Pirmo “Purvīša balvu” par mūža ieguldījumu mākslā 10 000 eiro apmērā saņems Džemma Skulme

0 Komentāru
Pirmo “Purvīša balvu” par mūža ieguldījumu mākslā 10 000 eiro apmērā saņems Džemma Skulme
IEVA LŪKA, LETA

Svinot savu desmito jubileju, prestižākais apbalvojums Latvijas mākslā – “Purvīša balva” – šogad papildināts ar jaunu apbalvojumu par mūža ieguldījumu mākslā. To kā pirmā saņems Džemma Skulme. Balvas organizatori vienlaikus atklāja arī astoņus pēdējos divos gados izrādītos pašmāju mākslas darbus, kuri nominēti apbalvojumam. Tos visus vienkopus Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā varēs apskatīt pēc dažiem mēnešiem.

Lai nonāktu līdz astoņiem “Purvīša balvas” nominantiem, mākslas eksperti pēdējos divos gados izvērtējusi 130 izstādes. 80 no tām bijušas gana augstas kvalitātes, lai apsvērtu nominēšanai, tādēļ izvēle nenāca viegli, atzīst ekspertu grupas vadītāja Astrīda Rogule.

“Konkurence bija ļoti mainīga. Bija tādi spoži ceturkšņi, kad mēs nevarējām vien izvēlēties, kuru no māksliniekiem nominēt, jo patiešām tas devums bija lielisks. Bija spožas personālizstādes, grupu izstādes. Piemēram arī Ribokas divi darbi šeit atrodas,” norāda Rogule.

Beigu beigās pie nominācijas tika astoņi mākslinieki. Ēriks Apaļais nominēts par pēdējos četros gados tapušo gleznu sēriju “Diaries from Earth”, Romāns Korovins par personālizstādi “Meistara Vu un meistara Lī satori”, Pauls Liepa par izstādi “Daiļo mākslu kabinets”. Savukārt Gints Gabrāns pie nominācijas ticis jau trešo reizi – šoreiz par papildinātās realitātes projekta “SAN” aktivitātēm aizvadīto divu gadu garumā.

“Ir daudz faktoru, kas saistīti ar balvu, sevišķi tādā mazā valstī, kur ir tāda centrālā balva. Viņa atstāj iespaidu dažādos veidos. Bet attiecībā pret pašu mākslu, viņa jau tiek taisīta neatkarīgi no mērķa nominēties uz balvu,” saka Gabrāns.

Starp nominantiem ir arī Rasa un Raitis Šmiti par izstādi “Mikropasauļu svārstības”, tekstu grupa “Orbīta” par izstādi “No kā rodas dzeja”, kā arī Kristaps un Ieva Epneri – tiesa gan katrs par citu darbu. Ieva Epnere nominēta par personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra”, bet viņas vīrs Kristaps Epners – par darbu “Forget Me Not”.

Nominantu darbi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja telpās tiks izstādīti no 23.marta līdz 12.jūnijam. Par uzvarētāju, kurš saņems 28 500 eiro lielo balvu, lems starptautiska mākslas ekspertu žūrija no Krievijas, Beļģijas, Austrālijas un citām valstīm. Vienlaikus pirmoreiz pasniegta tiks arī “Purvīša balva” par mūža ieguldījumu mākslā. Kā pirmā to saņems Džemma Skulme.

Balva par mūža ieguldījumu mākslā būs 10 000 eiro liela. Tā tiks pasniegta vienlaikus ar “Purvīša balvu” 12. aprīlī.

0 Komentāru