Pirmizrādi piedzīvos Zigmara Liepiņa opera “Turaidas roze”

1 komentārs

Kā rudenī ierasts, ar jauniem darbiem un pārsteigumiem durvis ver Nacionālā opera un balets. Jauno sezonu tā sāks ar nozīmīgu jauniestudējumu – operu latviešu valodā.

Ar Zigmara Liepiņa mūziku un Kaspara Dimitera vārdiem atdzims leģenda par “Turaidas rozi”. Stāsts vēsta par mīlas un uzticības spēku pār nāvi un dzīvību.

Leģenda par “Turaidas Rozi” joprojām ir dzīva – stāsts par Turaidas Maiju, kas izvēlējās nāvi, nevis goda zaudēšanu, jaunā veidolā taps izrādīts operā.

Komponists Zigmars Liepiņš ne pirmo reizi ielūkojas Turaidas jaunavas Maijas traģiskajā liktenī – šis jauniestudējums ir muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija 2000. gadā izrādītājai operai “No rozes un asinīm”, kuras libreta autors bija Kaspars Dimiters. Neapmierināts ar dramaturģisko risinājumu, Liepiņš nolēma vēlreiz izcelt šo stāstu. Divas ainas ir no jauna rakstītas, mainīta instrumentācija un vārdi.

Zigmars Liepiņš
komponists

17 gadi pagājuši, un diez vai kāds atceras, kā bija. Es arī pats neatceros, jo nav ne bildes, ne ierakstu no tā. Šis bija viens no iemesliem, kāpēc es gribēju viņu pārstrādāt, lai tas paliktu kā fiksēts darbs.

“Turaidas Rozes” stāsts nedaudz atšķirsies no visiem zināmās leģendas, bet būtība nav mainījusies – tas būs apliecinājums mīlestības spēkam un uzticības svētumam. Tiek rīkotas dārznieka laulības ar pils rakstveža Greifa audžumeitu Maiju, kuru iemīlējis ne tikai viņas saderinātais. Lai saglabātu uzticību īstajam, Maija pieņem liktenīgo lēmumu.

Ināra Slucka
režisore

Mēs esam brīvi radīt vēl vienu leģendu. Bet man liekas, ka nav svarīgi, – tas ir bijis vai nav bijis patiess stāsts, jo mēs jau ejam pēc līdzpārdzīvojuma, mēs visur meklējam pārdzīvojumu.

 

Iestudējumā notiks divu mākslu – operas un baleta – sintēze. Maijas lomā iejutīsies Laura Teivāne, no poļu armijas dezertējušais Jakubovskis būs Jānis Apeinis, līgavainis Viktors – Juris Jope. Pēc dziedātājas Teivānes vārdiem, šī viņai būs līdz šim dramatiskākā loma.

Vēstījums par Maiju, Turaidas skaistāko Rozi, pirmizrādi piedzīvos 28. septembrī un vienlaikus būs skatāma tiešraidē Latgales vēstniecībā “Gors”.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl