Pirmklasniekiem grūti pierast pie skolas

0 Komentāru
Pirmklasniekiem grūti pierast pie skolas
Foto: LETA

Bērni nav gatavi, sākot skolas gaitas, pavadīt laiku bez vecākiem, viņi nevēlas iet skolā un viņiem ir grūti pielāgoties jaunajai videi – ar šādu problēmu saskārušies daudzu pirmklasnieku vecāki.

Lai bērni pierastu pie skolas vides un režīma, var vajadzēt pat visu mācību gadu. Lai arī adaptācijas process notiek pilnīgi visiem bērniem, psihologi norāda, ka aptuveni 5-10% bērnu tas norit daudz sarežģītāk.

”Ar mani citi bērni negrib spēlēties tad, kad es gribu ar viņiem spēlēties. Kad manas draudzenes nav, tad es gribu ar kādu citu spēlēties. Taču citiem bērniem jau ir ”dārziņa” draugi,” sūdzas Žanete, Rīgas Hanzas vidusskolas 1. klases skolniece.

”Grūtāk klājas tiem, kuri varbūt ir “mājas bērni” vai kuri ir vienīgie bērni ģimenē. Varbūt viņi ir gājuši privātajā bērnudārzā, kur ir bijis klusāk un mierīgāk. Grūtāk pielāgoties ir vecāku ļoti lolotiem bērniem,” stāsta skolas psiholoģe Maira Bluša.

Adaptācijas izpausmes var būt dažādas – viena no biežākajām ir raudāšana, bet ir arī smagāki gadījumi, piemēram, vemšana, caureja, galvassāpes, un dažādas citas fiziskas izpausmes.

Tāpat arī jaunajā mācību gadā uzticības tālruņa darbinieki ir saņēmuši vairākus zvanus no vecākiem, kuru bērni nevēlas iet un skolu un tāpēc slimo. Tomēr psihologi novērojuši, ka bērni paliek arvien drošāki un komunikablāki, kas nereti sagādā jaunus izaicinājumus skolotājiem.

Psihologi norāda, ka ir svarīgi laikus pamanīt, ja bērnam adaptācijas process ir ieildzis un saredzēt robežu, aiz kuras bērns kļūt par izstumto klasē vai pat skolā. Ļoti nozīmīga ir vecāku, skolotāju un atbalstu personu spēja uzklausīt un dot padomus bērnam par to, kā justies drošāk vidē, kur bērnam jāpavada liela daļa dienas.

Plašāk par šo tematu – pievienotajā sižetā!

0 Komentāru