “re-entry” periodam, kuru pirms reģistrācijas pārbauda virknei darbīgo vielu. Tomēr aicinām atcerēties divas lietas. Pirmkārt, ja plānojam ilgstoši pastaigāties pa sējumiem vai garu zāli, iesakām vilkt noslēgtu apģērbu, lai nesaskrāpētu ādu vai no čemurziežu dzimtas augiem, kuri nereti sastopami pļavās, mežos un ceļmalās – negūtu apdegumus. Otrkārt, atceramies, ka ziedošie lauki ir kāda saimnieka ilga un rūpīga darba rezultāts, kurā ieguldīts daudz pūļu, tādēļ būtu pieklājīgi neizbradāt visu lauku. Protams, ja nevēlamies bradāt pa mūsu zemnieku sējumu, vai tomēr nejūtamies droši doties rapša laukā, pavisam noteikti var iemūžināt rapša ainavu, vai uzņemt bildi uz rapša lauka fona,” norāda Zelčs.

Apvienība aicina iedzīvotājus dalīties ar košajām fotogrāfijām savos sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #RapsisZied, kā arī pievienojot savai “Facebook” profila bildei #RapsisZied “ādiņu”. Paredzēti arī konkursi un balvas talantīgākajiem, vairāk informācijas sekos apvienības sociālo tīklu kontos.

0 Komentāru