Pirmo reizi Latvijā notiesāts datorpirāts, kurš nelikumīgi retranslēja vairāku komerctelevīziju saturu

14 komentāri
Pirmo reizi Latvijā notiesāts datorpirāts, kurš nelikumīgi retranslēja vairāku komerctelevīziju saturu
Foto: Edijs Pālēns/LETA

Pirmo reizi Latvijā notiesāts televīzijas zaglis, kurš bija izveidojis mājaslapu, piedāvājot nelegāli skatīties vairākus TV kanālus.

Datorpirātam tagad būs jāmaksā soda nauda un jāstrādā 200 stundas piespiedu darba.

Krimināllieta pret 29 gadus veco vīrieti tika uzsākta par darbībām, kas veiktas no 2015. līdz 2016. gadam. Viņš izveidoja četras dažādas mājaslapas, kurās nelikumīgi retranslēja vairāku televīziju saturu. Datorpirāts nekautrējās ar savu vārdu dažādos interneta komentāros reklamēt nelegālās mājaslapas, tādēļ ātri vien tika pieķerts.

“Viņš bija izveidojis interneta vietni, kurā piedāvāja straumēt TV kanālus, arī LNT un TV3. Tika ierosināts kriminālprocess. Pusotru gadu gāja izmeklēšana, tiesa piešķīra TV3 kompensāciju 7000 eiro, LNT – 4000 eiro, kā arī 200 piespiedu darba stundas,” skaidro biedrības “Par legālu saturu” izpilddirektore Dace Kotzeva.

Savukārt “All Media Baltics” vadītāja Latvijā Baiba Zūzena pauž: “Tā ir zagšana! Mēģinājums iedzīvoties uz komersantu godīga darba rēķina. Mūsu ieņēmumi veidojas no reklāmas, un cilvēks ir mēģinājis pelnīt negodīgi, nozogot saturu.”

Jūlijā policija lūdza prokuratūrai sākt kriminālprocesu pret četrām personām par nelegālās televīzijas retranslēšanu Rīgas mikrorajonos. Šie noziedznieki darbojās rafinēti.

Kopumā bija radīti 54 uzņēmumi, kuru saimnieciskā darbība tika organizēta, sadalot ienākumus mazākās daļās, tādējādi izvairoties no nodokļu nomaksas. Klientu skaits iespaidīgs – teju 11 000 cilvēku. Latvijas tirgum tas nozīmē mazāk naudas vietējā satura radīšanai – ziņām, šoviem, seriāliem.

“Ne visos gadījumos lietotājs ir informēts, ka viņš lieto nelegālu pakalpojumu. Es aicinātu jebkuram iedzīvotājam uzdot jautājumus, prasīt apstiprinošus dokumentus,” norāda Zūzena.

Purvciemā, Teikā un Pļavniekos policija veikusi kratīšanas, atsavinot noziedzniekiem dažāda veida dekoderus, TV uztvērējus, moduļus, satelītu galvas. Noziedzniekiem būs jāstājas tiesas priekšā.

14 komentāri